Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

NEWROZ-LONDON / 21 - MART - 2013


PDK-Bakur/Büyük Britanya Birimi:21.Mart 2013”te NEWROZ!’u coşkunlukla kutladı -23.03.2013

Büyük Britanya Birimi PDK-Bakur, Londra Başkenti merkezinde 21.03.2013 tarihinde akşam saat 18.30’da coşkunlukla Kürdistan Ulusal NEWROZ’u kutladı.Önce ‘’EY RAKİP’’ hep bir ağızdan okundu ve sonra Kürdistan şehitleri için bir dakika saygı duruşunda bulundu. Sonradan Moderatör Arkadaş bir sunuş konuşmasını yaparak arkasından PDK-Bakur üyesi Tarık’ı sahneye çağırarak bir konuşma yaptı.
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Sayın Tarık’ın konuşma metnin Kürtçesi şöyle;

Xûsk û delal hêja ê Nêvanan bî rûmet,

Newroz dî nav gelê Aryen de jî hêzar salane wêk mîzginiya bîharê te piroz kîrin.

Lê belê Kurd û Kurdistanyên Newroê wêk Sembol a dest pêkeki nû, Roj a nûve dayinê, roj a vejinê, roj a li diji esaretê proz kîrine.

Newroz jî bo me Kurda cejna hebûna Netewî Kurde.

Em pavajoya siyasi a nû kûlî Tîrkiyê bî guman û metîsiyeki mezîn dîşopinin.

Wîsa xwiyaye kû dewlet a Tîrk û hinek aliyên Kurd dixwazîn Newroz ê bîkin “Nevruz”, Kurdistan`ê bîkin “Anadolu” û Kurda jî bîkin ”Hem Wêlatiye” nû Tîrkiye.


Yanê careki dîn Kurdê Bakur vegerîn sert û mercan 1920‘i û Peyman aLozan’ê. Kû ev Peyman inkara Kurd û Kurdistan’ê Dîkirin û bu dest peka pêvajoya xwîn, zîlm û zorê jî bom Mîletê Kurd.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


Jî ber viya Kû Kurd gerek rê nedîn Kû hînek aliyê navaroka Newroz’ê vala bîkin.

Careki dîn newroz a “me” jî dîl û can pîroz dîkin û dîbin heta a Kurd û Kurdistan’ê heben wê heviya Newroz’ê ki rasteqîn lî Kurdistaneki azad da her tîm bîji.

Bîji Newroz

Bîji Kurd, bîji Kurdistan

Sayın Tarık’ın Okunmasından sonra Kutbettin Özer, Kürtçe Newroz ile ilgili bir açıklama yaptı. Ayrıca Mesajlarıyla birlikte gelen Kürdistan’ın dört ayrı temsilcileri mesajlarını verdiler ve birer konuşma sundular. Newroz’a katılan değerli misafir konutlar sessizlik içinde her konuşmaları canla ve başla dinlediler. Alkışlar ayrıca bir gür müzik suyun akışını güzelliğini gösterdi.

Newroz’a katılan Kürt aileleri evde yemek pişirerek iki büyük masayı donatarak Kürdistan Yemek kültürün zenginliği ile ayrıca bir renk, ayrıca el hünerlerin yaptıkları yemek çeşitleri ve lezzetleriyle birlikte 200 üzerinde yemeklerini yediler ve artan yemeklerin bir kısmını misafirler tabakları doldurarak evlerine götürdüler.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Müzik grubu çok çalışkan yorulmadan bütün katılımcıları Kürt oyunlarıyla coşturarak bol bol eğlenip Newroz’un tadını çıkartmaya çalıştılar. Gece sabahın birine kadar devam eden Newroz sevencileri salondan zor ayrıldılar.

.

Salonda Ölmez Mele Mustafa Barzani’in büyük resim posteri, Salonun her yanı donatılmış Kürdistan Bayrağı, Büyük pankart KERKÜK DILI KURDİSTAN’eye, Newroz Piroz be pankratın yanında PDK-Bakur, Parti Bayrağı ve duvarın diğer tarafında İngilizce; LONG LİVE NEWROZ Kürdistan Bayrağı ve PDK-Bakur, Parti bayrağı asılıydı.
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Birçok NEWROZ kutlamaları gördük ama bu kadar güzel organizeli Newroz kutlamayı ne gördük ve ne de yaşadık.

Her biji NEWROZ

Teşekkürler, Büyük Britanya PDK-Bakur Parti Birimi.


**************

PDK-Bakur/Büyük Britanya Birimi:21.Mart 2013”te NEWROZ!’u coşkunlukla kutluyor.
PDK-Bakur / Büyük Britanya Birimi:21.Mart 2013”te NEWROZ!’u coşkunlukla kutluyor. -20.03.2013

CEJNA NEWROZ A WÊ PİROZ BE

Büyük Britanya PDK-Bakur birimi Kürdistan Ulusal milli bayramını 21 Mart’ta düzenli bir şekilde kutladığı gibi bu yıl da 21 Mart’ta kutlamaya devam ediyor.

Newroz katılımcıları sadece Kürtlerden oluşmuyor, aynı zamanda başka uluslardan gelen misafirler de vardır. Bunların arasında davet edilenlerden yerli şahsiyetler, belediye başkanları ve hatta parlamenter vekiller de geceye davetliler. Newroz gecesine renk katmak için Newroz tarihinden kısa bilgi ve Kürt halkının ulusal varlığını ve Kültürünü tanıtmaya çalışılacaktır.

Newroz’un ilk arayışı 1597’de kaleme aldığı Şerefname adlı eserinde Kürtlerden, Kürtlerin ülkesinden ve Dahhâk’tan söz edilir. Kürtler, beyinlerinin alınıp Dahhâk (Bivrasb)’ın iki omuzu üzerinde meydana gelen kansere benzer bir çıbana sürülmesi için öldürülmekten, boğazlanmaktan, başları kesilmekten kaçarak dağlara ve engin yerlere dağılan insanların soyundan gelmişlerdir.”

Dünya ve tarih kayıtlarına göre Kürtler, cesur ve esaretli, korkusuz bir topluluktan gelen halklardandır. Osmanlı ülkesini ve İran’ı gezen James J. Morier adlı İngiliz diplomat-seyyah, anılarında İran’ın Demavend bölgesinde 31 ağustosta kutlanan Kürt bayramından (İyd-i Kurdî) söz eder. Bu bayramda, Demirci Kawa’nın Dahhâk’ı öldürmesi kutlanmaktadır.
Newroz Bayramı, Kürtlerin milli ve sosyal özel günleri olarak adlandırılır ki, Kürtlerin milli günlerinin, “Kawa’nın Dahak’ı kırdığı gün olan 31 Tabax (ağustos) ile Selahaddin Eyyübi’nin doğduğu ve tahta çıktığı günler (?)” olduğunu belirtir. Ayrıca Kürdlerin bir de ‘Sersal’ı (yılbaşı) vardır. Bu, Rumi Martın dokuzuncu günüdür [Miladi Takvim’e göre Martın 21’i] ki, bu günü Kürdler bayram bilirler, yeni bir hayata başlangıç sayarlar; birbirlerini ziyaret ederler, tebrikleşirler, birbirlerine hediyeler gönderirler...”Demirci Kawa’’ görüldüğü gibi hala Kürtlerin en güçlü atası olarak kalmıştır ve Newroz kutlamalar; Kürdistan’da ve dünyanın dört yanı başında Kürt diasporaları tarafından her yıl kutlanmaktadır.

Ülkemiz Kürdistan işgale maruz, mağlup kaldığından ötürü 21 Mart dışında mart içinde bazı günlerde de kutlamalara devam ediliyor. İlerde millileşirse Kürtlerin NEWROZ’u sadece 21 Mart olacaktır. Güney Kürdistan’da Federal devlet sistemi olduğundan dolayı her yıl 21 Mart’a coşkuyla kutlanmaktadır. İran, Hint, Çin, Yahudi ve Hıristiyan mitolojileri üzerine yapılan araştırmalardan sonra, Şehname’deki Demirci Kawa, Kürtlerin kökeniyle ilişkili olduğunu, Kawa’nın Dahhak’ı İran takvimine göre “MÖ 612 yılının Ferferdin ayının 1. günü” (yani MÖ 21 Mart 612’de) alt ettiğini” keşfetmiştir. MÖ 612, Kürt tarih yazımında “zalim” olarak geçen Asurların elindeki Ninova şehrinin Kürtlerin atası olduğu ileri sürülen “Ari ırktan” Medler tarafından ele geçirildiği tarihtir.

Mustafa Kemal cumhuriyet sistemi, Kürtlere karşı çok zalim ve barbarca davrandı. Şeyh Said’i ve kurmayları ile birlikte kurşuna dizdi ve ipe astı. Seyit Rıza, 75 yıl önce Elazığ Buğday Meydanında asıldı. Asılmadan önce şu sözleri söyledi her söz Türk devletine birer tokattı: Kerbela evladıyız, hatasız, günahsızız. Türk devletinin yaptığı ayıptır, günahtır, zulümdür.

CHP tek partili olduğu dönemlerde Kürtlerin üzerinde müthiş şiddet ve baskı vardı, dolaysıyla Kürtler NEWROZ bayramlarını kendi aralarında gizli kutluyorlardı. Şeyh Said ve Seyit Rıza kahramanca Türk devletine karşı kahramanca direniş gösterdiklerinde, Dersim dağlarında ve birçok bölgelerde Newroz ateşi dalgalanıyordu. Kuzey Kürdistan’ın ileri gelen Kürt şahsiyetleri tarafından Newroz kutlanıyordu. Newroz’un tanımın ilk bu veya şu örgütlerden ilan edildi veya duyuldu gibi yeni tezler tamamen saçmalıktır.

Kürtler zalim Dahak’tan kurtulunca, bu sefer de zalim dört işgalci Dahak’ın (İran, Irak, Suriye ve Türkiye) pensçesine düştü. Bizim Demirci Kawa’larımızın bedel ödemesi ile bu zalimler bize diz çöktürdü, biz de onlara diz çöktüreceğiz.

Ew roja pîroz e

Ew cejna me Kurda ye.

Roj roja gelê me ye

Roja we hemû ya pîroz be…

CEJNA NEWROZ A WÊ PİROZ BE

NEWROZ’UNUZ KUTLU OLSUN

PDK-Bakur / Büyük Britanya Birimi


Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-03-24 (787 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution