Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

233) Kutbettin Ozer: Cozum ve Baris Sureci. 17.04.2013
Kürt ve Kürdistan sorunu çözmek için o kadar da anlamlıdır. Magazin vitrindeki ‘’Artist’’

Kutbettin Özer: Çözüm ve Barış Süreci-17.04.2013

Aptal olmasak aptalı akıllı yerine akıllıyı aptal yerine koysak Kürtlere ne getirir diye denklemin ana formülünü kavramaya çalıiıyorum. Aritmetikçi, kimyacı ve fizikten anlayan uzmanlarını bir araya getirmek ve bunların branşları üzerindeki rolü dinlemekte ne kadar anlamlı olduğunu fark ederiz.

Ortadoğu’nun tarihini bilen, Kürt tarihini yakından araştırma yapan, demokrat ve tarafsız ve anti Kemalist olması lazım ki, güvenilir bilirkişiler ‘’Akil’’ adamları olabilsinler, yoksa gelişi güzel, anlayan anlamayan ‘’Akil’’ insanlara ihtiyacımız için karnımız toktur. Oysaki Kürdistanlı siyasetçilerinden ve diğer demokrat ve tarafsız sosyologlar var, var olduğu gibi birikim sahibi ve geçmişi temiz-pak insanlar daha randımanlı barış sürecini çözebilirler. Bendeniz bu ‘’Akil’’ insanların iş becereceğine inanmıyorum, inanmadığım gibi, bu seçilenler gittiği yerlerde sadece blöf-magazinci-şöhret yapmaktan başka bir şey yapamayacaklardır. Çünkü seçilenler gerçeği ikna etme güçleri ve yetenekleri yoktur.

Erimeye yüz tutmuş ve fayda getirmeyen Kemalist düşünceli ve AK Partinin ilkelerine sıkı tutkun, seçkin magazinci insanlar kendi şöhretiyle halk arasına nasıl girebilir, nasıl o garibanlarla oturur ve Kürt sorununda barış sürecini nasıl ikna edebilir? Kürt sorunu dendiği zaman; temel talepler, temel eşit haklar akla gelir, bunlar ne anlar ki? Bu seçilen ‘’Akil’’ denilen karmaşık insanlar ne kadar Kürtleri ve Türk halkını ikna edebilirler. Açıkçası anlaşık ikili (Türk devleti ve PKK) ’ cephesinde Kürdistan Ulusal Kurtuluş hareketini zayıflatıp bir trajik sorun haline getirilmek projesi var.

AKP’nin ilkesi; tek Türkiye, tek vatan bölünmez bir bütündür.

PKK, Kandil ve İmralı ilkesi; de AKP çizgisinden fazla talebi yok. Görünen kılavuz, çaba A. Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır.

Oysaki A. Öcalan’ın değişine göre, beni çıkartsalar bile ben buradan (İmralı’dan) çıkmak istemiyorum. Çünkü İmralı’dan daha rahat bir mekanı yok ve Türk devletin egemenliğinde daha çok iş yapacağına inanıyor ve fikrinde emindir. Aynı zamanda İmralı’da kalması yaşama güveni daha fazladır.

Ayrıca, 40 milyon Kürt halkın talepleri bu şekilde bir kişinin vicdani inisiyatifine bırakılması ise çok tehlikeli ve dumanlıdır.

PKK’lı kadrolarına soruyorum;

Gerçekten 1984 tarihinden beri vur-kır yaptınız, 40 bin Kürt evlatları serihıldanlarınızla şehit oldu, Türk tarafı ise en az 15 bin kadar kayba uğradı. Bu süreç içinde kazanan, yani az şehit veren tarafın mı kazanması gerekir veya böyle istiyorsunuz?


İlkelerine bağlı olan yine Kemalist egemen devlet mi Kürtleri teslim etmek istiyorsunuz? Oysaki en çok haklı konuşacak alt kimlikliler ve ezilen ulus halkı değil midir?

Burada PKK’ ye yüklemek istemiyorum.

Yüklendiğim taraf, PKK’nın dışındaki Kürt kurumları ve aktör siyasetle uğraşan kimselerdir. Bu süreçle ilişik olarak en aktör rolünü alacaklar PKK dışındakiler olmalıdır, olmalıdır ki, teneke sesinden çıkabilsinler. Maalesef her zamanki gibi tek sesliliğini devam ediyorlar. PKK dışındakiler, öncelikle kendi tutumlarını gözden geçirip barış sürecine el atmalılar. Suskun aktörler, utangaç ve korkak-ürkek ve çekingenler, genellikle uzaktan ayaklı gazete muhabiri, kahve-kıraathanelerde ayaklı gazeteci, kahraman yazar ve çokbilmişi olarak kendilerini yansıtırlar. Biri çalışıyor üretiyor ve hatalarıyla-yanlışlarıyla belli bir düzeye geliyor. Suskun aktör kahramanlar da bu üretkenlerin üzerinde besleniyorlar. Her gün politika üretmeye çalışanlar, hiç çalışmayanlardır.

Sevgili kardeşlerim, biz Kürtler her insanla, her birimlerle, her temsilcilerle, her siyasi aktörlerle görüşme olanaklarımızı geliştirip her birimlerle diyaloga hazır olalım. Bu konuda her hangi bir çekincemiz olmasın ve aynı zamanda gerektiğinde Devleti temsil eden MİT adamalarıyla da oturur medeni bir şekilde sorun ne ise o konu üzerinde muhatap olmaya çalışalım. Kullanma ve kullanılmak her iki tarafların ahlaki terbiyesine bağlı ve müsaade etmemeli, gerekirse önüne geçmelidir.

Söz konusu ise (Kürt ve Türk) tarafların müzakere masasında ''hedefinde'' hangi ilkeler üzerinde durulmalıdır.

Barış diyalog sürecin çözümünde aldatma, kandırma ve tek tarafa çekme değil, bilakis Kürt ve Türk halkların temel eşitliğinden yana olmalıdır. Temel hak ve eşitlik düzeyinde olmazsa müzakere olmaz. Şimdiki barış süreci çürük meyve ve sebzeye benziyor ne yenir ve ne de elde tutuluyor. AKP-Türk devlet otoritesinde tek ilkeli davranıyor, Kürtlere ne verileceği belli. Misak-i Milli sınırlar dâhilinde Türk bayrağını kucaklayacak tek millet, tek vatan planlamasıyla Oslo görüşmesi-nde Türk tarafı yenildi. Oslo görüşme müzakeresi yenilgiye uğrayınca, İmralı süreci başlatıldı. Bu görüşme Kürt ulusal hareketin uluslaşmaya gittiği yollarını kapatmak içindi. Erdoğan’ın talimatıyla yazılan yazıyı A. Öcalan eliyle yazdırılıp 21 Mart 2013 Newroz’unda okutturuldu. Metnin içi bomboştu, okuyan aktörlerin heyecanla okumaları bana çok acı geldi, sanki Kürt halkın talepleri ilk kurşunla halledildi gibi haykırışları vardı. Taban yurtseverlerin alkışları boşunaydı!!!

Marj-inallaş-tırılan Kürt sorununu de-moda edildi. Mehmet Şirin’i ve birçoklarını talimatı ile katleden A. Öcalan yakalanmadan evvel de aynı şeyleri tekrarlayıp duruyordu. Doludizgin karışık felsefe bilgisiyle Kürt halkını galeyana getirerek güçlü bir örgüt yaptı. Ama Kürt halkı ne garip ki hala PKK hareketini anlayamadı.

PKK, Kürtlere ne yaptı ve ne getirdi, ya da ne kadar bedele karşı kaç metre kare ‘’TOPRAK’’ kurtardı? Bu kadar savunmaya karşı kanlı Türk bayrağına sarılıp Kürdistansız-ülkesiz 40 milyon nüfuslu insanları bir çırpıda talebinden vaaz geçirmek insani ve vicdanı olarak bir kişiye teslim etmek, evrensel olarak ahlak ve tarih bunu nasıl affedecek?

Global bir dünyanın karmaşık gelişme sürecinde yaşıyoruz. Yangının ve volkanın en patlak verdiği yer Ortadoğu ülkeleridir. Avrupa ülkelerin yer aldığı coğrafyada daralma ve genişlenme haritası olmadı, sadece para birimin değeri bir oldu ve Büyük Britanya para biriminden çekildi, Sınırlar kalktı deniliyor, sınırlarda yine kontrol ve radar kamaraları sınır bekçiliğinden daha fazla kontrollü. Ulus-devlet-e el uzatılmadı, eritilmedi. Üretim ve ekonomi dengesi ise ülkenin yapısına göre ayarlamalar yapılıyor ama başarısız kalacak, bu yüzden AB'de sorunlar günden güne artıyor.

Ortadoğu cehennemindeki yankı-ateş sönmesini bilmiyor. Kürdistan, Ortadoğu’da dört işgalci devletlerin arasında bir ada gibi yerleşmiş ve kan ağlıyor. Yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarını pompalayan sömürgeci ülkeler daha da ömürlerini uzatmak için Kürt halkının taleplerini inatla bastırıp Kürt realitesine sahip çıkanlara karşı havadan, karadan ve denizden vurarak hareketsiz hale getirilmek isteniyor. Son kuşatma mekanizması İmralı’daki esir tutsak olan A. Öcalan’ı rehine tutan Türk devleti, onun eliyle Kürt sorununu yerle bir etmeye çalışılıyor.

Bu karmaşık ‘’Akil’’ heyeti yerine; İsmail Beşikçi, Orhan pamuk, Yaşar Kemal, İbrahim Güçlü, v.s. benzerleri gibi fikir üreten ve bilirkişileri seçmiş olsalardı belki bir umut ortaya çıkabilirdi. Mamafih Erdoğan bir, ikinin dışında magazinde ünlü ve şöhreti olan kişileri ‘’Barış Süreci’’ için seçmesi ve bunların başarmadığını hesaplayarak ilerdeki seçime kadar oyalamak istemiştir. Kıvılcımlaşmış ve dalgalı etnik ve etnisyen-lerin hali vakti, yaşamı, hakkı ve sosyal adaleti ayaklar altına alıp bir kere daha çiğnenmek istenmiştir. Ne yazık ki Erdoğan bu gelişi güzel karışık, magazinci insanlarla halkı aldatmaya çalışılıyor. Halk filmlere bakmaya alışık, iyi rol oynayan artist ve sinema oyunculara bayılırlar ama bir daha onların ()oyuna gelmeyeceğine inanalım.

Kürt halkı magazincilerin (tilkilerin) oyununa gelmemeleri önemli. Bu densizler, rolünü sevdikleri gibi, Kürtleri nasıl aldattıklarını da iyi bilirler. Umut ederim Kürt halkı bu tür tuzaklara bir daha kurban olmayacaklar.

Son sözüm Avrupa’daki diasporalara düşen görev nedir ve ne değildir, ne yapma olanakları vardır, varsa bu siyasi enerjik gücünün olanaklarını nasıl kamuoyuna duyurabilirler? Türk devleti ve İmralı’yı, kandili ve BDP’ye nasıl bir etki-tesir yaratabilir? Etki yapamıyorsa; PKK’nın dışında diğer Kürt güçlerine nasıl bir mesaj tesir edecek? Merak ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Kutbettin Özer

Gazeteci ve Yazar

KutbettinO@t-online.deCopyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-04-23 (722 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution