Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın     KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hüseyin Şahin:Körle yatan şaşı kalkarmış   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (19) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Ezidi anne:Oğlum beni IŞİD’linin Facebook’undan buldu   Selahedîn Çelik:Dengdayîna gelî, PKK û Başûr   İbrahim Güçlü:Şêx Seîd Efendî Serokekî Kurdistanê û bawermend e…   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.
Îbrahîm Güçlü: Îhsan û Mehmet Şenerî; Diya Wan Saliha Şenerî…-14.02.2013

Kurd û Kurdistanperwer M. Îhsan Şenerî, demek dirêj bû, ku nexweş bû û li nexweşxanê û li mal derman dibû. Ew di 5. 02. 2013ê de li Stockholmê çû ser dilovaniya xwe.


Hezar mixabin, ew beriya vê 2 rojan, di 11. 02. 2013ê de, li Kurdistanê li bajarê wî li Elihê û an jî li gundê wî Girêsîra ne, li Swêdê û li bajarê Stockholmê hat weşartin.

Îhsan Şenerî, di sala 1951-an de li Elihê hatibû dinyayê û bavê 5 zarokan bû.
Ew jî di dema 12ê îlona 1980yî de ket zîndanê û gelek êşkence dît. Nexweşiyên wî jî, di wê demê de qewimîn.

Malbata Şeneran malbatekê welatperêz e. Di malbatê de tu kesên; keç û lawên ji derveyî kurdperwerî mayine, tune ne.

Her kesekî malbata Şeneran demek dirêj di nav PKKê xebat domandin. Malbata wan ji bona PKKê bû malbatek bingeh.

M.Şerîf Şenerî, beriya PKKê dest bi şerê çekdarî bike, serokatiya PKKê û bi taybetî Ocalan -ku ew li cem Ocalan dima û ew diparast – xeter dît; li hemberî PKKê dest bi mûxalefetê kir û ji PKKê qetiya. Wê demê helwesta malbata wî jî li hemberî M. Şerîf Şenerî wek berpirsiyariya PKKê bû. Bes rastî û helwesta wî, derengî bi mûxalefeta Mehmed Şenerî hat fahm kirin.

Lê wî her çiqas ji malbata xwe piştgirî negirtibe jî, mûxalefeta xwe domand.

Mehmed Şenerî, di nav PKKê de otoriteyek bû. Beriya bikeve hepsê li Batmanê û li tevayî herêma Kurdistanê li ser navê PKKê xebatek gelek xurt meşand. Dema ket Zîndana Amedê jî, di hepsê de berpirsiyarekî PKKê xuyayî bû.

Piştî ku ji hepsê derket, raste rast çû Bekaayê, cem Ocalan.. Pişt re derbasî Başûrê Kurdistanê cem hevalên xwe yên çekdar bû. Dema li Bekaayê bû, ji Ocalan fahm kir ku PKKê ji armanca kurditî û Kurdistanî derketiye.

Di Kongreya PKKê de giraniyek çêkir û desthilatdar bû. Lê Ocalan ev yeka xeter dît. Piştî demekê jî ji mûxalefeta wî eciz bû û ew xeter dît, binçav kir. Lê Mehmed Şenerî ji bin çavkirinê reviya, xwe xelas kir.

Li derveyî PKKê mûxalefeta xwe meşand. Rêxistina Vejîn-PKK ava kir.

Hezar mixabin ew mûxalefeta wî dirêj najot. Di mijdara 1991-an de li Qamişliyê bi piştgiriya îstîxbareta Sûriyeyê ji aliyê PKKê de de hat kûştin.

*****

Diya Ihsan û Mehmed Şener Saliha Xanim, di Sibata 1988ê de ji bona zilma li hember girtiyên Diyarbekirê protesto bike hewildabû ku xwe bişewitîne. Diya wan propagandîsteke PKKê ya gelek xurt bû. Saliha Xanim, bajar û welat welat dihat gerandin ku propagandaya PKKê û Ocalan bike. Wê qsetek tijî kiri bû, pesna Ocalan dida. Lê piştî ku Mehmed Şenerî bû mûxalefetê PKKê, ew jî wek ajanê Dewleta Tirk hat îlan kirin.

Îhsan Şener piştî darbeya 12ê Îlonê terka welat kir û bi malbata xwe ve li Swêdê bi cî bû.

Wî li Swêdê jî xebata xwe ya Kurdistanperwerî û welatevînî ya siyasî û demokratîk dom kir. Bû endamê Federasyona Komeleyên Kurdistanê li Swêdê. Çar salan jî di Federasyonê de berpirsiyarî kir.

*****

Dema ku min bihîst ku Îhsan Şenerî çûye ser dilovaniya xwe, ez gelek xemgîn bûm. Di heman dem de ew xemgîniya min, dema ku Mehmed Şenerî û Saliha Xanim hatin bîra min, kûrtîr û xwîndar bû.

Ez û Kek îhsan em dostên hev yên nêzik bûn. Dema ku tenduristiya wî di cîh de bû, wî her dem ji min re telefon dikir, pêşniyarên xwe pêşkêşî min dikir û piştgiriya xwe ji min re nîşan dida.

Her dem xeteriya PKKê jî diyar dikir.Em bi malbata wan re jî gelek dost bûn. Zarokên wî dema biçûk bûn li Sûriyeyê li mala me man û me ew derbasî Swêdê kirin.

Me wek du malbatan ew êşa kûştina Mehmed Şenerî bi hev re jiyan. Ez wê demê bi bêçaretî û bi xizaniya wê malbatê re bûm şahîd.

Bila serê malbata wî, xwişk û birayên wî, dost û hevalên wî sax be !

Bila serê miletê kurd sax be. Ew ewladekî fedekar û cefakar yê miletê kurd bû. Keda wî naye bîr kirin.

*****


Dost û hevalê min Hesen Çakirî îro di facebokkê de girêdayî mirina Îhsan Şenerî, bîranînên xwe yên di derbarê Mehmed Şenerî û Diya wî Saliha Xanimê de nivîsandin. Ew bîranînên xwe gelek caran bi min re jî parve kiribû. Ewe bîranînan gelek balkêş û dîrokî ne.

Bîranînên Hesen Çakirî tirkî ne. Mine ew bîranîna gelek girîng dîtin. Ez wek orîjînaliya wan di nivîsa xwe de bi cîh dikim. Ku ew xwendevanên ku tirkî dizanin jê sûd werbigrin.


*****

Kek Hesen Dibêje ku:(I)- Kek İhsan'ı şahsen tanımıyorum. Ama Mehmet Şener'in abisi olduğunu biliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Mehmet Şener'le 5. Nolu da 24. koğuşta, Ocak direnişini birlikte yaşadık. Ve dolayısıyla da Kör Saliha'yı tanıma onuruna o zaman ulaştım. PKK bir zamanlar o'nun direnişleriyle büyük propagandalar yapardı. Öyle ki, Saliha Anayı Avrupa’ya çıkararak, Avrupa’nın bir çok ülkesini dolaştırıp, onun üzerinden, siyasi rant devşiriyorlardı. Mehmet Şener'in Diyarbakır cezaevinde kaldığı o uzunca dönemin ayni zamanda da bu, kör Saliha'nın 7. kolordu ve 5. Nolu cezaevinin önündeki direniş dönemidir de. Eğer dünyadaki Ana kadın direnişçilerinden bahsedilecekse ve bunlara Maxim Gorki'nin Ana romanındaki Anayı da katarak söylüyorum. Kör Saliha'nın yerini alamazlar. Gorki'nin Anasının romandaki kahramanlığı nedir? Oğlu cezaevindedir. Oğlu Pavel ve arkadaşları illegal parti bildirisini fabrika da dağıtmaktan içerdedirler. Oğlu Pavel: Anasına, "Eğer sen fabrikaya bu bildiriyi tekrar sokabilirsen, biz tahliye olacağız. Çünkü mahkeme bakacaktır ki, bizler içerdeyken, ayni bildiri yine fabrika da dağıtılmıştır. Dolayısıyla bizim bu olayla ilişkimizin olmadığı anlaşılacağı için. tahliye oluruz" diyor. Bunun üzerine Pavel'in Anası da bildiriyi ekmek sepetinin altına gizleyip fabrikaya sokar. Ve bu olay Pavel ve arkadaşlarının tahliye olmasını sağlar. Bu örneği Saliha Ana'nın direnişlerinin yanında çok basit bir eylem biçimidir. Saliha Ana her gün elinde benzin bidonuyla cezaevine geliyordu. Kürt kadınlarının direniş tarihiydi Kör Saliha. Allah o'nu da, gani gani rahmet eylesin. Şener ailesi de bir çok Kürt ailesi gibi, çok zulüm ve baskı gördü. Fakat hem devletten ve hem de PKK'den zulüm ve de ölüm gören belki de tek ailedir. Mehmet Şener Suriye de, PKK ve El Muhaberat ortak baskınında katledildikten sonra, bu ailenin bütün fertleri PKK tarafından Türk devletinin ajanları olarak ilan edildiler. Yani utanmadan adı Kürt kadın direnişinin sembolü olarak dünyaya yayılmış bir Kürt Annesi olan, Kör Saliha'yı Türklerin ajanı ilan ettiler.(II)- Kör Saliha Ana ile acı bir anımı burada paylaşmak istiyorum. Kek Yaşar benim adıma bu anekdotları Şener ailesinden tanıdıklarına ulaştırabilir. Bu anı benim için o kadar acı olmuştur ki, çocukluğumdan bu yana tattığım acılar için de en acısıdır. Bir gün Mersin'den bir hukuki iş nedeniyle, Diyarbakır'a gelmiştim. Ve kısa bir süreden beri de, Av. Erdinç Uzunoğlu'nun bürosunda benimle görüşmesini bekliyordum. Büronun bekleme salonunda benden başka kişiler de vardı. Baktım o sıra da içeriye yaşlı bir kadın girdi. Dikkatli bakmadığım için de içeriye giren kadının kim olduğunu da haliyle fark etmemiştim. Bir an önümde birinin ayakta durduğunu fark ettim. Dönüp baktım, biraz önce içeriye giren yaşlı kadın. Tam o an kadına kürtçe "kerem ke dayê" diyecektim ki, o benden önce, " kuro qey tu ne Hesenî" der demez, o'nu hemen tanıdım.


Evet bu o dur; yani bu Saliha Ana'dır . Nam-İ diğer, Kör Saliha! Bizler 5. Nolu Zindan’ın da işkenceler de inim inim inlerken, o dışarı da cezaevi önünde bizim gördüğümüz bu işkenceleri dünya kamuoyuna duyurabilmek için, her daim elinde benzin dolu bir çantayla "eğer onlara bir şey olursa, kendimi yakarım" diyerek sürekli cezaevi idarecilerine karşı direniş içindeydi. İşte şimdi karşımda durup, "kuro qey tu ne Hesenî" diyen o. Yani bizim dışarıdaki diplomatımız, en büyük destekçimiz.O efsane kadın, o ki 7. kolordunun ve 5. Nolu cezaevinin idarecilerinin korkulu rüyası, zulme ve işkenceye karşı duran, baştan aşağıya bir direniş abidesi olan, kadının sesiydi bu ses. Bir an şaşkınlığımdan kurtularak, kalkıp ellerine sarıldım ve her iki elini bir kaç kez öptüm. Ve hemen yanımdaki koltuğa oturtarak, başladım hal hatır sormaya fakat, korkarak soruyorum. Çünkü biliyorum ki, bu hal hatırın birazdan, Mehmet Şener'in ölümüne gelip dayanacaktır. İşte benim de korkum o. Ben, Saliha Ana'yla bunu nasıl konuşacağız? Ben kafamın bu girdabından çıkmaya çalışırken, yine Saliha Ana benden önce davrandı. Ve o iki kere yaşlı gözleriyle (yani bir ömür olarak yaşlı olduğu, bir de, ıslak olarak yaşlı olduğu için, iki kere yaşlı dedim) gözlerimin içine bakarak, kürtçe : "De ka bêje Hesen. Qey Şeno acan bû, wî kuştin, qetl kirin" dediğinde, benin kulaklarım bu söylenenleri dinlerken, gözlerim doldu. Boğazım içten adeta kilitlenmiş oldu. Saliha Ana'ya hiç bir cevap veremiyorum. O da ha bire bu sorusunu tekrarlıyor.

Ben o an kendimi Mehmet Şener'in gerçek katiliymişim gibi hissettim. Öyle ki, bu acı karşısında epeyce bir zaman boğazımın ağrısı devam etti. Ve o gün bugündür.

Saliha anayla yaşadığım bu anıyı hatırladıkça ayni acıyı tekrar tekrar yaşarım.

İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimguclu21@gmail.com )

AmedCopyright © http://www.kurdistana-bakur.com Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-02-17 (974 Okuma)

[ Geri Dön ]


>Powered by Nuke-Evolution