Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

13) Ali Erdo?an:Mara??taki anman?n hazin sonucu!!!-26-12.2011
Ali Erdoğan:Maraş’taki anmanın hazin sonucu!!!-26-12.2011
33 sene önce, Maraş’ta bir katliam yaşandı. Yüzü aşkın insan öldürüldü. Binden fazla kişide yaralandı. Yağma ve tahribatın çetelesini tutan olmadı.

Dışarıya, Alevilerle Sünnilerin çatışması olarak yansıtıldı. Gerçek hiç de öyle değildi: Bu yıllarda, Kürtlerin ve Alevilerin yoğun bulunduğu bölgelerde, ciddi toplumsal-siyasal bir hareketlenme yaşanmaktaydı. Kürt Ulusal hareketi güncelleşiyordu.
Öte yandan tamamlanmamış olan Kürt ve Alevilerin asimilasyonu ortada duruyordu. “ÖZEL HARP DAİRESİ”, şoven ırkçı düşüncelerle zehirlenmiş kesimleri kullanarak, ötekileştirilmiş Alevilere, Kürtlere ve kominist-devrimcilere karşı harekete geçti.

Maraş’taki Kürt Alevilerin sosyal yönde uyanmaları ve asimilasyona uğramamaları, Türk Ulusal bütünlük için istilacılar (düşman) olarak tanımlanıyordu. Bu oluşumun dağıtılması, asimile edip hizaya getirilmesi gerekiyordu. Maraş katliamı bunun için yapıldı.

Gerçek katiller değil figuranlar yargılandı. Onlar da ufak cezalarla geçiştirildi.

32 sene sonra, İngiltere Cemevi başkanı İsrafil Erbil, “Şehitlerin öldürüldükleri yerde anılması gerekir. Maraş şehitlerimizi Maraş’ta analım” dedi. Bu görüş Alevi kuruluşlarca benimsendi. Ve ilk kez geçen sene katliamın olduğu yerde anıldı.

Bu sene de şehitlerimizin mezarlarını ziyaret etmek, katliamı lanetlemek ve öldürülen Alevi kardeşlerimizi anmak için Maraş’a gitmemizi engellediler. Maraş ilin çevresi polis ve jandarmayla kuşatıldı. Yollarda barikatlar kuruldu. Şehre yaklaşanlar tartaklandı, yaralanlar oldu. Maraş’a girmek istiyen halkı, düşman, şehri istila edeceklermış gözüyle bakıyorlardı. Ancak 10-15 kişinin valiliğin kapısına değil, bahçesine karanfil bırakmasına izin verildi.

Bu atmosferde iki taraf vadı:

Biri, masumane bir istekle, katliama uğramış Alevi kardeşlerinin mezarını ziyaret etmek, kitlesel bir basın açıklaması yaparak, evinde-iş yerinde otururken katliama uğramış Alevileri anmak ve katliamı yapanları naletlemek istiyordu.

Öteki tarafta ise devlet vardı, diyor ki: “Ben sizin örgütlenip uyanmanızı istemiyorum. Siz Türkleşip Sünni olmuyorsunuz. Size bu topraklarda yaşama hakkı vermediğimiz için sizi kırdık ve kalanızı şehrimizden kovduk. Daha neye geliyorsunuz? Nereye gidiyorsanız gidin” diyor.

Bu nedenle Narlı ilçesi öneriliyor. Narlı’nın, Avrupanın herhangi bir ülkesinde farkı var mı? Kan döküldüğü yerde yıkanır, sözü boşuna söylenmemiştir.

Evelemenin, gevelemenin manası yok, işin özeti bu.

Öte yandan devletin çifte stendartlı olduğu, güncel Fransa olayında görülüyor: Ermeni katliamı olmamıştır demenin suç sayıldığı yasa tasarısı için, Başbakan Erdoğan, Fransa’nın Cezayir’de katliam yaptığını (doğru yapmıştı) söylerken, Türkiye’nin yaptığı Ermeni, Alevi, Kürt katliamlarını unutuyor. O günün Maraş valisi Tahsin Soylu’nun Sıkıyönetim Mahkemesine verdiği ifadede “olayların soykırıma yönelik olduğunu” söylediğini unutuyor. (Maraş Olayları Gerekçeli Karar Syf: 183). Yakıp yok edilen 4 bin köyü, 17 bin failimeçhul cinayeti ve 50-60 bin insan kaybını, doldurulan cezaevlerini ve kültürel soy kırımı unutuyor Başbakan.

Başkentin belediye başkanı, Fransa’nın Cezayir’de yaptığı katliam için bir anıt yaptıracağını söylerken, aynaya bakıp ülkesindeki katliamları anmak için izin verilmediğini görmezden geliyor. Maraş ve Sivas katliamları için birer anıt yapda göreyim seni....

Eski İçişleri bakanı “Maraş olayların arkasında MİT vardır” diyor. Ama aynı devlet katliama anma yasağı getiriyor.

Ülkedeki yazılı ve görsel basında, hükümetle söz birliği etmişçesine, bu antidemokratik yasaklamayı görmezden geliyor.

Bu yasak kararın alınmasında Nasrettin Hoca’nın dediği gibi biz Alevilerin ve Alevi kuruluşların hiç mı suçu yok? Halk ne kadar organize edildi? İzin verilseydi, anma alanına kaç kişi gitmiş olacaktı? TV’lere yansıdığı kadariyle 2-3 otobüsten fazlasını göremedik. Sivas’ta da yasak vardı. Ama oraya giden halk yüz bine yaklaşınca yasakların hükmü kalmadı.
Şapkamızı önümüze koyup, öz eleştirimizi yapıp olumlu derslerle geleceğe hazırlanmamız gerekmez mi?

Ali Erdoğan

elbistanliali@fsmail.net
Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2012-05-04 (853 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution