Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

168) Kutbettin Ozer / ZAFER KURTLERINDIR:-13.06.2011
Kutbettin Özer / ZAFER KÜRTLERİNDİR:-13.06.2011

Kürtler, silahlı Türk Askeri denetimine rağmen seçimde zafer kazandıAKP, DTP (Bağımsızlar) CHP, MHP seçim arifesinde seviyesiz üslup konuşmalardan sonra birden bire sessizliğe girmeleri ve seçim sonuçlarını beklemesinde sosyolojik bir olayla karşı karşıya gelinmiş oldular. 2011 seçiminde mağdur ve baskı görünen Kürtler toplumun en dinamik kesimi olarak asgari milletvekillerini 36’ya çıkartabildi. Bu da Kürtlerin birliğinde bir zafer kazanması oldu. Kutluyorum.

AK Partisi ilk birinci dönem seçimde, bütün düzen partilerini silip süpürmüştü ve tek başına iktidar sahibi olmuştu. 2011 yılında 12 Haziran seçimini de kazandı ama, yalnız başına iktidara gelemedi. Türk anti demokrasi Anayasasını tek başına değiştiremeyeceğine göre, Anayasayı değiştirmek pek zor olaylarla karşı karşıya kalacağa benziyor. AKP Kürtlerin taleplerine olan yaklaşımı yumuşak olursa, BDP Milletvekilleri ile üstün başarı sağlayacağını şimdiden evet diyebilirim.

AK Partinin İlk zafer seçimi ılımlı veya ılımsız Kürt politikasına olan yaklaşımı oportünistçe tavır takıntısı oldu. Diktatöryal tavırlarıyla kendi dışında başka siyasi partileri ezip geçmek istedi. Muhalefet partiler ise acımasız ’nin üzerine yürüdü, bu arada nahoş polemik sürtüşmelerden ötürü aşağılayıcı tavırlara takıldı. Bu saldırılara rağmen Erdoğan çok iş yaptığına inanarak Kürt sorununda, Kürtlere zulüm, cinayet de işlediğini söylesem yeri vardır. Kürt sorununda, Habur olayı kendisi organize ettiği halde Zap suyunu geçen Gerillaları karşılayan Kürdistanlı sahipleri renkleriyle selamladıkları zaman, Kemalistler ve Türk İslamcı kesimleri Kürtlerin renklerinden hoşnut olamadılar. Savcıları ve Ergenekon istihbaratçılarını harekete geçirdiler. Devletin izniyle ruhsatı alan Habur'dan gelen Kürtleri tekrar ifadeleri alındı ve hücreye tıkatıldı.

Kürt Açılımı ile razı olmayan Asker, CHP ve MHP Kürt Açılımını dönüştürerek Demokrasi Açılımı adını verdiler. Uzun tartışmalardan sonra müzakereler laçkalaştı ve AKP geri adımlar attı ve Kemalist endeksli Tek ulus, tek dil, tek din, tek ırk olduğunu halkların gözüne baka baka sözünü tekrarladı. DTP’lilerin talepleri bir fındıkkabuğunu doldurmayan taleplerini bile Türk devleti ve iktidarı reddetti. KCK üyelerin bir kısmını içeri tıkadı. Seçilen Belediye Başkanlarını veya Kürt politikacıların bir kısmının hakkında dava açıldı ve hapis edildi. Gerillalar Ateş kelse bağlı kalırken, Türk ordusu dağı taşı tarayarak Gerillaları katletti. Demek istediğimAKP’nin dosyası kirli ve Kürtlerden özür dilese de affedilmeyecek kadar kusurlu ve Tanzimat davası i hakkında açılmalı ve uluslar arası Mahkemye de başvurulmalıdır.

AKP uluslar arası ekonomik ve diplomatik alanda paralanmış ve İsrail-Filistin Davos konusunda gerici Arap Birleşik ülkelerin sevgilisi ve gözdesi olmuştur. Aynı zamanda Erdoğan iç ve dış yanlış politikasına rağmen, Uluslar arasında rağbet görmüştür. AKP’nin Kürtler talebine olan yaklaşımı ne ise CHPnin de yaklaşımı aynı paraleldedir. Devletin bölünmez ve devlet içinde ayrı özerklik idari sistemini istemedikleri için her iki parti de aynı kutupta birleşmektedirler. Kürtler genel kapsamda Federal sistem idaresini talep etmektedirler. Devletin aslı muhatapları Türkiye’de Federal sisteme evet ve Üniter sisteme hayır diyenlerle bir araya gelmeleri en doğrusu olur. Bu yaklaşım olmadığı müddetçe ilerde yeni Kürt kuşaklarla boğaz boğaza gelmeleri büyük bir ihtimaldir. Yeni Kürdistanlı kuşakların bağrı yanık, yaralı ve savaş içinde büyümüşler, gerçekleri yaşam paralelinde gördükleri için, yaşlı Kürt politikacılardan daha kararlıdırlar.

CHP ve MHP sex skandalı kendi içinde oynanan kürsüye çıkma oyunu ile seçim propagandasına endekslenmiş ve bu kirli oyunlar üzerinde politik üretilmişlerdir. Marifet, karşı muhaliflerin politik yapılarını çürütmek ve oy kapmakla sonuçlanmıştır.

Seçimden sonra yeni bir komplo ile bir bahane arayarak başlatılması bir ihtimaldir. Çünkü devam ettikçe böylesi senaryolar ve komplolar bitmesini bilmez. Türk Anayasanın değişmesi de bu senaryolara bağlı ve güncel politika üretilmeye devam edecektir. Bu senaryoların azaltılması için, Kürtlerin Birliği ve ortak platformu söz konusudur. Kürtler bu saatten sonra Türk milliyetçilerin ekmeğine yağ, sürmeden kendi saflarına geçip bulunmaları en doğru hat çizgisidir. Yeşil ışık Kürtler cephesinde ışıklandırmalı ve yöresel, coğrafyasal, tabiatsal ve halkının ikamet ettiği toprağa bağlı idari Kürdistan bölge Anayasasını hazırlamalı ve kararlı olarak Ankara ile oturmalıdır. Bağdat Demokratik Federal Cumhuriyeti Anayasası, Güneyli Kürtlere federal devlet statüsünü tanıyarak idari sistemini rayına oturtmuştur. Kuzeyli Kürtler de Güney Kürdistan modelinin aynısın Ankara'ya sunabilirler. Aynı zamanda sürgün ve göçe zorlanan Kürtlerin genel konumunu göz önüne alarak Türk metropollerinde Kürtlere sahip çıkmak ve onlara laik yaşam güvencesini sağlamak, onlarında anadilde eğitim verme hakkını almakla sahiplenmektir.

Türk Anayasasında ırkçılıkla ilgili maddeleri çıkartıp yerine etnik kesimlerin hak ve hukukunu tanımaktır. CHP’li yazar ve politikacı Oktay Ekşi’nin verdiği demece göre Kürtler hakkında hala gizli ırkçılık karamsarlıkla zihniyetini saklamaktadır. Kürt sorunu Oktay için hiç önemli değildir ve asil sorun, Tek uluslu Türkiye ve tek ırk zihniyetinde art niyet beslenmesidir. Ergenekon konusunda, Ergenekon taraftarı ve Ergenekonların yaptıkları ırkçılık, faşist ve darbeci zihniyetini tamamıyla korumakta ve onları sahiplemekte. AKP’liler de Kürt sorununa yaklaşımı sakat olarak nitelemektedir.BDP Türk sınırlarını koruyacağına, Türk Bayrağı ortak bayrağı olarak kabul ettikleri halde tek bir Eğitim istemeleri Tahtakalelere kadar sürmeleri inanılmaz tutumlarını sergilemektedirler.

Türk İslam zihniyetinde Kemalizm yargısı var. Yarı İslam yarı laik devlet olmaz, olmadığı gibi de arada büyük çelişkilerle karşı karşıya gelmektedir. AKP kendi perspektif prestijsinin yörüngesini mutlaka değiştirmeli ve Kürt - Türk ulusunun birlikte aynı eşit haklara sahip olmasında rol sahibi olmalıdır. Bunun dışında başka alternatif düşünen hasta politikacılar savaşı ve rantçılığı tavsiye etmekle suçlanabilir diye düşünüyorum.

Umut ederim, 36 Milletvekilleri kadar kazanan Kürtler, ortyak ulusal iradelerini kullanarak yeni bir statü ile, yeni bir alternatifle, değişik bir programla ve projeleriyle Kürt halkının ifade ettiği bir irade ile Türk Parlamentosunda birazcık da olsa kendi statüsünde stratejiğini kullanmasını bilmelidir. ''Artık yeter'' deyimi yerinde olsa gerek…

Mecliste yapılan yemin tekrar Türk sınırlarını koruyacağına ve Türk ilkelerine riayet edeceğine, Anayasa gereğince genelsel hukukuna saygı göstereceğine dair, yeminler Kürtleri bekliyor. Yeminden sonra kavga, gürültü, sert tartışmalar şimdiden kulaklarımı fısıldıyor. Bakalım görelim ve özümleyelim. Herkese bu seçimde kazananlara ve galip gelenlere hayırlı uğurlu olsun.

Kısacası, Türk askeri süngüsü altında ve anti demokratik seçime rağmen, Kürtler seçimi zaferle kazanmıştır. Türk devlet politikasında en büyük sorun Kürt sorunudur. Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’de ne demokrasi ve ne de özgür düşünce ifade edilir. Devlet şimdiden demokrasi yumuşaklığını gösterip ''Kürt Açılımını '' gerçekleştirmelidir.

Sevgi ve Saygılarımla


Kutbettin ÖZER

KutbettinO@t--online.de


Sahin Serwarto-13.06.2011

"Kek Azad, Ez shash bûm ku cenabê we dibêje serkeftin ji bo Kurdaye...Gelo Kurdan ma chî bi dest xistîye ku serkeftin in..Parlamena Tirka serkeftina Kurda ye.Yek al, yek ziman, yek û yek destketîye...Birayê hêja, hilbijartina Serafeddin û tekilîya puch hevîya me Kurda ye..Bashtire carek din berî bide lozana yekem ku Xalid Begê Cibrî sheref û namusa me Kurdan û herwaha rûmeta me Gimgimiya bû...

Helwesta pîroz ya wî bû.Chima viya numune didim...Diroka rûmet bingehîya sîyasetê ye lewma..Lozana yekem di xebata Xalid Beg de eshkere ye..qebûl nake û siyaseta netewi dishopîn e. Nika ji Lozana duyem bi destê ye ku tu wek serkeftin tînî ziman di ser me de wek ewren resh girtiye tu pîrozbahî tînî ziman...Li ser navê Kurdan tu serkeftinek nabinim..Misak-i milline helwestek piroze ku ez ji pîroz bikim...De bashe ..dema te xwesh...Ev jî fikr û ramanê min bû ku wek Kurdek Gimgimî nikarim qebûl bikim...."

Meclis'in zorunlu bağımsızları!:-13.06.2011

Dört partili Meclis'te üç tane de bağımsız vekil olacak...Ancak bu vekillerin kendi seçimleri değil özel durumları nedeniyle parti üyesi olmadan yemin edecekler.

MHP listesinden İstanbul Milletvekili seçilen İhsan Barutçu partisinden ihraç edilmişti. Bu durumda Barutçu bağımsız milletvekili olarak TBMM'ye girecek.

Yine MHP listesinde yer alan ve haklarındaki kaset iddiaları nedeniyle adaylıktan çekilip partideki görevlerinden ayrılan adayların yerine bir alt sıradakiler gelmişti.

BDP desteğiyle seçilen Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile Mardin Milletvekili Ahmet Türk ise DTP'nin kapatılmasına ilişkin kararda haklarında verilen beş yıllık siyaset yasağı nedeniyle bağımsız kalacak. BDP destekli diğer milletvekillerinin bu partiye katılımıyla TBMM'de grubu bulunan dördüncü partinin BDP olması bekleniyor.


ŞENER: BAZEN ZAFERLERİN EN BÜYÜĞÜ YENİLGİDİR


Türkiye Partisi Genel Başkanlığı görevinden istifa ederek seçime memleketi Sivas'tan bağımsız aday olarak giren, ancak milletvekili seçilemeyen Abdüllatif Şener, 'Bazen zaferlerin en büyüğü yenilgi olanıdır' dedi.


Seçimde 17 binin üzerinde oy aldığını, bu rakamın az olmadığını aktaran Şener, 'İnsanlık tarihini her zaman tek bir kişi, yüreklilikle, cesaretle, kararlılıkla yürüyerek değiştirmiştir. Sivas'ta 17 bin yiğit insan var, Sivas'ta 17 bin yiğit kadın ve erkek var. Ben Sivas'ımızın bu yiğit insanlarını kutluyorum, tebrik ediyorum' diye konuştu.

.

Alman vekil Şırnak'ta Türkiye'yi eleştirdi!:-13.06.2011

Alman Vekil Şırnak'ta miting yaptıSeçimleri izlemek üzere iki gündür Türkiye'de bulunan Alman Sol Parti Milletvekili Harald Weingberg BDP Şırnak İl Başkanlığı'nda BDP'lilere seslendi ve konuşmasında Türkiye'yi eleştirdi.

Weingberg, şöyle dedi:

"Bizim buraya gelmemizdeki asıl amacımız demokratik ve özgür bir seçim ortamının olup olmadığını görmekti. Fakat gördük ki bu mümkün değil. Çünkü seçimin yapıldığı bazı bölgelerde askerlerin olduğunu görünce bu seçimin özgür bir ortamda yapılmadığını gördük. Buradaki arkadaşlarımız bu seçimin geçen yıllardaki seçimlere göre daha demokrat bir ortamda gerçekleştiğini söylediler. Geçen yıllardaki baskıların olmadığını söylediler. Bu seçimin daha demokratik ortamda yapılıyor olması bazı şeyleri değiştirdi. Sizin Meclis'te daha fazla temsil edilmenizi sağladı. İki gündür bu bölgedeyiz. Seçimler ilk başladığında her şey güzel başladı. Fakat zaman zaman tatsız olaylar oldu. Bunun temel nedeni sizin bağımsız adaylarınızın seçilmesinin hazmedilmemesidir. Dün meydana gelen patlama bizim gözümüzün önünde meydana geldi. Biz bu olayı hem Almanya’ya hem de tüm dünyaya duyuracağız. Bunun sözünü de sizlere veriyoruz. Son olarak iki şey daha söylemek istiyorum. Birincisi patlamada yaralı olanlara geçmiş olsun diyorum. İkincisi de bağımsız adaylarınızın sayısını 16 arttırmanız sizin sivil bir çözüm istediğinizin kanıtıdır."


Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan BDP’liler, ardından olaysız dağıldı.


BDP’DEN AÇIKLAMA: PROVOKASYONLARA GELMEYELİM


Şırnak’ta dün gece seçim kutlamaları sırasında meydana gelen ve 9 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili BDP il binası önünde Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, İl Başkanı Abit İke, ilçe belediye başkanları ile Alman Sol Parti Milletvekili Harald Weingberg’in katıldığı basın açıklaması yapıldı.


İl binasını balkonunda yaklaşık 300 kişiye Kürtçe konuşan BDP İl Başkanı Abit İke, seçimden büyük bir başarıyla çıktıklarını ve Şırnak’ta Ak Parti’nin büyük bir hezimete uğradığını ileri sürdü. İke, "Bizim bu başarımızı hazmedemeyen zihniyetler dün akşam olduğu gibi bundan sonrada her çeşit provokasyona başvuracaktır. Buna karşılık bizim vatandaşımızın duyarlı olmaları gerekiyor. Bu tür provokasyona gelmemeleri gerekiyor" dedi.

VATAN''Hükümet barış istiyorsa PKK ile doğrudan görüşmeli'':-13.06.2011

Demirtaş'tan seçim açıklamasıEski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Şimdi artık barışa giden yolları hep birlikte açabiliriz" dedi.

.
Milletvekili genel seçiminde, BDP’nin desteklediği 3 bağımsız adayın da milletvekili olması, Hakkari’de belediye önünde toplanan kalabalık tarafından
davul zurna eşliğinde halay çekilerek kutlandı.

.
Eski BDP Genel Başkanı Demirtaş, belediye balkonundan yaptığı konuşmada, Hakkari halkının destan yazdığını ifade ederek, şunları söyledi:

.
"Destanınız kutlu olsun, hayırlı olsun. İstanbul’dan Cölemerg’e, Kars’tan İzmir’e kadar her yerde büyük bir direniş, büyük bir mücadele ortaya
koyarak, tarihi bir zafere imza atan bütün halkımızı, buradan bir kez daha kutluyorum. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bayrağı altında seçimlere girerek,
Türkiye’de artık yeni bir hareketin, yeni bir iktidar alternatifinin doğmasına, bu mücadele ile destek veren bütün aday arkadaşlarımızı kutluyoruz. Bu kadar
zorluklara rağmen ortaya çıkan başarı öyle küçümsenecek bir başarı değildir.

.
Muazzam bir zafer ilan ettiniz ve bir kez daha tarih yazdınız. Ortaya çıkan blok hareketi, Türkiye’de artık alternatif bir iktidar hareketidir. Türkiye’de Kürt
sorunundan başörtüsü sorununa, Alevi sorunundan azınlıkların sorununa, kadınların ve gençlerin sorunlarından çevre sorunlarına, emek sorunlarından işsizlik
sorunlarına kadar bütün sorunların çözüm anahtarını kendinde barındıran yeni bir hareket doğmuştur ve bu hareket artık iktidara yürüyor. Bağımsız olarak
girdiğimiz son seçimdi, artık bundan sonra bir parti olarak ve başarılı olabilirsek bir çatı partisi olarak iktidara yürüyeceğiz."

.
Seçimde, kendileri açısından önemli bir başarı ve önemli sonuçların ortaya çıktığını ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

.
"Yeni bir anayasanın yapılacağı bu parlamentoda halk, demokrasinin inşa sürecinde, partimize görev ve sorumluluk vermiştir, Kürt sorununun çözümünde de
BDP’nin muhatap olduğunu bir kez daha kararlı bir şekilde vurgulamıştır. Yeni bir anayasanın yapım çalışması sürecinde, hiçbir tereddüte yer vermeden partimizin
talepleri, görüşleri, kurulacak hükümet tarafında dikkate alınmak zorundadır. Halk bize bu desteği vermiş, bu görevi, sorumluluğu omuzlarımıza yüklemiştir. Biz
de bu sorumluluk bilinciyle demokratik siyasetin bütün rollerini doğru bir şekilde oynayarak, çözüme hazır olduğumuzu burada bir kez daha ilan etmek istiyorum."

.
Bundan sonra halkın taleplerinin tartışılmaması ve kabul edilmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:

.
"Biz bütün sorunları tartışmaya, müzakere etmeye açığız. Halkımız bize bu yetkiyi, bu görevi ve sorumluluğu vermiştir. Şimdi artık barışa giden yolları
hep birlikte açabiliriz. Bunun için anayasal bütün tartışmalarda, anayasal bütün çözümlerde, muhatap bizleriz, seçilmiş siyasetçilerdir ancak bu savaşın durması
için sayın Öcalan ile yürüyen müzakere devam etmeli, bu savaşın bir tarafı olan PKK ile doğrudan görüşmeler yapılmalıdır. Hükümet bundan kaçınmamalıdır. Barış
için, Kürt halkı da, Türk halkı da hazırdır. Hükümet, artık devlet görüşüyor, şu görüşüyor, bu görüşüyor demekten vazgeçmeli, PKK ile doğrudan görüşmeler yaparak
bu ülkede barışı sağlamalı, adımlarını atmalıdır. Bizler de siyasetçiler olarak buna destek olmaya hazır olduğumuzu Hakkari meydanından açıkça söylüyorum."

.vatan.

CHP PM üyesinden Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı!:-13.06.2011
CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Mesut Değer, seçimde CHP’nin başarısız olduğunu belirterek, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan medyada ve mitinglerde ortaya koyduğu ’başarısız olursam giderim’ sözünün gereğini yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.


Değer, Diyarbakır İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin Diyarbakır’da 2002 seçiminde yüzde 2, 12 Haziran’da
yapılan seçimde ise yüzde 1.8 oranında oy aldığını, bu nedenle başarısızlığın söz konusu olduğunu söyledi.


Diyarbakır’da CHP’nin aldığı oylarda milletvekili adaylarının katkısı olmadığını, adayların ilçelerde seçim bürosu dahi açmadığını ifade eden Değer, şöyle konuştu:


"Tepe Beldesi’nde 118 oy alındı. Sezgin Tanrıkulu’nun ailesinin oy kullandığı sandıklarda yeterli oy çıkmamıştır. Tanrıkulu’nun köylerinde partiye
hiç oy çıkmamıştır. Alınan oylar il teşkilatının yaptığı çalışmalar sonucu alınan oylardır. ’Yeni CHP, eski CHP’ ayrımı bu başarısızlığın nedenlerinden birisidir.
CHP, 2002 seçiminde 178 milletvekili ile parlamentoya girmişti. 12 Haziran’da CHP başarısız olmuştur. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan medyada ve mitinglerde ortaya
koyduğu ’başarısız olursam giderim’ sözünün gereğini yerine getirmesini bekliyoruz. Topluma verdiği sözün gereğini yapmaya davet ediyoruz."


Değer, bir soru üzerine Diyarbakır il teşkilatının istifa etmeyeceğini kaydetti.


Kılıçdaroğlu hesap soracak!CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Başarıyı ödüllendirip, başarısızlığın hesabını soracağım. Tek tek örgüt başkanlarını çağıracağım ve gerekirse görevden alacağım” diye konuştu.
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 2011 milletvekili genel seçim sonuçları değerlendirildi.

MYK toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi metropoller de dahil tüm sonuçları en kısa sürede masaya yatıracağım. Başarıyı ödüllendirip, başarısızlığın hesabını soracağım. Tek tek örgüt başkanlarını çağıracağım ve gerekirse görevden alacağım” dedi.


Üyelerden destek


Toplantıda geçmişten bu yana CHP’nin oy oranları kıyaslanarak, seçimden çıkılan noktanın başarısız olmadığı değerlendirilmesi yapılırken, MYK üyelerinin tamamının da Kılıçdaroğlu’na destek verdiği bildirildi.


Seçimden sonra kısa süre içerisinde CHP tüzüğünde değişiklik için düğmeye basılması bekleniyor. Kılıçdaroğlu, daha önce “Tüzüğü değiştireceğiz ve oy oranı düşen bir bölgedeki örgüt yönetimi otomatikman düşmüş sayılacak” diyerek bu değişikliğin işaretini vermişti.

21 yıl hapis yattı, şimdi milletvekili!:-13.06.2011

BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar arasında Van’dan milletvekili seçilen KCK davasından ömür boyu hapis istemiyle 2 yıldır tutuklu yargılanan Kemal Aktaş’ın, daha önce PKK davasından 21.5 yıl hapis yattığı ortaya çıktı.


BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları arasında en dikkat çeken isimlerden biri Van’dan seçilen Kemal Aktaş oldu. Halen KCK ana davasından ömür boyu hapis istemiyle tutuklu yargılanan Aktaş, Van’dan 65 bin 335 oy ile milletvekili seçilerek Meclis’e girme hakkını elde etti. 1958 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde doğan Aktaş, 1980 yılında tutuklandı. PKK ana davasından idam cezasına çarptırılan Aktaş, Diyarbakır, Eskişehir, Aydın ve Konya cezaevlerinde toplam 21.5 yıl hapis yattı. 2001 yılının sonlarında cezasını tamamlayan Kemal Aktaş cezaevinden çıktı. DEHAP ve DTP’de çeşitli görevler alan Kemal Aktaş, 14 Nisan 2009 tarihinde KCK soruşturmaları kapsamında tutuklandı. KCK ana davasında örgüt yöneticiliğinden yargılanan Kemal Aktaş’ın ömür boyu hapis istemiyle yargılaması sürüyor.


KCK DAVASINDAN TUTUKLU 6 SANIK VEKİL OLDU


Endüstri Meslek Lisesi mezunu olan Kemal Aktaş’ın yanı sıra, BDP’nin 12 Haziran seçimlerinde bağımsız olarak desteklediği ve halen ceza evlerinde bulunan 5 KCK davası sanığı daha milletvekili seçildi. KCK’nın Diyarbakır’daki ana davasından tutuklu bulunan Mehmet Hatip Dicle, 77 bin 37 oy ile Diyarbakır’dan, Selma Irmak 46 bin 275 oy ile Şırnak’ tan, İbrahim Ayhan 75 bin 58 oy ile Şanlıurfa’dan, KCK Mardin davasından Gülser Yıldırım 53 bin 891 oy ile Mardin’den, Faysal Sarıyıldız ise 39 bin 351 oy ile Şırnak’tan milletvekili seçildi.


Böylelikle BDP’nin KCK davasından tutuklu olarak yargılanırken bağımsız aday gösterdiği 6 kişi de milletvekili seçilmiş oldu.

.

Yüksekova'dan şaşırtan görüntü!:-13.06.2011

BDP'lilerin desteklediği adayların kazanmasından sonra sokakalara çıkan Yüksekovalılar kutlama yaparken, operasyondan dönen askeri konvoyun geçişi sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı.. Askeri konvoy Apo resimlerinin altında geçiş yaptı..

.

.

.

.

.

.

.

Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2011-06-14 (991 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution