Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın     KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hüseyin Şahin:Körle yatan şaşı kalkarmış   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (19) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Ezidi anne:Oğlum beni IŞİD’linin Facebook’undan buldu   Selahedîn Çelik:Dengdayîna gelî, PKK û Başûr   İbrahim Güçlü:Şêx Seîd Efendî Serokekî Kurdistanê û bawermend e…   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

K. Özer: Mesud Barzani’nin Ziyareti -21.04.2012

KÜRDİSTAN ve TÜRKİYE / Bu son günlerde Kürdistan Konferansı veya Kongre yapılması üzerinde birçok yazılar yazılıp çizildi. Kürt halkı Kürdistan Konferansı heyecanı yaşarken Federal devletin Bölge Başkanı Kek Mesud Barzani kendini Amerika’da buldu.
Kek Barzani, Obama Barak ile görüşme yaptı biz bu görüşmenin derinliğini bilmiyoruz. Yüzeysel olarak Dünya medyalarında haberler verildi.

Ben şu anda sadece zihniyetimde dolaşanı yazmaya çalışıyorum.


Kek M. Barzani bu son zamanlarda Kürdistan’ın bağımsız üzerinde duruyor ve ilanı yakında olacak diyor. Bu ilan heyecanı dünyanın iklimini değiştirirken işgalci devletleri de öfkelendiriyor. Suriye sorunu bahanesiyle Türkiye ile İran arasında bazı kısa görüşmelere şahit olduk. Daha açıkçası Ortadoğu sorunlardan en çok konuşlandırılan mesele Kürt sorunu üzerinde duruluyor. Suriye Kürtleri talepleri için uğraş verince, Kürtleri dışlamak isteyen Türkiye, Suriye Arap Birliği için devreye girmiştir ve çok yakından ilgileniyor. Esad Başer ile yakınlığı sıcak iken Kürt meselesinden dolayı ona soğuk bakıyor.

Kürt meselesi sıfıra indirilirse Türk ve Suriye devleti yine eskisi gibi dost ve kardeş havasını yaşayacaklardır.
Irak savaştan sonra Bağdat’ta tekrar devlet ve Hükümet kurularak demokratikleşmeye ilk adım attı. Bu demokratikleşmenin en önemlisi, Irak’ta görülmeyen bütün azınlık milliyetlerin ve ayrı din ve mezhep inançlarına özgürlük Anayasası yapıldı. Irak bölgelerinde ve Güney Kürdistan bölgelerindeki azınlık milliyetler kendi özgür iradesini ve milli Kimlik hakkını kazanarak Belediye Meclislerine ve Milletvekili olma olanaklarını kazanarak Bağdat Parlamentosunda yer aldılar. Bu gelişme Ortadoğu’da en önemli bir demokratik adım olarak kabul etmek zorundayız.

Bu demokratik ve özgür kimliklerin arasında; Kürtler, Kürdistan toprağı parçasında referandum seçimine girerek %99’u Bağımsız Kürdistan talebi için oyunu kullandılar. Yani Kürt halkın talebi Siyasi liderlerin üstüne çıktı. Irak Anayasası da bu referanduma göre çizgisini belirledi. Bu Anayasayı beğenmeyen, karşı gelen ve tekrar tek bir Arap Anayasasının olmasına iten baskıcı güç, Irak’ın sunileri, İran, Suriye ve Türk devleti birlikte oldular. Bu ırkçı devletlerin baskısına rağmen, Irak devletin başına

Cumhurbaşkanı olarak Mam Celal, dışişleri Başkanına da Hoşyar Zebbari getirildi. Irak’ta, Kürt kökenli liderlerin olmasına karşı cephe alan dört işgalci devletlerarasında hızlı görüşmeler yapıldı. Uğraş verdilerse de Başaramadılar ve böylece Güney Kürdistan güçlü bir bölge haline geldi.

Recep Tayip Erdoğan iktidarda olduğu tarihten beri Irak’ın içişlerine karışmaya çalıştı. Irak Anayasasını suni gören Türk devleti, ırak Başbakanı Nuri El Maliki rahatsız oldu ve Türkiye’nin bölgede ‘’düşman devlet’’ olma yolunda ilerlediğini söyledi. Aynı zamanda Başbakan Erdoğan'ı Irak'ın iç işlerine karışmakla suçlayan Maliki, bu durumun Türkiye'nin çıkarlarına da zarar vereceğini öne sürdü. Erdoğan maliki’nin rahatsız olmasına rağmen Irak’ın bütünlüğünden yana olmasını istiyor ve Güney Kürdistan’a Kuzey Irak diye isim veriyor. Kürtler de Erdoğan’ın her halinde oldukça rahatsız.

Kek M. Barzani Amerika dönüşünden sonra Türkiye’ye gelişine her zamankinden daha farklı bir devlet adamı gibi ağırlandırıldı. Görüşmelerdeki konuşmalar çarpıtılarak Bölge Başkanı M. Barzani ne konuştu ise doğru haber verilmedi ve Türk medyaları çarpıtarak haber kaynağını yaptı. M. Barzani, bu dönemden sonra silahla bir yere varılamayacağını belirterek, ‘’Ben PKK'nın Irak Kürdistan’ında hüküm sürmesine müsaade etmem" demişmiş. Oysaki M. Barzani görüşmesinde; Türk yetkililerin kendisine "PKK'nın silah bırakması için talep ilettiği" konusundaki haberlerin hatırlatılması üzerine Barzani, bu meselenin (iki taraflı) silahlı yöntemlerle çözülemeyeceğini, barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini söyledi. Barzani, "Barışçıl yöntemlerle çözülmesi için çabalarımıza devam edeceğiz. Barışçıl yöntemlerle çözülmesi için her türlü katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

Türkiye ile Kandil arasında arabuluculuk yapıp yapmadığı yönündeki soru üzerine de; Barzani, şunları söyledi: "Bizim üzerimizden Kandil ile herhangi bir toplantı ve görüşme gerçekleşmedi.

Ben 'PKK'ya silah bıraktırırım' demiş değilim.

Silah çağının geride kaldığını söylüyorum. Bana kulak verilirse ‘’ikili’’ barışçıl yöntemler aranmalıdır diyorum. Bu dönemden sonra silahla bir yere varılamayacağı her kes biliyor.

Barzani, Irak'taki sorunun çözümünde Türkiye'nin nasıl bir rol oynayabileceği sorusunu yanıtlarken, Türkiye'nin olumlu


bir rol oynamasını beklediklerini söyledi.

Sayın Barzani’nin söyleyişi, Türkiye’nin Irak içişlerine karışmaması için iyi rol oynamasını talep etmiş. Irak ile ilerde sorunlarımız çözülmezse, kendi ‘’Kürt halkımızın vereceği karara bakacağız" ifadelerini kullandı. Zaten M. Barzani bu sözü her zaman tekrarlıyordu. Irak sözcüleri (muhalefetleri) Anayasaya uyacaklarsa bir sorun çıkmaz, şayet Anayasanın dışına çıkarlarsa sorunlar büyür ve biz de çaremize bakarız diyor, Barzani.

Kürt Konferansı sorma üzerine Barzani, Konferansın henüz tarihi belirlenmedi cevabını verirken bu Konferansın yapma amacı barışçıl bir mesaj olduğunu söylerken,


Mesud Barzani, Türk medyalarına yumuşak bir dille seslenerek; "Herkesin bildiği gibi kendi ajandam ve politikam var. Başka bir kişinin ajandasını uygulayacak bir kişi değilim. Herkes kendi çevresine baksın" ifadesini kullandı.

Kek Mesud Barzani’nin Amerika ve Türkiye’yi ziyaret etmesinde bir hayırlı görüşme olduğunu vurgular ve barışçıl bir diyalogun olmasına yana, PKK dâhil bütün Kürt örgütlerin bir araya gelmesi ve her parça Birliklerini oluşturup demokrasiye adım atması ve haklı taleplere yaklaşma amacıyla hayallerimin gerçekleşmesi için büyük bir umutla bekliyorum.

İnşallah Kek Mesud Barzani’nin bu ziyareti bütün insanlara hayırlı ve uğurlu gelir ve Kürt-Türk savaşı diyalogla görüşmelerle başlayıp bitecek.

Savaşsız bir barış adım atılacak umuduyla…Sevgi ve Saygılarımla
KutbettinO@t-online.de

Kutbettin ÖzerBarzan

YORUM

Kùrd ve Kürdistani yazı ve duygularınızdan dolayı sizi kutlarım. Bir Kürd devlet adamı ve Kürd kıymeti kek BARZANIN ziyaret ve görüşmelerinde Kürd gazetecilerinin olmaması büyük eksiklik. Dilerim Kürdistan istikbali bunu güney Kürdistan devlet yöneticilerine bildirir. Biz kuzey Kürdistanlılar düşman Tirk basınından hilekâr ve fitne haberlere inanmıyoruz. Güneyli kardeşlerimiz bizi unutmayınız.

Tirk yalancı basınını okuyup Kürd devlet adamı BARZANI’ye yakışıksız tavır ve üslupla cevap veren Kürd politikacısı Selahattin Demirbaşı kınıyorum. Niye BARZANI’y,i beklemeden konuşuyorsunuz? Siz Erbil’de yoldaşlarınız QENDILDE konuşma hakki varken. Kùrd devlet adamı BARZANI barbar Tirkin başkentinde konuşmasın mı? Kürdistan tüm Kürd ve Kürdistanlıların vatanidir. Xainlerin dışında her Kürdistan’ın politikacısıdır. Tirk hilebaz oyununa gelmeyelim. onemli bir dönemde Kürd konferansı yerine kendini barbar Tırklerin eti ve tırnağı gören Kemalistlerin çatı partisi zırvasına hazırlandıklarını iyi biliyoruz. Kùrd gazeteciler haftası Kürd gazetecilerine kutlu olsun. Yaşasın Kürd cumhuriyeti.Copyright © http://www.kurdistana-bakur.com Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2012-05-03 (1013 Okuma)

[ Geri Dön ]


>Powered by Nuke-Evolution