Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (06) BÎJI KURDISTAN   Saruhan Oluç:Defolun gidin' zihniyetiyle 'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz' aras   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (08) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Hikmet SERBİLİND:KÖLE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞE ENGELDİR   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Behsa PYD–Salih Mislim, Tirkiyê – PKK û daxwaz û hevdîtinên veşartî dike   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

240) KUTBETTIN OZER:BIR KURT DILINDEN-19.06.2013


KUTBETTIN ÖZER:BİR KÜRT DİLİNDEN-20.06.2013

31 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Taksin Gezi Parkı, T.C devlet ve Hükümetin işlenen mekanizmasına yıpratma çengelini attı. Asil sorun Kürt sorununu evirip çevirip Gezi parkına getirdi ve tarihi olay yaratarak dünya kamuoyunun gözüne damgasını vurdu.


Recep Tayip Erdoğan on yıllık çalışma bedelini Gezi parkına hazırlanan projelerine takılıp kalırken gerici zihniyet, gerici zihniyetin aleti haline gelmiş oldu. Destiyi kıran ve suyu taşıyan da bir oldu. Erdoğan politikası Kürt sorunun barışçıl ve demokratik çözümün üzerinden atlayarak ‘’dün dündü, bugün bugündür’’ politika yaratıcının herodotu kesildi. Her gün yeni bir program, her gün yeni bie proje, yani bir proje gerçekleşmeden yarın ikinci bir projeye geçmesi ile insanların kafasını karıştırmaya başladı.

AKP Meclisin yarısını işgal ediyor, geri kalan bölünmüş küçük evleklerde çatlak sesleri geliyor, var. MHP, Hitlerin ve Mousolin’in bir ideolojik parçası. Dünya değişti MHP değişmedi ve değişmez de. CHP M. Kemal’in kurduğu tek parti otoriter ve diktatör bir hareket partisidir, günümüze dek kendini ayakta tutturabilmiştir. Ve hala kendi gibi düşünmeyen ve Atatürk düşüncesinden olmayan kesimi reddeden ve sol marjinal parti olarak kaldı ve kalmaya devam edecek.

Erdoğan diktatörü sivil statükocu Polis-tarist kesimine güvenen bir iktidardır. Gölgede serinleşen Askeri militarizm de Erdoğan’ın egemenliğinde son güç kullanan Araçlardan biridir. Erdoğan bu iki güce güveniyor. Dolaysıyla AKP, bu gücü arkasına alarak korkusuzca zeytin dalına el uzatıyor.

Erdoğan Oslo müzakeresi-nden sonuç alamayınca MİT organların teşkilatını İmralı’ya çekti ve görüşmeler Hükümetin ve devletin lehine işlenen haberlerle Kandil-BDP aracılığıyla PKK-Gerilla-ların dağdan çekilme talebi gerçekleşmeye çalışıldı. Sınır-dışına çekilme projesi, silahların elden bırakılması anlamında değil, Erdoğan ve A. Öcalan’ın projesi doğrudan doğruya Kürtleri Kürtlere karşı kırdırtma planları öne sürüldü. ABD, Erdoğan ve A. Öcalan’ın bu projesine engel oldu. ABD gözünde, Erdoğan’ın Başbakanlık ve AKP‘nin dönemi son noktaya getirildi. Şu anda ABD, Türkiye’de yeni bir lider-in arayışındadır. Türkiye devlet politikası destiyle suyu taşıyamadı. ABD ve destekleyen müttefikler, Kürt sorunun çözülmesinde ve diyalogun devam etmesine Çin setini ördü ve durdurttu. Taksim Gezi Parkı olayını yarattı. Parasını alan yan yatıp ve kefenini de eylemcilere giydirdi. Ölen, yara alan, hapse giren, tazyikli su alan, Gazdan gözünü kaybeden ve hala eylemini devam eden guruplar meydanlarda direniyorlar.

Eylemin en önemli tarafı da yeni bir protesto icadı bulundu; Robot insan dikildi. Anlam itibarıyla çok önemli bence. Diktatör iktidara karşı sözünü geçiremeyen eylemciler robotlaşarak iktidarı konuşturmaya çalıştılar. Robot eylemciler çoğaldıkça Erdoğan’ın da dili kısıldı ve arkasından Avrupa ve doğu Asya ülkelerinden tonca eleştiriler yapıldı ve Erdoğan’ın ilk ve son tutumunu eleştirdiler. AB’nin aldığı kararı Erdoğan tarafından tanınmadı ve reddedildi. Ortamın sakinleşmesi için, Abdullah Gül harekete geçerek Gezi Parkındaki (yapılacak Topçu Kışlası ) projeyi askıya aldı.

Gezi Parkı Eylemin efsanesinde 4.000 kişi veya daha fazla yaralı, 5 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de gözünü kaybeden oldu ve bu Bilânço gün gittikçe çoğalacağa benziyor. Yukarıda ne dedik, parasını alan köşede dört köşe oldu, kefeni eline alan da kurbanlık, Gezi Parkı için eylemlerde bedel vermeye çalışıyor.

Kürt sorunu askıya alındı, ABD Türkiye’de yeni bir lider arayışında, lider bulunasıya kadar iç mihrak ve dış mihrak itiraflarla itişip ve didişme kavgalarıyla boğulup karşı karşıya gelecektir. Kürtler ulusal onuruna sahip çıkıyorlarsa öncelikle, Kuzey Kürdistan Ulusal Birlik Cephesi-ni ilkelli olarak yaratıp kendi iç dinamiğini sağlamalıdırlar. Kürdistan’da demokrasi ve diyalog olmadan başkasının mirasında demokrasi, özgürlük aramaya hiiiç gerek yok. Yoksa uğursuzluk, müspet getirir.

Çünkü Kürdistan bu beş bin yıldır kendi Gezi Parklarında can çekişmektedirler. Hangi Türk patronun siyasetçisi, işçisi, sendikası, Baro Avukatları, demokratik sivil toplum Örgütleri, Türk Üniversite öğrencileri ve sol-sağ örgütlerin hangi biri ‘’ULU DERE’’ye boşalan evler için eylem yaptı, hiiiç biri. Peki, biz Kürtlere ne oluyor?


Kürtlere sesleniyorum; önce çarığına bak sonra başkasının ayakkabı bağını düğümle, yoksa her zamanki gibi gürültüye gidersin.


Sevgi Ve Saygılarımla

Gazeteci ve Yazar

KutbettinO@t-online.de
Copyright © KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2013-06-20 (679 Okuma)

[ Geri Dön ]Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution