Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

28) Kalender ?ahin:AYDINLARA KIYMAYIN EFEND?LER?-17.03.201
28) Kalender Şahin:AYDINLARA KIYMAYIN EFENDİLER?-17.03.201

Dünyanın neresinde olursa olsun her toplumun kendisinin yarattığı toplumsal, siyasal, dini inanç, ulusalcı aydınları vardır ve bu aydınlar her zaman egemen iktidar erkini elinde bulunduran hakim sınıf yada hakim düşünce sahibi ziyniyetlerin hedefi durumundalar, çünkü aydın olmak toplumsal ve ulusal değerleri korumak demektir, aydın olmak egemenlerin karşısında mazlumların safında durmaktır,

aydın olmak kapitalist emperyalist saldırganlık, sömürgecilik karşısında emeğin ve sömürülenlerin safında durmaktır.

Aydın olmak geniş halk kitlelerinin çığlığına ses vermektir, onların dertlerine ortak olmaktır, onlarla ağlayıp onlarla gülmektir.

Aydın olmak egemen sisteme ve egemen zihniyette dalkavukluk yapmak değildir ondandırki sürekli gerçek aydınlar hedef tahtasına konulmuş, idam sephalarına gönderilmiş, zindanlara tıkatılmış ve katledilmişlerdir?

Aydın olmak bütün bu zorbalıklara göğüs germektir yoksa kimse doğarken öyle bir hikmetle aydın olarak doğmuyor.

Kısacası aydınım demek kolay ama aydın olarak yaşamak zor iştir bunu her insan başaramaz?

Kendi aydınına sahip çıkmayan toplumlarında geleceği aydınlık olmaz, kendi aydınını katleden toplumların, devletlerin, siyasal yapılanmaların aslında kendi geleceklerini katletikleri dünyada bir çok örnekle vermek mümkündür ama ben yaşadığımız coğrafyada örnekler vermek istiyorum.


Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasının en büyük nedenlerinde birisi kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi inanmayan ve kendisi gibi yaşamayan farklı inanç ve düşüncelere yaşam hakkı tanımamalarında kaynaklıdır, sonra kurulan T.C Devleti ta kuruluşunda başlayarak farklılıklara yaşam hakkı tanımadığı için ve kendi aydınlarını katlettiği için yaklaşık 90 yıldır halen demokrasi ve insan hakları sorununu çözebilmiş değil ne zaman sıkışsalar mutlaka zor kulanarak geniş halk kesimlerini susturmayı bir marifet bildikleri için her dönem devlet destekli derin örgütlenmelerle muhaliflerini susturmuşlardır ama sorunları çözemiyorlar, çözülmüyorda sadece iktidar sahipleri belli bir dönem ömürlerini uzatıyorlar.

Katletmekle aleviler tüketildimi, katletmekle ermeniler, süryaniler, keldaniler tüketildimi. Katlederek kürt ulusu yok edilebilindimi.
Aydınları sürgüne göndermekle, onları sürgünde yaşamak zorunda bırakarak yada onların sürgünde ölmeleriyle aydınlar tükendimi, tüketildimi! Hayır. Tükenmelerini bekleyenler kendilerini kandırmıştır ve sonradan iktidara gelenler aydınlarda özür dileyip bir önceki iktidarları yada askeri darbeleri suçlamışlardır, ama sorunları çözmek yerine farklı yol ve yöntemlerle bazen havuç bazen sopa politikasıyla bir öncekilerin yaptığını tekrarlamışlardır ve ondan dolayıda sorunlar çözülmüyor sorunlar çözülmedikçede devlet yapısı çözülüyor, dökülüyor dökülmeyede mahkumlar tıpkı bu gün ortadoğuda bir bir yıkılan diktatörler gibi bu politikalarlan yıkılmaya mahkumlar.
Kürt sorununda belirleyici güç durumunda olan PKK de 30 yıldır yaşanan kirli savaşta karşıtlarına benzeşti, içindeki muhaliflere yöneldi kimisini hain ilan etti kimisini katletti ayrılanlara yaşam hakkı tanımadı kendisi gibi düşünmeyen ve kendileri gibi sorunları algılamayanlara ölümü dayattı öldürdü.

Bu günde kürt sorununa farklı yaklaşan kürt aydın ve yazarlarını, sanaatçılarını tehdit ediyor bunu yaparkende devletin kulandığı havuç sopa politikasınıda elinde tutuyor, birisi tehdit ediyor birisi yalanlıyor, birisi saldırıyor birisi sözde aracı oluyor kınıyor bu politika tıpkı kokuşmuş rejimlerin ömürlerini uzatmak için yaptıkları politikadır.

PKK nin böylesi iki yüzlü yaklaşımları ve ikili oynamaları yeni değildir kayıplar konusunda, failli meçuller konusundada bu tür yaklaşımları her zaman vardır bir taraftan kayıpları sahiplenip onları arayan ailelere sahip çıkarken kendi içerisinde kayıp etmeye devam etmiştir ve PKK içerisinde kayıp edilen aileler kayıplarını sorduklarında onlara saldırmayı onları tehdit etmeyide ihmal etmediler, üç arkadaşıyla birlikte kayıp edilen kardeşim Aydın,nın olayı 12 yıldır halen aydınlanmadı ve onların bir mezar taşları dahi yok? Biz aile kayıp kardeşimizin akibetinin aydınlanmasını sordukça kimisi saldırıp tehdit ederken kimiside böylesi bir tutumlarının olmadığını kayıplara ve ailelere saygılı olduklarını belirterek iki yüzlülüklerine devam etmişlerdir? Kayıplara saygılı olmak ailelere saygılı olmak onların akibetlerini aydınlatmakla olur yoksa sözde saygı olmuyor T.C Devletide sözde insan haklarına saygılı, insan yaşamına saygılı ve uluslararası sözleşmelerede imza atmış ama 17.500 faili meçul ve kayıp insan var, savaşta yetirilmiş 50 bin insan var, demokrasi sorunu var PKK ninde tutumu devletin yaklaşımdan farklı değildir?

Aydınlara yönelmesi ve tehdit etmesi tıpkı devletin askeri diktatörlüğünün olduğu dönemleri anımsatmakta, PKK nin bu yaklaşımında başta biz bireylerin sorumluluğu olmakla birlikte diğer kürt örgütlerinin, türkiyeli devrimcilerin insan hakları kuruluşlarınında birinci derecede sorumluluğu vardır, işlenilen insan hak ihlaleri karşısında ya susarak onaylamışlar yada teşhir etmek düşmanın işine yarar mantığının arkasına sığınmışlardır bu tutumda PKK yi dahada pervasız saldırmaya yaramış onları dahada cesaretlendirmiştir.

İnsan hak ihlali yapanların mahsum canlara kıyanların dostlukları sorgulanmalıdır ve dostlukları tartışılırdır bunun dışındaki yaklaşımlar bu gün tehdit edilen aydınların yarın katledilmelerine yol açar ve istemesekte bu işlenilecek suçlara ortak olmamız anlamına gelir.

Çok az saydada olsa aydınımıza,sanaatçımıza, yazarımıza ve düşünürlerimize sahip çıkmak insanlık borcumuzdur ve geleceğin aydınlanması için aydınlarımıza yönelecek her türlü tehdit ve saldırı karşısında kalkan olmalıyız bu gün en çok kürtlerin buna ihtiyacı var.

Aydınları tehdit eden ve onlara yönelen kim olursa olsun kınıyor ve lanetliyorum?Aydınlara kıymayın efendiler.

Anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurnada az.


Kalender ŞAHİN

Kalender1@bluemail.ch

s.kalender@gmx.ch
Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2011-06-01 (891 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution