Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

236) Kutbettin Ozer:HATICE YASAR ULUSALCIDIR, YENILMEZ.-12.05.2013


Kutbettin Özer:HATİCE YAŞAR ULUSALCIDIR, YENİLMEZ.-12.05.2013

Hatice Yaşar sosyalist, Komünist bir kuşaktan gelme ve mücadelesinde yenilmeyi bilmeyen Ankara’ya sürgün ve bir Kürdistanlı kadın lideridir. Hatice Yaşar birikimli, deneyimli ve askeri ve siyasi manevrayı çok iyi bilen hesaplı bir kişidir.


1980 yılında Askeri darbe geldikten 3 ay sonra Kuzey Kürdistan’ı terk etti. Askeri darbe gelmeden evvel Kürt siyasi askeri güçleri arasında güç birliği ve dayanışma protokolü, sözleşmesi vardı. Askeri darbe geldiğinde Ala Rızgari’nin dışında kimse kalmadı. Diğer bütün Kürt örgütleri Sözleşme, Güç ve Eylem Birliğini çiğneyerek Kuzey Kürdistan’ ı terk ettiler.

Kürt örgütlerden en son kalan Ala Rızgari örgütü son bir bildiriyi 3 ay sonra yazıp kamuoyuna bildirdi ve Kuzey Kürdistan’dan çıktı. O zaman Irak, Ortadoğu çalkalanıyordu, savaş sürtüşmesi doğu bloklarını sarmıştı. Filistin, İsrail, Pakistan, Hindistan ve Afganistan gibi ülkelerde çatışma durmazken, Irak’ta Saddam Hüseyin eline geçirdiği kütleri toplu katliamlar yaparak soykırım barbarlığını devam ediyordu.

1978’de Hatice Yaşar, Ala Rızgari’nin askeri kanadı Peşmerge güçleriyle birlikte ile YNK’nin kurtarmış olduğu Güney Kürdistan coğrafyasında yerleşti. Hatice Yaşar bir Kürt kadını olarak askeri ve siyasi kanadın lideri idi. Kahramanca koştuğu alan Güney Kürdistan, İran Kürdistan’ı ve Kuzey Kürdistan ile bağlantısını hiç kesmedi. Kürdistan dağlarında geceli gündüzlü yorulmadan Peşmerge-lerin önünde en ilerisinde yürüdü. Hatice Yaşar hala cesur ve kahramanca 33 yıl sonra ülkeye dönmek istedi. T.C devleti Hatice Yaşar’ dan korktuğu için tutukladı. Çünkü devlet H. Yaşar’ın Kürtleri yeniden örgütlenmesinden kuşku duydu. Asıl sorun, Türk devletine ve AK Partisine teslim olmayan herkesi Erdoğan tutuklar.

Hatice Yaşar Kürdistani davasında hiç boş durmadı. Sürekli üretken oldu, Kürdistan’ın neresinde bir hareket varsa orada bulundu ve çalıştı, Hatice Yaşar azimli, fedakâr ve olağan üstü cesur bir Kürt kahramanıdır.

Hatice Yaşar akademik ve bilirkişi, Kürdistan tarihini iyi bilen ve halkını iyice ikna etme rolü şahsiyetinde etkin biridir.

Hatice Yaşar Kürdistan davasına inanmış ve DDKO, Devrimci Doğu Kültür Ocakları’nda yer almış ve Ankara Ulucanlar Cezaevinde, 12 Mart Darbesi ve 12 Eylül 1980 Askeri darbe döneminde de yargılanmış.

Rizgarî-Ala Rizgarî Siyasi Hareketinin içinde varken lider konumunda da hâkimdi. Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi içinde tam bir militan ve kadın rolünü iyi kullanıyordu.

T.C devletin istihbaratı Hatice Yaşarı adım adım takip ediyordu ve onun hakkında birçok dava açılmıştı. Zaman aşımına uğradığı halde Türk devleti Hatice Yaşar Türkiye’ye giriş yaptığında derhal tutuklandı. Sevgili Hatice Yaşar Türkiye’ye nasıl girdi ve hangi amaçla girdiğini bilmiyorum ama şu andaki barış süreci devam ederken H.Yaşar’ın tutuklanması konusunda PKK’ ye bir ihtar parolası oldu gibime geliyor. Tutuklanma listesinde M. Karayılan ve birçokların isimleri var. Kürtler rolünü kullanırlarsa bu tür tutuklanmalar Erdoğan’ın başlattığı süreci kirletebilir.

Sn. Erdoğan Hatice Yaşar’ın tutuklanmasını nazari dikkate alıp Hatice Yaşar’ı serbest bırakmasında bir kusur toktur.

Hatice Yaşar Avusturya vatandaşıdır ve boşluk süreci içinde boş kalmayarak, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin danışmanlığını yaparken aynı zamanda Güney Kürdistan’da Süleymaniye Üniversitede öğretim üyeliği olarak çalışmalarına devam ediyor-du.

T.C devleti ve mekanizması-çarkı olan AKP, sürgün Kürtler 32 yıl zaman aşımına uğradığı halde ceza muafa uğraması lazım. Bazılarına, yani Hatice Yaşar gibilerine 33 yıl zaman aşımı olduğu halde tutuklanmasına şaşıyorum.
Neden bu farklılık, bu ayırımcılık ve bazıların haklarında özel tutuklama muamelesi yapılsın? ‘’Barış Sürecini’’ Hükümet ve devlet kendi eliyle sabote etmiş olmasın mı? PKK ile barış flörtü de kandırmacalı-aldatmacalı da olmasın mı?

Silahlı Gerillaların sınır-ötesine çıkmasından sonra yerleştiği kamplara bir tuzak işareti var gibi görünmeye başladı.

Türkiye’de, Kürdistan’da ve bütün dünya kamuoyunda % 60 insanların beklediği umut ile artık silah dönemi bitsin, Kürt sorunu çözülsün, Kürt ve Türk düşmanlığı ortadan kalksın, bundan sonra her iki tarafların anneleri ağlamasın! Annelerin ağlamaması için UMUT beklerken neden Hatice Yaşar veya gibileri tutuklansın?

Bence Sevgili Hatice Yaşar’ın tutuklanması Erdoğan ve partisi olan AKP bu tutuklamaya el uzatmalı ve Hatice Yaşardan özür dilemelidir. (Tutuklamada kimin, kimlerin parmağı varsa).

Kürdistanlı bir aydın kadının tutuklanmasını yargılıyor ve uluslar arası Mahkeme bu davayı el atmalıdır. Sevgili Hatice Yaşar hakkında imza kampanyalar başlatılmalı ve bu toplanan imzalarla Birleşmiş Milletlere BM, AP ve AB’ne bir komisyon ile en kısa zamanda görüşme yapılmalıdır.

Gelenek haline gelen imza kampanyaları olmadan da ilgi yerlere başvurmalar daha rasyonel ve somut neticeler elde edinebilir.

Hatice Yaşar’ın tutuklanması hakkında mümkünse bütün basın ve yayın organlarına bildirilmeli ve Erdoğan’ın oportünist tavrını Barış sürecine ne kadar leke getirdiğine dair ve vermiş olduğu sözün arkasında durmadığını vurgulayarak, Kürt meselesinde samimiyetsiz davrandığını yüzüne açık söylemektir.

Demokratik Barış Süreci çocuk oynama bahçesinden çıkmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla.

Kutbettin Özer

Gazeteci ve Yazar

KutbettinO@t-online.deCopyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-06-10 (653 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution