Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

228) Kutbettin Ozer:Imrali sureci biter mi?-06.02.2013


Kutbettin Özer:İmralı süreci biter mi?-06.02.2013

İmralı süreci de her zamanki gibi ihtiyaç duyduklarında İmralı adası akla geliyor. Türk istihbaratı İmranlıyla mekik dokuyor. Bu dokuma Kürt sorunu ile ilgili hiç menfaati olmayan iletişimler sürdürülürken, Kürt çıkar meselesi de bertaraf edilerek sakız gibi çiğneniyor.

Derseniz nereden anlaşılıyor,

T.C Başbakanı Erdoğan Tek ulus, tek, millet, tek bayrak ilkelerini kamu ekranına bildirirken başka etniklerden söz konusu olamaz ve Kürtler için barış müzakere tartışmanın ortamı kalmaz diye düşünüyorum.

Öcalan’ın tutumuna güvenen Erdoğan kandil tarafından korku sancısıyla teslim olma haberini bekleniyor. Kandil ise; nereye gideceğiz, nerede sığınacağız, nasıl eski halimizi alabiliriz, kaderimiz ne olacak, yerleşim yerimiz nerede ve o bulunacağımız ülke ne kadar demokratik ve ne kadar bireysel özgürlüğümüzü kullanacağız gibi sorunlar soru işaretidir.

Kandil’dekiler sınır ötesi Öcalan eliyle ters itilirse, amaçların hiç biri yerine gelmez, bunca emek, bunca bedel verme hep boşuna gidecek ve büyük pişmanlık duyulacak. Bu pişmanlık dört duvar arasında demir kapılar arasında ömür bitecek.

Kuzey Kürdistan’da % 85’i PKK’lı değil ve A. Öcalan’ı hazmedemiyorlar. Öcalan’ın ayakta durması Kandil’e borçlu ve kırsal, şehirsel alanlarda ellerinde Apo posterini taşıyan ve plaketleri ellerinde olanlar A. Öcalan’ın yaşamasını umutlandırıyor. Aslına bakacak olursanız, Türk devletin yerinde olsam hiç müzakere etmeden derhal A. Öcalan’ı serbest bırakırım. Öcalan’ın dağdaki otoriter konumu ile legal ortamındaki konumu tamamen birbirlerinden farklı. Eski Öcalan, yeni doğmuş Öcalan olur, olur ki kimseye hüküm sürdüremez. Bu sadece Öcalan için geçerli değil bütün illegal örgüt liderleri için geçerlidir. Eleştirme ve özeleştirme pozisyonuna geçer eski kişilik pozisyonu kalmaz.

BDP’liler İktidarla müzakereye hazır ama ilkesiz, programsız bir iradesiz bir parti, iradesi olmayan bir parti siyaseti götüremez ve müzakere üslubunu kaybeder. Bence A. Öcalan da tutuklu ve esir bir kişi, nasıl olur da hapisteki insan muhatap lider olarak kabul edilir açıkçası şaşırtıcı bir kader. BDP ne istiyor, amacı ne, bölge idaresini istiyor mu, toprak talebi var mı, Kürt insanları bu müzakereye hazır mı, Kürtlerin birliği var mı, varsa ne kadardır? PKK daha önce dediği gibi İttifaklar; PKK, İmralı, KCK, BDP Kürt cephesini tamamlıyorsa bu müzakere sadece PKK ile müzakeredir, diğer Kürt partilerini muhatap almamak PKK’nın işine gelmiyorsa, Türk devletin işine de gelmiyor demektir.

Almanya’da her Eyaletin bir bayrağı vardır. Kürt Bölgesinin coğrafyasında neden Kürtlerin kendine ait has bir ulusal bayrağı olmasın? Türk ulusal bayrağı Türklere, Kürtlerin ulusal bayrağı da Kürtlere laik olmalıdır. Kürt ve Türk demokratik federal sistemli birliğini kabul edilirse, birlikte yaşama olanakları doğarsa Türk ülkesi parçalanamaz ve üstelik daha da güçlenir. Yani burada Kürt ve Türk ulusal bayraklar altında sosyal, adalet temelinde hukuk bir devlet olur ve de ekonomi, iktisadi, ticari ilişkiler ülke içinde ve ülke dışında Ortadoğu’nun en zengin ülkesi olur.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan uzun zamandan beri A. Öcalan ile görüşmelerini ikna etme amacıyla yapıyor. Öcalan da kendini kurtarma pahasında olsa gerek Fidan’a birçok şeylere evet diyor.

İmralı Heyeti Mit istihbaratı ile kurulu ve siyasi uzmanlardan ibaret olup Kürt siyasetini devletin çıkarlarına çakışır şekilde dizayn etme peşinde ki, Erdoğan bu son günlerde Öcalan’a fazla güveniyor. İmralı’dan çıkar direktifler ya Kandil dinlemezse muhalefete nasıl bir cevap verebiliriz diye korku tereddüttünü yaşıyor.

Erdoğan büyük çelişki içinde boğulduğunun ya farkında ya da hiç farkında değil.

Erdoğan’ın söyleyişi;

Biz teröristlerle muhatap olmayız, silahı bırakmayana kadar operasyonlar devam edecek diyor. Bir taraftan da A. Öcalan terörist başı olduğu için görüşmeler yaparak müzakere başlatmış olduk diyor. Garip şey, PKK’ ye terörist örgüt diyor, genel başkanı Öcalan’la görüşme yapıyor. A. Öcalan’ı meclis kadrosu ile görüşme yaptırmıyor ve elemanlarını iliklerinde bombalayarak vuruyor ve operasyona devam ediyor. Bir taraftan müzakere görüşmesi, bir taraftan da vur öldür müzakeresi, nerede kaldı böylesi bir barış müzakeresi?

Silahlar nasıl bırakılır?

Silahlar tek taraflı bırakılmaz. Uluslar arası böyle bir şart ve koşullar yaratılmadı, bu sadece Kürtlere uygulanamaz ve mümkün değil. Silahı kullanan her iki taraf bir araya gelecek ve şartlı olarak silahlar iki taraftan bırakılacak. 40 bin insan ölerek şehit olmuş, bu bedeller Erdoğan ve Öcalan şahsiyetlerine kurban edilemez. Türk tarafı ne kadar çıkarlarını istiyor koruyorsa, Kürt tarafı da o kadar çıkarlarını aynı eşit haklarda korumalıdır.

Bir kere Kürtler de en az Erdoğan kadar Kürt ulusal çıkarlarının menfaatinde katı ve itirazcı olmalıdır. Kürtler azınlık statüsünde olmayan büyük bir halktır. Biz Kürtler Misak-i Milli sınırlar dâhilinde toprak bütünlüğünü ısrar edersek, Türk bayrağı ile problemimiz yoktur dersek, idare sistemimizden vaaz geçersek, diğer Kürdistan topraklarını ve o coğrafyada yaşayan insanlarımıza zarar-tahribat getirmiş oluruz. Bu tür Kürdistan ulusal talep Kürtleri en az bir elli (50) yıl daha geri adım atmış olur.

Türk ve Kürt tarafların aktörleri arasında sürece destek dayalı ilişkin birtakım zihin egzersizleri var ama aktörlerin müzakere edecek yetişkin, birikimli kişilerin bir masada oturacak yeterli kılavuzun olmadığını görüyorum. Türk tarafın şartlarına göre, Kürtler müzakereyi başlatmamalılar, çünkü Kürtler henüz hazır değiller, Kürtlerin birliği yok, Kürtler dağılmış durumdalar. Aynı zamanda Diasporada olan emeği geçmiş ve yıllarını Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesine katkısı olmuş, saçı başı ağırlaşmış insanların üzerinden geçmek biraz da ihmalkârlıktır.

Medya’dan gelen habere göre “Çekilme çağrısı 10 gün içinde” olacakmış gibi iddialı haberler var. Her iki tarafın vermiş olduğu paketin içi bence boş. Kandil Türk devleti ile şartlarını yerine getirmeyene kadar silahların bırakılması mümkün değil. Mesaj tek taraflı olmadığı gibi, kandırmakla veya cambazlıkla başkalarını oyuna getirmek de mümkün değil.

A.Öcalan PKK örgütünün lideridir, etkilidir, bu etki sadece kendi örgütü için geçerlidir. Diğer Kürt legal veya illegal partileri için geçerli olmadığı gibi pekte etkileyemez.

Hewler’de müzakerelerin başlatılması, Kürt ve Türk çıkarların aynı eşit hakların verilmesinden geçer. İmralı’da ‘’MİT heyetin’’ görüşmesi, Kürt halkın çıkarlarına zarar verecek taleplerdir, Kandil, BDP ve PKK-KCK adadan gelen menfi-müspet talepleri tamamen yok saymalı ve Kürt halkın çıkarları doğrultusunda olan ulusal talepleri elde tutmalıdır.

İmralı’dan çıkan silah indirme konsepti acaba diğer Kürdistan parçalarını etkiler mi?

Bence etkiler. Öcalancı güven azalır, örgüt Kandilsiz ayakta duramaz.

A. Öcalan da Kandilsiz İmralı’da rahat edemez. İran Kürtlerin taleplerini hepten çiğnemek isteyen Mola sistem rejimi zalimdir. Suriye iç savaşta kim kimi yeneceği henüz belli değil. PYD ve Kürt örgütlerin kaderi salıntıda. Ki, kaderin nereye varılacağı garantisi yok.

İmralı sürecinden gelen gelişme MİT istihbaratın aldığı kararlardır. Bu karar Kürtleri bağlamamalı. BDP direk görüşmeyi Kandil ile yapmalı ve Kürtlerin bütün kanadından örgüt aktörleri, adamları olmalı ve şahsiyetlerin de bu ortak müzakerede payı olmalıdır diye düşünüyorum.

Bu müzakerenin sonu hayırlı olmadığını görüyorum.

İçi boş bir plastik balondan ibarettir. Kürtlerin talebi Ulusal çıkara ters çakıştığından dolayı barış çözümü sonuçlanmadan zararlı çıkan yine Kürtler olacaktır. Türk devleti tecrübeli ve birikimli bir tarihi sürecinden geçmiş tecrübelidir, Kürtler ise beyinleriyle birlikte ilhak edilmiş bir halk ki alt kimliği bile kabul edilmeyen konumundadır.

Bu şifreli tuzaklardan dolayı Kürtler hassasiyetle doğru ve dikkatli adım atmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla

Kutbettin Özer

Gazeteci ve Yazar

KutbettinO@t-online.de


Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-02-06 (825 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution