Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

235) Kutbettin Ozer:SASKIN KURTLER, Bolum-2-10.05.2013


Kutbettin Özer:ŞAŞKIN KÜRTLER, Bölüm-2-10.05.2013

1921 yılından daha çarpık ve Kürtlerin ortak Birliğinin olmayışı beni yürekten korkutuyor.Çünkü AB ve Kopenhagen Kriterlerin şartları Kürtler için kaçınılmaz bir fırsattır.

Kürtlerin topu ve tabanı şaşkındır.
Dün Lozan, bugün AB ve Kopenhagen Kriterleri.

Türkiye’de 20. milyon üzerinde Kürt halkını lidersiz bırakmamız, Kürtlerin yüz karası olarak işaretliyorum. AB Kürtlerden ortak komisyon veya kendilerine muhatap Kürt lideri istese, Kürtler liderlik üzerinde birbirini parçalarlar, Eninde ve sonunda AB ‘ne muhatap olacak tek lider, tek sözcü bulamayacaklar.

Bugünkü Kürlerin konumu eskiye nazaran daha tutarsız ve daha vahim görünüyor. Şu anda Avrupa Ülkeleri tarafından muhatap ve ciddiye alınacak DEP’ ten tahliye olan Bayan Leyla Zana ve arkadaşlarıdır.

Genele bakıp tahlil ettiğimde, Kürtler başsız, Lidersiz ve birleşmeye yana değiller. Tek örgütlülük hareketi Kürtlerin evini barkını yakmış durumda. Oysaki ben şahsen bu birleştirici ortak Platformunu her zaman dile getiriyor ve hatırlatıyorum. T.C derin devleti, bizim bu Kürlerin genel durumunu görünce, zayıflığımızdan ister istemez faydalanıyor ve yeri geldiği zaman da Kürtleri de bal gibi kullanılmasını biliyor.

İlker Başbuğ, basın brifinginde AB Komisyonu’nu İlerleme Raporu’nda, Türkiye’de azınlık milliyetleri hakkında sert bir dille Türkiye Üniter devleti korumaya başladı. Türkiye’de Tek ülke, tek millet vardır yine ırkçılığıyla hortlanmaya başladı. İlker Başbuğ diyor ki, üniter devlette tek bir ülke, tek bir egemenlik ve tek bir millet vardır. Kürtler için bu sözcükler akarsuları durdurur ki, Kürtlerimiz anlayabilseler...

İlker Başbuğ, Kürtlerin 28 isyanını hemen unutuyor ve sanki hiç bir şey olmamış gibi ört-bas ediyor. Ayıp Bay İlker Başbuğ. Daha yakında binlerce Kürdistan’da insanları öldürttün, bu olay neydi, hiç mi kafana dang etmedi mi, bu insanlar niçin savaşıyorlar? İnsanların kendisine Kürt, Laz, Çerkez demelerinde bir kuşku mu var? Sen ırkını, cinsini Türk diyebiliyorsun da Diğer insanlar neden kendi ırkını, kökeninin adını ve kimlik hakkını dile almasınlar, bu reva mı sizce?

Size bu düşünce ve vicdani tavrınıza yakışır mı? Dünyanın bu ortak Küresel koşullarda, hala TC’nin Anayasasının değiştirilmez ve değiştirilmesini teklif bile edilmeyecek olan 3’üncü maddesinde yer alan T.C üniter devlet yapısını tartışmaya açmak, TSK tarafından tasvip edilemez diyorsunuz. Pekiyi, Kürt halkını inkâra doğru tırmanma yapacak olursanız vicdan azabı duymaz mısınız? Bay İlker Başbuğ, Bu ırkçı düşünce ile AB ‘in yoluna daha ne kadar yol alabilirsiniz? Kopenhagen Kriterlerine imza attığınızı ne çabuk unuttunuz? Türkiye’de 20 ila 25 milyon üzerinde Kürdün var olduğuna dair nüfuz tespitinde bulunsanız, Kürtlerin daha büyük nüfuza sahip olması hafızanızdaki çelişkileri rahatsız etmez mi ?

Bay İlker Başbuğ düşüncesinde ırkçılığı yeniden tutmuş ve hararetli konuşmalarıyla, Üniter devlet ya var ya yoktur. Ortası olmaz. Diyor. Sovyetler Cumhuriyetler Birliği parçalandı, Lenin-Marx Heykelleri parçalandı ve yerlerde sürüklendi, tapu yıkıldı. Çek-Slovakya kimsenin burnu kanamadan demokratikçe ayrıldılar. Balkanların dönemi bitti kül oldu. Birçok ülkelerde devletlerde yönetim şekilleri değişti. Siz hala kendi cinsinizden olamayan insanları zorlan kendinize bağlayıp Türkleştirmek mi istiyorsunuz? Bu bağnaz ve iki yüz yıl geride kalmışlıkla daha ne kadar yol alabileceksiniz?

Bay İlker Başbuğ, dedelerinizden ve babanızdan kalan mirasınızı bana bağışlar mısınız? İçinde oturmuş olduğunuz evin tapusunu adınıza mı, yoksa T.C devletin hazine malı mı olarak mı geçiyor? Sizin gibi düşünen ve Türk ırkçısı olan binlerce insanlarınız vardır. Bunların hiç birisi mirasını başkalarına vermiyor, değil mi? Derin devletin mafyaları daha menfaatçi koltuklara oturtulmuş ve devleti istediği şekilde sağıp sömürmektedir-ler. Bunlar da bedava mirasçılarınız mı?

Kürtlere gelince;

1-Toprak Birliği; Kürtlerin üzerinde oturmuş olduğu toprak hazinesi, kendi öz topraklarıdır. Burada yani Medler’den gelme Kürtlerin mirası, atalarından kalmadır. Önemli olan Kürtler hala toprak bütünlüğünü (coğrafyasını) korumaktadır.

2-Kürtlerde Dil ve Kültür Birliği vardır

3-Sosyal ve yaşam Birlikleri-ni korumaktadırlar.

4-İktisadi ve ekonomi Birliği de, % 70 i Türkiye’ye mecburi bağlı, geri kalan % 30 u Kürtlerin kendi aralarındaki olan ticari ve akrabalık ilişkilerinden kaynaklanmaktadır. Türkiye sınırları dâhilindeki Kürdistan parçasına, T.C devletin hiç hizmeti katkısı olmamıştır. Sadece demir yolların ve kara yolların yapılması da, Kürtlerin kendi bağımsızlık devlet kurma sorunu ve isyanlara karşı ulaşımı sağlamak içindir.

Bay İlker Başbuğ daha ileri giderek, azınlık haklarının bireysel olduğu, grup hakkı olmadığı hususunu iddia ediyor. Oysaki 20. milyon Kürtleri hala azınlık görmek, insan-i, vicdan-i, laikte işlediğiniz demokrasi anlayışı ve İslâm âlemindeki Şeriat ilkelerin hiç biri Kürtleri inkâr kâbusuna sokmamalı ve hiç bir kimsenin hakkı yoktur.

Hıristiyan âlemindeki olan demokratik ve paylaşım daha doğru görüyorum. Türk ırkçısı General Bay İlker Başbuğ, Kemalist ırkçılığın derinliklerine doğru giderayak olup, Kürdü ve Türkü boğuşmaya, dövüşe getirmek istiyor. Belki bu zat Türk bile değildir. Vampir gibi kan emmek istiyor. Böyle olursa ırkınızdan şüphe etme hakkım yok mu?

T.C derin devleti zora geldiğinde Kürtler Müslüman kardeşlerimiz ve bin yıllık kardeşlerimizdir ağızlarından sakız gibi çıkarmamaktadırlar. Yeri geldi mi, Kürtlerin karakaşına, kara gözüne bakmadan kelleyi bile kesip, bir elinde insan başı- ayakaltında parçalanmış insan cesedi.

Evet, Bay İlker Başbuğ, bu yapılan jenosit katliama daha ne kadar seyirci kalacaksınız? Bu katliamı görmemek insan vicdanı kabul eder mi? Benim vicdanım insan olarak kabul etmiyor ya sizinki? AB üyesi olmada, hala Osmanlıların atlarını mı oynatmak isteniyor? Avrupa o kadar deli mi, aptal mı, ne sandınız?

Bay İlker Başbuğ başka bir değişle, sözde azınlık haklarını grup haklarına dönüştürmek ve ilgi alanını siyasal alana yaymak konuya ilişkin uluslar arası kabul edilen görüşlerle uyumlu değildir diyor. Bu teoriyi T.C derin devletin dışında uluslar arası hiç bir millet ağzına almaz ve yakıştırmaz. Bu sözler ancak zamanında Hitler, Mousulin, M. Kemal ve idi Amin gibi benzer ırkçı ve faşist çarpma, sapma ideolojileri üretenlerdir, başkalarından esinlenemez.

Bay İlker Başbuğ Lozan’ı dayatmak istiyor. Neymiş azınlık anlayışınız, Müslüman olmayan azınlıklara dayandırılmasını sağlamıştır. Peki, gayri Müslümanlara azınlıklara hak dayandırılmışsa, Türkiye’nin içinde bunlara ne kadar hak talebinde bulundunuz? Bu insanlar mecburi askerlik hizmetinde zorlan sünnet edilmeleri ve kendilerine KEFERE gibi küçültücü kelimeleri sarf etmenizde ne kadar zevk alabiliyorsunuz, yani değişiniz bu modern çağa uygun mu?

1961 inkılâbında İstanbul Galatasaray’da, Türk Genç öğrencileri kışkırtarak, kendisinden olmayan gayri Müslümanları öldürdüklerinizde insanlık azabını duyuyor musunuz? Milyonlarca mallar yağma edildi. O Tarihi, o acı günleri ve gayri Müslüman olan annenin kucağında ağlayan bebeği unuttunuz mu?

1915 tarihinde Ermenileri 1,5 milyon Allah kulu olan insanları, jenositçe soykırım yaptınız ve bu tarihinizden utanıyor musunuz? Siz bunları hala inkâr edip unutursanız, dünya tarihi unutur mu? Osmanlı döneminde Osmanlının derin adamı M. Kemal’in Kürtlere yapmış olduğu tuzakları, 1912 ve 1917 yılına rastlayan katliamı unuttunuz mu? Arzu ederseniz, Kürtlere yapılan bu tarihteki katliamı, Londra ve Paris arşivlerinde bulabilirsiniz.

AB ‘ne girmek elbette ki gözü kapalı girilmez. AB’nin kapısını çalan gülüne ve dikenine katlanmak zorundadır. Size dayatılanın en önemlisi, Kürtlerin SELF DEDERMİNASYON hakkını başta size dayatmalarıdır. Bu ilkeyi ya kabul edeceksiniz ya da uluslar arası yalnız kalıp tecrit olacaksınız. İnatla Kürtleri; tek dil, tek din, tek kültür, tek ırk, tek Türk Ulusu-na bağlarsanız Kürtler mutlaka self determinasyon hakkını kullanır ve talep ettiğini alacaktır.

Kürtler bundan sonra sizlere yalvarmayacaklar. Türk ve Kürt komisyonu oluşturularak iki ayrı halk, AB ve Birleşmiş Milletlerin gözü önünde demokratikçe tartışılır ve Kürt ulusal hakları, talepleri barışa talep edilerek alınır, Bu şartlar yerine getirilmezse dayatılarak siyasal ve diplomasi alanda haklı talepler istenmez, alınır. O zaman T.C derin devleti ortada sıkışıp kalır.

Kürt sorunu uluslar arası siyasal bir sorundur.

Bu sorun mutlaka çözülmelidir. Bir Kürt kalsa bile başlarınızın belası olacaktır. Kurtuluş olmadığı gibi, T.C derin devleti Kürtlerle eninde ve sonunda barışa yaklaşmak zorundadır.

Daha erken iken, Kürt ve Türk iki ulustan oluşan kurucular, ortak Anayasayı birlikte hazırlamalı. Bu unsurlara değer verilmezse, bazı boyutları aşabilir. Kürt ve Türk halkının güven teminini kaybeder ve T.C devletin demokratik anlayışını ve refahını uluslar arasında değeri düşer ve ülke oldukça fakirleşir.

Kerkük Kürtlerin kalbidir!


Evet, bütün Kürtlerin ortak sloganıdır. Ve Kerkük için binlerce Kürt kanı ve bedeller verilmiştir. T.C derin devleti Kerkük için Kürtlere durmadan tehditler savurmakta. Saddam’ın elinde iken gelin güve gibi kucaklaşıyorlardı. Ne zaman ki, Kerkük meselesi ve petrol zenginlik kaynakları gündemleşti, T.C devleti kıskanarak. Çığlıklar koparmaya başladı. T.C derin devleti, Kuzey Kürtlere uyguladığı yok etme politikasını, Güney Kürtlere de aynı faşist devlet metodunu uygulamak için, sürekli bahaneler aradığı herkes tarafından biliniyor.

M. Kemal’in idari şekli ve ideolojisinin değeri, diğer liderler gibi çoktan toprağa gömüldü bile. Yarından sonra M. Kemal’in heykelleri doğu Berlin duvarı gibi parça parça edeceklerdir. Bu adamın kokusu geldikçe Ülkeniz Türkiye ne gelişir ve ne de kalkınma olur. Ulusal çıkarınız ve demokratikleşmeniz Kürt Ulusunun kurtuluşuyla başlar. Çağdaş uygarlığa taşıma ve küresel ortak Kültürde Kürtlerin değerlerine yaklaşım göstererek, barışçıl yoldan çözüm aranmalıdır. Yoksa kurtuluşunuz yoktur.

Umut ederim PKK’lıların sınır ötesine çekilmelerine her hangi bir tuzak düşürülmesin, umut ederim ''Barış Süreci'' Kürtlerin talepleriyle gerçekleşsin, umut ederim bu saatten sonra insanların canına kıyılmasın, umut ederim Türk devleti ve mekanizme çarkında her hangi bir oportünistlikle (fırsatçı) karşı karşıya gelinmesin, yoksa Türkiye, Vietnam ve Suriye’de daha beter olur. Başta T.C, Başbakanı R.T.Erdoğan ve Herkes ''BARIŞ SÜRECİNE'' destek vermeli ve Kürt ve Kürdistan talebinde ciddi destek ve namuslu adımlar atılmalıdır. Bu Barış, İnsanlık Namına Hayırlı ve Uğurlu olsun

Sevgi ve Saygılarımla

Kutbettin Özer

Gazeteci ve Yazar

KutbettinO@t-online.de

Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-06-10 (579 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution