Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın     KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hüseyin Şahin:Körle yatan şaşı kalkarmış   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (19) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Ezidi anne:Oğlum beni IŞİD’linin Facebook’undan buldu   Selahedîn Çelik:Dengdayîna gelî, PKK û Başûr   İbrahim Güçlü:Şêx Seîd Efendî Serokekî Kurdistanê û bawermend e…   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.


Dr.İsmet Turanlı-TÜRKİYE TÜRKLERİNSE, KÜRDİSTAN DA KÜRTLERİN -26.02.2012

Hürriyet gazetesinin manşetin de TÜRKİYE TÜRTKLERİNDİR diyor. Lozan da dörde bölünen Kürdistan'da da Kürtler yaşıyor. Bu coğrafi yönden bölünmüş görünen Kürtler ilelebet dörde bölük mü yaşasın sorduğum da milliyetçi geçinen Türklerde EVET diyemiyor. Irak devleti içinde Kürdistan federal devleti yakında otonomisini, devlet yapılanmasını dünyaya duyuracak.Dikta rejimi Suriye devrim niteliğinde demokratik bir adım atarak, şimdiye kadar kimliklerini tanımadıkları, Kürtlere ana dillerinde eğitim yapan okulların açılmasına müsaade etti.


Bugün Anadolu’nun Kürdistan bölgesinde siyaseten CHP ve MHP yoktur. Onların söz hakkı da olmaması da gerekir. AK parti o bölge de oyların % 50 sini aldığını söylese de bu hakikati ifade etmez. Şöyle ki; Ak parti şayet Kürt kökenli adaylar yerine Türklerden aday gösterselerdi aldıkları oyun % 75 ini kaybederdi. Onu da yaptığı hizmetlere borçludur. Yoksa Kürdistan da Kürtler, ümmi kadınlar bile kimliklerine bilinçlenmişler, ana dillerine de sahip çıkmaktalar. Artık o bölge de yaşam itibari ile Türklerden tamamen ayrışmış görülüyor. Konuşulan dil Kürtçe, söylenen türküler Kürtçe, yeme, ,içme Kürt ananesinde, giyim kuşam hakeza. Görünüşte yazılı dilde de Kürtçe harfler kullanılmakta. Acı bir gerçek ise Türklerin asimilasyon politikası sayesin de , Diyarbakır belediye başkanının ifade ettiği gibi, çocuklar aralarında Türkçe konuşuyorlar. Buna rağmen hiç sıkılmadan asimilasyon yapılmamıştır diyen siyasiler var.


Demokrasinin henüz gelişmediği komşu devletler de Kürtlerin kazandıkları özgürlük imkânları, kendisini ileri demokrasi örneği iddiasında ki Türkiye de Kürtler daha yüksek sesle özgürlük haklarını duyurmaları bölücülükle suçlanamaz. Tarihin seyrini durdurmak artık mümkün değil. Bütün Kürdistan da Kürtlerin olacağı istikametindedir. Bu gerçek öylesine kabul görmüştür ki kimisi federasyondan, kimisi bölgesel özerklikten, bazıları da yerel idarelerin kuvvetlendirilmesi tarzında ifade edilmektedir. Er veya geç Kürtlerin ilelebet dörde bölük yaşayamayacağı, Kürdistan’ın aslına rücu üniter bir devlet şekline geçeceği yakın bir ihtimal dâhilin de görülüyor. Taraflar gerçeği kavradığı takdir de bu yeni yapılanmanın kanlı olmaması gerekir. Artık silahların terkedilip dialogların devreye girmesi kaçınılamaz. Bu gelişmeye silah tacirleri müsaade eder mi? Emperyalist güçler fırsat verir mi ?.Artık tarafların bu tuzaklara düşmeden tarihin normal seyrine müdahale etmemeleri lazım. Gençlerinin katline vicdanların karşı koyması, anaların da, babaların da, yetim çocuklarında gözyaşlarına, sabırlara son verilmelidir.

Dr.İsmet Turanlı

dr_ismetturanli@mynet.com

. Köln. 24.02.12


Copyright © http://www.kurdistana-bakur.com Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2011-06-12 (1341 Okuma)

[ Geri Dön ]


>Powered by Nuke-Evolution