Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

21) Ali Erdo?an / Nereye kadar devam edecek,-26.02.2012

Ali Erdoğan / Nereye kadar devam edecek,-26.02.2012

Kürt ve Alevi düşmanlığı?Kürtlerin koyu karanlık bir dönem yaşadığı yıl1993’dur. Başbakan Tansu Çiller’in : “”PKK’nin helikopterleri Tunceli köylerini bombalıyor(!)” dediği dönem. Köyler, içindeki canlı ve cansız malla birlikte yakılıyordu. Evler dozerle yerle bir ediliyor. Ekinler, ormanlar, otlaklar ateşe veriliyordu. Köylüler, karların içinde, yağmurların altında, kadın-erkek çırıl-çıplak belketiliyor. İşkence ediliyor. Bazı köylerde insanlık dışı muamele yapılıyor: Köylüye insan pisliği yediriliyor.

Erkeklik organına ip bağlatılarak ve ip karısının eline verilerek, o haliyle köyün içinde cezdiriliyordu. Günlük öldürmeler, işkenceler rutin yaşamın bir parçası oluyor. Her gün, aslında faili belli, faili meçhul cinayetlerin, kayıplarin sayıları 10-20 ve bazen 30’u buluyordu.

Böyle bir ortamda, 13-14 yaşlarındaki Hasan Dal, olanları hazmedemiyor. Gençliğin verdiği enerji ile olanlara isyan ediyor. Yıl 1993. Henüz 7. Sınıfta okuyor. İdealları var: okuyup doktor olmak istiyor, hasta annesine bakmak istiyor. Kendini silahlı bir eylemin içinde buluyor. Yakalanıyor Batman’da. Çeşitli işkence gördükten sonra “Silahlı eylem ve örgüt üyeliğinden ” tutuklanıyor.

“Yılan küçükken, başı ezmeli” felsefesini benimsemiş devlet yargılama yapılmadan kararını vermiş Hasan için: İdamın yerine geçen müebbed hapis.

Biraz sorun var: Hasan henüz 13-14 yaşlarında. Osmanlı’nın genlerini taşıyanlarda Ali Cengiz oyunu bitmez. Formil aranıyor. Hasan’ın babasının evlilik tarihi: 20.04.1977’dır. O değiştirilmiyor. Ona göre Hasan’ın yaşı 13-14 oluyor. Hasan, ailenin ilk çocuğuda değil. Yetkililer yeni bir nüfus örneğini tanzim ediyorlar. Çocuklarının doğum tarihlerini 01.01... olarak yazıyorlar. Bir de ailede hiç olmayan Osman isminde bir çocuk daha ekliyorlar. Buna bakıldığında nüfüs kaydının düzmece ve acemice hazırlandığı ortada. Hasan nüfus kimliğinde 18 görülüyor.

Hasan’ın itirazı üzerine, Hasan Trabzon Devlet Hastanesine gönderiliyor. Hastane kurulu 1999’da Hasa’nın yaşının 18 yaşında küçük olduğunu belirtiyor. Devlet kendi hastanesinin verdiği rapora inanmıyor. 2002 yılında Antep Devlet Hstanesi’ne gönderiyor yaşının yeniden tesbiti için. Hastane yapılan muayenede suç tarihinde Hasan Dal’ın 13-14 yaşlarında olduğuna dair kurul raporunu veriyor.

Devlet, bir kez karar vermiştir. Hasan’a müebbed verilecektir. Bu rapora da itiraz ediyor. Bu sefer İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderiyor. İstanbul Adli Tıp Kurumu, hiç bir tetkik yapmadan, devletin isteği doğrultusunda karar veriyor.

Hasan Dal, 19 yıldır, cezaevinde tutuluyor. Hasan gelecek ölüm gününü bekliyor.


İşte size Türk adaleti. İşte size Hipokrat yemini etmiş İstanbul Adli Tıp Kurumu....

Biz Kürtler bu tip uygulamalara yabancı değiliz: Yıl 1938. Yer Elazığ. Dersim’li Seyid Rıza, 75 yaşında. Bir Cumartesi günü yaşı küçültüldü ve 16 yaşındaki oğlunun yaşıda büyütüldü. İtiraz hakkı olmaksızın ve TBMM’sinin onayı alınmaksızın idam edildikleri herkesin hafızalarında tazeliğini koruyor.

Keza, sene 1980. Faşist Kenan Evren darbesi hüküm sürüyor. Faşist Evren: “Asmıyalım da besleyim mi? Bir kaçını sallandıracaksın bak her yer nasıl süt liman oluyor?” dedikten sonra 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşı büyütüldü ve idam edildi.

Son 25-30 yıldır onbinlerce kişi öldürüldü. 20 bini aşkın faili meçhul cinayet işlendi. 3-4 milyon insan baba ocağından sürüldü. Etraf süt liman oldu mu? Şimdi ise 3-4 kelime söyliyebilecek olanlar tutuklanıyor. Kimyasal silah dahil olmak üzere kitlesel katliamlar yapılıyor. Kürtlerin sonu yine getirilmiyor.

Kürtçe konuştuğu için, Kürtçe şarkı söyledığı için insanlar cezalandırılıyor. Halkın hür iradesiyle seçilen parlementerler cezaevlerinde. Uyduruk gerekçelerle çıkarılmıyor. Evrensel insan hakkı olan ana dil kullanılmıyor. 20 milyon Alevinin ibadet yerlerine yasal statü verilmiyor. Daha nereye kadar devam edecek bu Kürt ve Alevi düşmanlığı?

Ali ERDOĞAN

elbistanliali@fsmail.net
Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2012-05-04 (993 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution