Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

229) Kutbettin Ozer: Irkci ilke ve Kurtler,10.02.2013


Kutbettin Özer: Irkçı ilke ve Kürtler,10.02.2013

Ortadoğu’da birinci Dünya savaşından sonra emperyalist ülkeler tarafından var olan durum uygulaması 21. asrın son nefesine kadar sancılar rüzgâr tohumun ekildiği yerde fırtınalaşıyor.

Rüzgâr ve fırtına çok kere güçlü olan taraftan tanzim edilerek nifaklar cehennemi insanların yaşamına zehir saçıyor. Savaşın bulunduğu coğrafya bölgelerinde ölüme yok olanlar yine günahsız fakir fukara aile çocuklarına oluyor. Bu suça ortak olanlar savaş planlarını hazırlayan güçlerdir. Bilim adamları bu oldubittileri bildikleri halde olaya sessiz kalmaları gerçekten beni derinden düşündürüyor.

Bana soracak olursanız; ekmek, su, aşk ve iktidar kavgaları ile başladığı savaş formülüne rastlanıyoruz. Bir zamanlar Büyük Britanya imparatoru bütün Ortadoğu’yu ve Orta-Asya’yı ikişer jandarmasıyla hegemonyasının altında alıp kontrol ediyordu. Sonradan geri çekilerek Teknik ve bilim teknolojisi geliştikçe sömürge teorisiyle birlikte modern savaşı başlattılar.

T.C devleti ve makine çarkı olan AKP iktidarı bazı ‘’Açılım’’larda bulundu ama hiç birini olumlu sonuçlandırmadı. Her defasında bir konu ileri atıyor ve arkasında durmuyor. Daha önceleri kandil’e gazeteci muhabirlerini gönderip PKK temsilcilerin görüşlerini aldırtarak nabız yoklamasını yaptı. İmralı’yı susturarak birkaç yıl ‘’Oslo’’ görüşmelerinde bulundu, Oslo görüşmelerini duyan muhalefetler baskı yaptıklarında atmosferi değiştirerek bu sefer de yine rotayı İmralı’ya gönderdi. CHP terör çözülüyorsa ne varsa yardımcı olalım derken bir taraftan da AKP ‘yi ağır bir şekilde eleştirdi. MHP kendi ırkçı nasyonalist tutumu devam etti.

BDP’lilerden üç milletvekili A. Öcalan’ı ziyaret ettiler ve alınan haberde olumlu sonuç pürüzlü haberler medyalarda yayınladı.

Öcalan İmralı kafesinde okuduğu kitapların tesiri altında kaldığını okuyuculara şimdiden beyanımı vereyim. Anderson’dan Hobsbawm’a milliyetçilik literatürü veya bu kitaplara benzer başka kitapları okuyarak 12 metre karelik duvar arasında duygusallaşmış olduğu görünüyor. Anderson’dan Hobsbawm yazmış olduğu kitap içeriği bağlı olmuş olduğu ülkede tesir yaratmamış veya ezilmiş sömürge altında olan Alt kimlikliler bu kitabı okumuşlardır. Ulus-devlet olma mücadelesinden zerre kadar amaçlarından vaaz geçmemişlerdir. Öcalan’ın bulunduğu ve doğduğu Misak-i Milli sınırlar dâhilinde Türk olarak yüzlerce akademik uzmanlar vardır ve bu bilim dalında uğraş verenler Öcalan bu kitapları okumadan Türk bilim adamları bu tür literatürü okumuş ve özümlemişlerdir. Bu uzmanlardan hiç biri Tür ulusunun ulusluktan çıkması veya ulus-devlet fikrinden vazgeçmesi gibi teori ileri sürülmedi. Üstelik Türk tarafı Uluslaşmaya yeniden adım atarken, kendisinden daha güçlü bir ulusu ülke içinde veya ülke dışında kabul etmiyor. Erdoğan uluslar arası arenada Araplar birliği konferanslarında Araplara hocalık yapıyor ve uyumayın diyor. Kendinizi tazeleyiniz ve bir avuç İsraillere karşı cesur olun diyor. Erdoğan’ı kutlayan Türk medyası, Türk bilim, uzman profesörleri ve araştırmacıları arka çıkıyor. Türk milletinin tarihini Osmanlı imparatorluğunu öve öve bitiremiyorlar.

Pekiyi dünyada kurulan ülkeler Ulus-devletçilikten vazgeçmiyor daha da güçlenmek istiyorlar. Uluslar arası ülkelerin adına konuşmacı olarak ülke menfaati için siyasi, ekonomik, kültürel, endüstriyel konusunda iletişimlerini bağlayarak devlet adına spekülasyonunu geliştirmektedir. Ulus-devlet her millete evet, neden Kürtlere sıra gelince Ulus-devlet konusu kısırlı kalsın. Ezen, sömürgeci devletler Kürtleri imha ve yok etme ve asimile etme sevdasında iken, Kürt bir eleman kalkıp ta kendi milletini bu kadar alçaltıp yok etme pahasına bendeniz izin veremem.

Dogmalarla kuşatılmış kompleksli A.Öcalan kendi canını kurtarma peşinde ve ezilen halkın halini anlayamamış, Kürtlere karşı bir Kürt kökenli Kürtler için bağımsız bir ulus devlet fikrinden vazgeçmiş, kurmuş olduğu silahlı örgütü kurduğu gibi şimdilik şartsız dağıtmak istiyor. Ulus devlet yaratma fikrinden de demokratik özerklikten de vazgeçmesinin temel prensibi olmuş. 40 ila 50 milyon Kürdü bir çırpıda yok etme teorisi bir kişinin inisiyatifine bırakmak çok manidar takvimine teslim etmektir. Bendeniz bu tek kişinin görüşüne, talimatına-direktifine müsaade etmem mümkün olamaz. A. Öcalan Kürt ulusunun lideri değildir o sadece PKK örgütün lideridir, benim veya baş diğer Kürtlerin lideri asla olamaz. ‘demokratik ulusçuluk’ fikri PKK’ de varsa önce demokrasiyi kendi iç organında uygulamasını bilsin sonra sınır dışına çıkıversin ve her Kürt ulusal çıkarı zedelendiğinin farkına vardığı zaman terbiyeyi ve ahlaki konumunu göz önüne alması ile haddini bilsin.

Başbakan Erdoğan CHP’li Birgül Ayman Güler'in, "Türk Ulusuyla Kürt Milletini eşit gördüremezsiniz" sözleri ile bağdaşır ilkesi vardır. ‘’İmralı’dan gelen mesajı’’ sabırsızlıkla bekliyor. Silahlı mücadeleni dönemi bitti. Ulus devlet ideolojisi demirden kafes… Deyince askeri gücü Kürdistan dağlarında insan avcılığında, askeri, jandarma, polis v.s. kuvvetini havada, karada ve denizde Türk ulusu adına gövde gösterisini yapıyor. İyi ama biz Kürtler sömürgeci güçlerin tutumunu göz göre göre gördüğümüz halde neden 40–50 milyon Kürtlerin kaderini bu kadar alçaltalım, küçük düşürelim ve kendi elimizle Kürtlerin varlığını bitirmeye çalışalım. Birinci Lozan depremine karşı mücadelemizi bedellerle direttik, İkinci bir Lozan’ı elimizle ilan edip neden teslimiyet bayrağını dikelim.

Bütün sessiz kalan Kürtlerin yurtseverlerine, yazar ve araştırmacılarına, okuryazarlara ve de bütün sanatçı, emeği geçmiş şahsiyetlere sesleniyorum, bu çürük ve yapıcı olmayan teslimiyete karşı baş kaldırınız, yazınız, konuşunuz, toplantılar düzenleyiniz, halk arasına, kitlelere, topluma hitap ediniz. Basın ve yayınlarınızı hızlandırarak bu teslimiyetin önünde başı dik, gururlu ve gururla Kürt halkın çıkarlarını en ön planda alın ve mücadeleye devam ediniz.

Tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek kuran ilkesi de ekleyerek ilkesinden ayrılmayan Türk devleti ve kurumları topraklarına hâkim kıldığı talepler üzerinde savunmasını destekliyorum. Müsaade ediniz Kürtler de; Tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek kuran ilkesi değil diğer inançları, ayrı ırkları içine katarak her kese demokrasi ve özgür bir irade ile toprakları üzerinde kurulu Kürdistan coğrafyasında devlet-ulusu (Ülkesi) olsun. Bendeniz Türk, Arap, Fars’ların egemenliğine ne kadar saygım varsa, bu sömürgecilikten, egemenlikten vazgeçmeyen devletler de benim Kürtlerimin kurulacak idari egemenliğine saygıları olsun.

Sevgi ve Saygılarımla

Kutbettin Özer

Gazeteci ve Yazar

KutbettinO@t-online.de


Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-02-06 (755 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution