Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   Faiz Cebiroḡlu:Hasip Kaplan demeci üzerine bir not..   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Mustafa Elveren:HDP’yi İtibarsızlaştırmak İsteyenler Boşa Çıkarılmalı   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (12) HER BÎJI KURDİSTAN   Bülent Tekin:Selahattin Demirtaş'ın yeniden aday olmaması   Abschiebung nach Pakistan verhindern   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (08) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   HDP Yönetimi Demirtaş’ı Tekrar Seçmemeye, Kongreyi Bile Beklemeden, Karar Vermiş   İbrahim Güçlü:DIVÊ LI BAŞÛRÊ KURDİSTANÊ BI LEZ HILBIJARTINA GIŞTÎ ÇÊ BIBE
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

 
Siyaset 01)Erdoğan ilk kez Diyarbakır Belediyesi'ni ziyaret etti-17.11.2013

Başbakan Erdoğan Baydemir ve BDP'li vekillerle basına kapalı olarak başbaşa yaptıkları görüşmenin ardından yarım saat sonra belediyeden ayrıldı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "ANA" ile yerel saat 11.30'da Amed’e geldi. Erdoğan'ı Diyarbakır Havalimanı'nda İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Amed Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP milletvekilleri Sırrı Sakık, Altan Tan, Esat Canan ile İl Emniyet Müdürü Recep Güven ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra konvoy halinde Amed Büyükşehir Belediyesi'ne hareket etti. Erdoğan burada Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP'liler tarafından karşılandı. Başbakan Erdoğan Baydemir ve BDP'li vekillerle basına kapalı olarak başbaşa yaptıkları görüşmenin ardından yarım saat sonra belediyeden ayrıldı.

Başbakanın ayrılması sonrasında açıklamada bulunan DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Bu kritik sürecin aşılması konusunda, kardeşlik hukukuyla meseleye bakılması gerektiği konusundaki düşünceleri sayın başkan ifade etmiştir. Biz misafir olduğumuz için, sayın başkan hem grubumuz adına hem belediye başkanı olarak çalışmalarını ve taleplerini dile getirdi. Bu diyaloğun müzakereye dönüşmesi lazım. Umut ediyorum ki Kürtleri bir halk, talepleri içselleştiren bir yaklaşımla bütün bu süreçleri aşarız. Diyarbakır ziyaretlerini de Kürt sorununun çözümü için bir adım olarak görmesini istiyoruz. Sayın Barzani bugün Sayın Başbakan ile görüşmek üzere geldiler. Burası Amed, Kürtlerin kalbidir. Amed’de bulunması bakımından sayın Barzani’de kendi ülkesine geliyor. Biz burada misafirperverlik ölçüsünde gereken sorumluluğu yerine getireceğiz. Bizim tartışacağımız elbette çok şey var. Bugün buna imkan olmayabilir. Ama biz de biliyoruz Kürtler arasındaki diyalogsuzluk, rojova’daki sıkıntılar. Kürtlerin ortak bir irade noktasında bütünleşmesi bizim için önemlidir'' dedi.

Erdoğan’ın ayrılmasının ardından Belediye Başkanı Osman Baydemir, gazetecilere görüşmeyi anlattı. Hoş bir sohbetlerinin olduğunu belirten Baydemir, şunları söyledi: ''Milletvekillerimizi le birlikte karşıladık. İçeride son derece verimili hoş esprili bir sohbetimiz oldu. Diyarbakır halkımız açısından da önemli bir görüşme oldu. Bu buluşma hepimizin acil ihtiyaç duyduğu eşitlik özgürlük kardeşlik hukuku temelinde nihai bir barışa da katkı sunmuş olur. Ben çok teşekkür ediyorum. Sayın Başbakan ile aramızda şöyle bir espri de geçti. 'Ben giderayak siz geldiniz sayın Başbakanım' dedim, 'Daha önce gelseydiniz birkaç proje alırdık sizden' dedim. Dicle Vadisi ve raylı sistem projesini görüştük. Bizden sonrakilere kapı açmış olduk."

02) BDP: Barzani'den Rojava Halkına Destek İstiyoruz -17.11.2013
BDP Amed İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, Kürt halkının ulusal birliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

BDP Amed İl Binası önünde bir araya gelen binlerce kişi ye hitap eden BDP Amed İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, Kürt halkının ulusal birliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Yılmaz "Ama Kürt halkı Barzani'yi AKP'nin seçim startı olan bir köprünün açılışında değil 2013 Nevrozu’nda yanında görmek isterdi" dedi.

Binlerce ikişi öğle saatlerinde BDP Amed il binası önünde bir araya geldi. Halkın toplandığı alanda bulunan binalara "Amed halkı Kürdistan'ı parçalamaya değil seni ulusal birliğe davet ediyor" yazıları asıldı.

Ardından konuşma yapan BDP Amed İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, Kürt halkının tarihi bir dönemden geçtiğini ifade ederek, "Bugün Amed'de görüşmeler yapılıyor. Bu görüşme Amed halkının ve Kürt halkının beklentileri umarız göz ardı edilerek gerçekleşmez. Son birkaç gündür Amed halkı farklı bir siyasetin içine çekmeye çalışıldı. Ama Amed halkının duruşu bellidir. Bizim siyasetimize karşı olan tüm siyasetlere karşı tavrımız bellidir. Bugün Amed'de Erdoğan ve Barzani'nin yapacağı görüşme için taleplerimizi iletmek için buradayız" dedi.

Kürt halkının 2013 Newrozu’nda Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'yi yanında görmek istediğini belirten Yılmaz, "Kürt halkı 2013 Newrozu’nda Sayın Barzani'yi de yanında görmek istedi. Sayın Barzani bu teklifi kabul etmedi. Sayın Barzani'ye hassasiyetleri hatırlatmak için bugün bu halk burada. Bizler Sayın Öcalan, 'Demokratik siyaset zamanı dedikten' sonra üzerimize düşeni yaptık. Ancak Erdoğan bir köprü açılışı için burada. Erdoğan 2013 Newrozu’ndan bugüne kadar

Kürt sorunun çözümü için ne yaptı? Çözüm sürecine katkınız karakol yapmak ve koruculuğu arttırmak mıdır?" diye sordu.

Rojava'da bir halk devriminin yaşandığını söyleyen Yılmaz, "Bu sürece Sayın Barzani destek vermedi bugüne kadar. Bugünden sonra Rojava halkına destek vermesini bekliyoruz. Rojava'nın kazanımı Amed'in, Hewler'in kazanımıdır" dedi.

03) Diyarbakır'da ağlayan ağlayana -17.11.2013
Başbakan Erdoğan ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Diyarbakır 'da buluştu

Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses'in 'tarihi düet'i Emine Erdoğan'ı ağlattı. Bülent Arınç ve İbrahim Tatlıses de Başbakan Erdoğan konuşurken gözyaşlarını tutamadı

.

Başbakan Erdoğan ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Diyarbakır 'da buluştu. Mitingte Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses, düet yaptı. Şarkı Megri (Ağlama) idi ama Emine Erdoğan gözyaşlarını tutamadı.

Erdoğan'ın konuşması sırasında, protokoldeki birçok ismin ağladığı görüldü. Bu isimler arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İbrahim Tatlises de vardı.

04) Bahçeli: Barzani ve Şivan Perwer, ikinci Habur rezaleti -16.11.2013

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Başbakan şimdi de kardeşi Barzani ile Diyarbakır'da buluşmuştur. Peşmerge başı ve sözde bir sanatçı Habur'dan Türkiye'ye giriş yapmıştır. Bu ikinci Habur rezaletidir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Irak'ta Federe Kürdistan Bölgesi'nin başkanı Mesud Barzani ve Kürt sanatçı şivan Perwer'le birlikte Diyarbakır'da çeşitli etkinliklerde bulunmasını eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , "Başbakan şimdi de kardeşi Barzani ile Diyarbakır'da buluşmuştur. Peşmerge başı ve sözde bir sanatçı Habur'dan Türkiye'ye giriş yapmıştır. Bu ikinci Habur rezaletidir" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Başbakan şimdi de kardeşi Barzani ile Diyarbakır'da buluşmuştur. Peşmerge başı ve sözde bir sanatçı Habur'dan Türkiye'ye giriş yapmıştır. Bu ikinci Habur rezaletidir" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Oberhausen'de Almanya Türk Federasyonu'nun 28. Büyük Kurultay programına katıldı.

Kurultayda bir konuşma yapan Devlet Bahçeli şunları söyledi:

“Ülkemiz zor durumdadır. Başbakan yangına benzinle gitmektedir. Ana vatanda Türklüğü sindirmeye çalışan bir hükümet iş başındadır. Siz burada bayrağınızla iftihar ediyorsunuz ama Türkiye'de bayrağı indirmek için hainlerden destek uman bir yönetim işbaşındadır. Türklükle adeta savaşmaktadır. Başbakan milli ve manevi değerlere üst üste saldırmaktadır. Andımızı kaldırmayı çağdaşlık olarak sunan bu başbakandır… Muhalifleri susturmaya çalışan bu şahsiyettir. Hükümet etnik bölücülüğü palazlandırmış, PKK 'yı aklamak için düğmeye basmıştır.

Başbakan şimdi de kardeşi Barzani ile Diyarbakır'da buluşmuştur. Peşmerge başı ve sözde bir sanatçı Habur'dan Türkiye'ye giriş yapmıştır. Bu ikinci Habur rezaletidir. Başbakan, peşmerge ile Diyarbakır'da ortaya çıkmıştır. Bu ülkeye ve Türk milletine zarar verdirmeyeceğiz” dedi. DHA

05) Başbakan Erdoğan: Dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak -17.11.2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, 'bölgede yeniden bir tek parti modeline izin vermeyeceklerini' söyledi. Erdoğan, "Diyarbakır sürece sahip çıkarsa dağdakiler de gelir, cezaevleri de boşalır" dedi.

Mesud Barzani'yi, 'Kürdistan Yönetimi Başkanı' olarak tanıtan ve böylece ilk kez Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ifadesini kullanmayan Erdoğan'ın sözlerinden satır başları şöyle:

- Diyarbakır, ey Diyarbakır. Kardeşlik şehri Diyarbakır. Sizi yürekten selamlıyorum. Sizleri hasretle selamlıyorum. Bağlar, Bismil, Çermik sizi kalpten selamlıyorum. Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro sizi gönülden selamlıyorum. Kayapınar, Lice, Silvan, Sur sizi kalpten selamlıyorum. Bugün buradan, Şanlıurfa’yı Mardin’i

Hakkari’yi Muş’u Bingöl’ü, Bitlis’i 81 vilayetimizin tamamını selamlıyorum. Diyarbakır’dan, Diyarbakır’ın kardeşleri olan Mekke’yi Medine’yi Kudüs’ü Şam’ı ’u selamlıyorum. Diyarbakır’ın kardeşi Erbil’i buradan selamlıyorum.

06) Emine Erdogan Ağladı -17.11.2013
Bundan 81 yıl önceydi. 21 Haziran 1932. Hakkari Şemdinli’den sınırdan çok önemli bir misafirlerimiz gelmişti

- . Toprakları uçaklarla bombalanmıştı. Köyleri yakılmış yıkılmıştı. Eşleri dostları akrabaları katledilmişti. Yerlerinden yurtlarından yuvalarından kopmuş, sürgüne hüküm giymişlerdi. Şemdinli’den kardeşlerinin yurduna, yuvasına, hanesine Türkiye ’ye geldiler.

- Buradaki kardeşleri onları muhabbetle kucakladılar. Hoş geldiniz dediler. Burası sizin evinizdir dediler. Tarih boyunca yaptıkları gibi sofradaki ekmeklerini onlarla paylaştılar. Gelenlerden bir tanesi şunu söylüyordu: “Biz Türkiye’de asılmayı bekliyorduk. İdam edilmeyi bekliyorduk. Zira Türkiye üzerinde bizi tutuklamak ve asmak için ağır baskı vardı. Ama biz Türkiye’ye seve seve geldik. Çünkü ölsek de Türkiye’de ölmek istiyorduk.” Evet bunu söyleyen, Molla Mustafa Barzani’ydi. Merhum, “Allah’a dine İslam dininin önderine inanmış Müslüman milletin de nasıl ki doğruluk dürüstlük varsa bütün bu özellikler Molla Mustafa Barzani’de de vardır. İşte o Barzani 81 yıl önce kardeşlerinin ülkesi Türkiye’ye misafir oldu. Bugün de oğlunu, değerli dostum Mesud Barzani’yi misafir ediyoruz. Tıpkı babanız gibi, amcalarınız gibi, kardeşlerinin toprağına Türkiye Cumhuriyeti’ne Diyarbakır şehrimize hoş geldiniz. Sizi sizin şahsınızda, Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum.

07) -17.11.2013
- Diyarbakırlı büyük şair Sezai Karakoç diyor ki, “Diyarbakır sadece Türklerin değildir. Diyarbakır sadece Kürtlerin değildir. Diyarbakır sadece Arapların değildir.

Tıpkı Erbil gibi, Diyarbakır hepimizindir.” Biz Erbil’de kendimizi, kendi şehrimizde hissettik. Siz de kendinizi şehrinizde hissedin diyorum. Bugün büyük bir hasretle, vatan hasretine, anne baba kardeş hasretine de burada Diyarbakır’da son veriyoruz.

Bugün büyük bir kavuşmaya, kucaklaşmaya hep birlikte şahit oluyoruz. Diyordu ki, “Ben seni özledim inan ki seni özledim. Baharın rengine sor. O ağacın çiçeklerine sor. Barış güvercinlerine sor. Arkadaşlık ve dostluğa sor. Hapishane duvarlarına sor. Onlar sana doğruyu söylerler. Ben seni çok özledim. İnan ki seni özledim”

Tam 37 yıl süren bu anlamsız, bu acı, bu kederli hüzünlü özleme bugün artık son veriyoruz. Türkiye’nin sesini, bu topraklarının sesini, bugün artık vatanıyla aşkıyla buluşturuyoruz. Nihayet hoş geldin Şivan Perwer diyorum. Evine, vatanına, anne baba ocağına hoş geldin diyorum. Diyorum ki, ah bugün biri daha aramızda olsaydı. Bu toprakların bir başka nefesi daha aramızda olsaydı.

08) -17.11.2013
- PERWER İbo / Diyordu ki “Üzülme sen üzülme. Başını öne eğme. Gün olur kavuşuruz.

Dert etme Diyarbakır. Ağlama sen ağlama. Kanlı bezler bağlama. Bu yangın söner bir gün. Ağlama Diyarbakır. Ey fırtınalı bayır, ey mazlum Diyarbakır. Dağlarında kızıl ateş. Alnımda kızıl bakır. Çiğdemler solar gibi, anneler yanar gibi.

Dizlerine döküldüm. Ağlama Diyarbakır”, "Ben yandım siz yanmayın Allah aşkına" diyordu. Şimdilik hoşça kalın gözüm diyordu. Hoşça kal ey sevgilim Türkiye diyordu. Ne var ki vatana hasret, dosta hasret şekilde tam 13 yıl önce bugün bir 16 Kasım’da gurbette hayata veda etti. Ahmet Kaya’yı Diyarbakır’ın Malatya’nın evladını, Türkiye’nin sesini, sevgili dostum Ahmet Kaya’yı rahmetle yad ediyorum. Ah diyorum, ah o da burada olsaydı. Ben Pınarhisar’a giderken o da uğurlamaya gelmişti. O da şarkılarıyla türküleriyle bu kardeşini uğurlamaya gelmişti. Sevgili Tatlıses ile Perver’i keşke bizimle dinleseydi. Bizimle eşlik etseydi. Mukadderat. Ben şuna yürekten inanıyorum. Bugün Diyarbakır’daki bu buluşma, bu hasret giderme var ya, bugün Diyarbakır’da aynı gökyüzünün altına kurduğumuz muhabbet ortamı var ya, Yunus Emre’nin Mevlana’nın Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu muazzez etmiştir. 13 yıl önce aramızdan ayrılan Ahmet Kaya’nın ruhunu da muazzez etmiştir.

09) Selahattin Demirtaş: - Biz kardeşiz, biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz, beraberiz. -17.11.2013

Biz aynı coğrafyanın aynı toprakların medeniyetin mensuplarıyız. İşte bugün Şivan Perver 37 yıl sonra burada ve sağ olsun bütün sıkıntılara rağmen, hakikaten çok büyük bir sıkıntıyı yaşayan İbrahim Tatlıses kardeşimiz o da burada. Birlikte beraber düeti yaptılar.

Ben İbrahim Tatlıses kardeşimizi de bugün çok daha iyi gördüm. Güzel bir final yaptı onu da gördüm. İnşallah kendisinin cd’leriyle yine bir araya olacağız, beraber olacağız. Rabbim ona da sağlığını sıhhatini lütfetsin. 100 yıl önce bu topraklarda cetvellerle sınır çizildi. Bizim muhabbetimize sınır çizemezler. Ortak medeniyetimize geleceğimize sınır çizemezler. Bizim gönüllerimizi hiçbir zaman birbirinden ayıramazlar. Onun için rahat olacağız. Geleceğe aynı aşkla aynı inançla yürüyeceğiz. Türkü Kürt’ten, Kürt’ü Türk’ten ayıramazlar. Şam’ın ağıtı bizim ağıtımızdır. Kamışlı’nın derdi bizim derdimizdir. Suriye’nin tamamında zalim Esad’ın akıttığı kan kardeşimizin kanıdır.

- Zalimlerin yanında yer almayacağız, sofrasında oturanlardan olmayacağız. Mazlumların mağdurların gariplerin yol arkadaşı olacağız. İşte bugün olduğu gibi. Kuzeyi güneyi doğuyu batıyı hep birlikte kucaklayacağız. Halepçe cayır cayır yanarken Diyarbakır’ın Konya’nın Çanakkale’nin ciğeri yandı. Bağdat, Basra bombalanırken Diyarbakır Uşak Adana kardeşleriyle birlikte gözyaşı döktü. Bir annenin çocuğuyla kendi ana diliyle konuşamıyor olmasından daha büyük azap ne olabilir? Şivan Perver kasetlerinin plaklarının nasıl saklandığını nasıl gizli gizli dinlendiğini ben de bilirim. Faili meçhullerin sürgünlerin ne büyük bir acı olduğunu yaşayanlardan çok dinledim, bilirim. Ne yaşadıysak birlikte yaşadık. Rengi, tonu, şekli farklı olabilir. Ama aynı zulmü, aynı ötelenmeyi hep bu toplumda birlikte yaşadık. 2005’te burada Diyarbakır’da sizlere bir şey söyledim. Sizin meseleniz bizim meselemizdir dedim. O günden beri sözümüzün arkasındayız. Takipçisiyiz. Bizi tehdit ettiler vazgeçmedik. Bize engeller çıkardılar, aştık. Bize zorluklar çıkardılar, yılmadık. Partimizi kapatmak istediler, tuzaklar kurdular, sabotajlar yaptılar. Biz bir tek geri adım bile atmadık.

- Bizi yalnız bıraktılar, çözüme yanaşmadılar. Ama tek başımıza bu yolda ilerledik. Biz kardeşliğimizi perçinleyeceğiz dedik. Ezelden beri nasıl kardeşsek ebediyen kardeş kalacağız dedik. Baldıran zehri içmek gerekiyorsa içeceğiz dedik. Kürt de Türk de Laz’ı da Arnavut’u da Romanı da Boşnak’ı da benim kardeşim. Yaratılanı yaratandan ötürü seveceğiz dedik. Candan serden geçmek gerekiyorsa, geçeceğiz dedik. Bu kadim kardeşliği, bu kadar ortaklığını muhafaza edeceğiz dedik. Biz annelerin babaların gözyaşlarını dindirmeye, gençlerin ölümüne son vermeye ahdettik. İnkar, ret, asimilasyon politikalarına biz son verdik. Biz 23 Nisan 1920 ruhuyla yeni bir Türkiye inşa ediyoruz. Her etnik unsurla, her mezheple birlikte inşa ediyoruz. 1920’de TBMM’de Kürt Türk Arap Laz Çerkez velhasıl, nasıl bir ve beraber olduysalar, cumhuriyet nasıl birlikte kurdularsa, yeni Türkiye’yi de o ruh, o öz ruhuyla yeniden imar ediyoruz.

- - Son haftalarda altını çizerek söylediğim sözü tekrar etmek istiyorum. Diyarbakırlı kardeşim, Kürt Kardeşim, Türk kardeşim, Zaza kardeşim. Bu cumhuriyet senin cumhuriyetindir. Bu cumhuriyet ne kadar İzmirlinin, İstanbullunun, Ankaralının cumhuriyetiyse işte o kadar senin cumhuriyetindir. Bu bayrak senin bayrağındır. Sen herkes gibi 76 milyon gibi bu ülkenin öz be öz vatandaşı, bu vatanın bu bayrağın bu devletin sahibisin. Artık hiç kimse hiç kimseyi hor göremez. İkinci sınıf vatandaş muamelesi yapamaz. İhmal edilemez. Hiçbir kültür, hiçbir kimlik artık inkar edilemez. Yeni Türkiye’de ayrımcılık olamaz. Öteleme horlama olamaz. İnkar, ret, asimilasyon olamaz, olmayacak.

- Başı açık da başı örtülü de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Okulsa okul. İşse iş. Her yerde eşit haklara sahip olacaklar. Alevi de Sünni de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Diyarbakırlı da Edirneli de birinci sınıf vatandaşıdır. Bu yeni süreçte bir şeye özellikle dikkat edeceğiz. Tıpkı cumhuriyetin ardından olduğu gibi bir tek parti zihniyetinin dayatmaların baskıların zulümlerin inkar ve reddin oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Farklılıklara tahammül edemeyenler bu bölgeye refah getiremezler. Yazarlara, şairlere, gazetecilere sanatçılara tahammül edemeyenler bölgeye barış getiremezler. Kendileri gibi düşünmeyenlere kast edenlere bölgeye demokrasi getiremezler.

- Bizim aracılara ihtiyacımız yok. Bizim tercümanlara ihtiyacımız yok. Biz her zaman gönül diliyle konuştuk, konuşacağız. Bundan daha güçlü dil olabilir mi? Bakın, burada Diyarbakır’da şimdi aramızda mıdır bilmiyorum. Bir haber aldım. Bana 78 yaşındaki Halise Teyze’yi anlattılar. Kendisini hâlâ görmüş değilim. Ama bugün burada mı bilemiyorum. Şöyle diyor, duydum ki Tayyip Erdoğan Diyarbakır’a geliyor diye heyecanlanmış. Duydum ki Allah ömrümün tamamını ona versin diye dua ediyormuş. Halise Teyze bir yıl oldu hiç çocuğumuz ölmedi diye Allah’a hamd ediyormuş. Rabbim Halise Teyze’ye uzun ömürler nasip etsin. Halise Teyze’nin ettiği duayı, Mardin’de Hakkari’de annelerimiz de ediyor. Emin olun 780 bin kilometrekarelik vatan toprağında tamamı ediyor.

- Sıcak olsun, soğuk olsun, kar yağsın. Ama gönüllerde açan bahar çiçeği hiç solmasın. Hamd olsun dağlarımızda köylerde yaylalarda bahar devam ediyor. Batıdaki evlere de doğudaki evlere de artık ateş düşmüyor. Kuzeyde de güneyde de artık ocaklar sönmüyor. Analar babalar dağ gibi yürekler oldukları yerde kalmıyor. Şehirlerimizde de çiçekler açıyor. Bu bahardan rahatsız olanlar da var. Bu aydınlıktan huzurdan rahatsız olanlar da var. Gençlerin yaşamasından, kucaklaşmadan rahatsız olanlar da var. Uyuşturucu satamadığı için rahatsız olanlar var. Gençlerin kanını içemediği için rahatsız olanlar var. İçerde de dışarıda da var. adeta bir yarasa gibi, ışıktan umuttan coşkudan heyecandan rahatsız olanlar var. Kepenkler kapanmadığı için rahatsız olanlar var. Okulların, hastanelerin, havalimanlarının, konutların yapılmasından rahatsız olanlar var. işte bunlar bu güzel süreci sabote etmek için her yolu deniyorlar, deneyecekler.

- Dün Nusaybin’de böyle bir sabotaj gerçekleştirdiler. Huzura barışa kurşun sıktılar. Bunlara fırsat vermemeliyiz. İmkan vermeyeceğiz. Diyarbakır’dan bir isteğim bir ricam var. Eğer siz bu sürece sahip çıkarsanız inanın bu süreç büyüyecektir. Eğer siz bu bahara sahip çıkarsanız bu bahar daha da kalıcı olacak. Eğer Diyarbakır bu umuda sahip çıkarsa, bu fidanlar çınar olacak. Geleceğe umutla ilerleyecek. Unutmayın, söz silahtan etkilidir. Siyaset şiddetten çok daha etkilidir. Zalimin değil kendi halkının kendi kardeşlerinin mazlumların yanında durmak esastır. Ayrılıktan çatışmadan savaştan yana değil, her zaman barıştan dostluktan kardeşlikten yana olmak önemlidir.

- Onun için Mesud kardeşim başarılı oldu. Şiddet hiçbir yolun çözümü değil. Kandan, gözyaşından başka hiçbir şey getirmedi. Diyarbakır’ın bu sürece sahip çıkmasını istiyorum. Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun bir olduğunu, beraber olduğu birlikte büyük Türkiye yeni Türkiye olduklarını göreceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Diyarbakır bölgenin kutup yıldızı bir şehridir. Yol gösterici bir şehirdir. Zülküf ve Elyasa peygamberlerin evliyanın şehridir. Mekke Medine Kudüs ve Şam’ın ardından beşinci haremi şerifi sayılan bir şehirdir. Şunu bilin ki Diyarbakır huzurlu olursa Erbil, Kamışlı daha huzurlu olur. Unutmayın sizin sorumluluğunuz büyük. Bu yeni süreçte Diyarbakır’ın hakem olmasını, sürece yol göstermesini istiyorum.

- Bugün sizlere sadece değerli Mesud Barzani kardeşimle gelmedim. Sadece 37 yılın hasretini sona erdiren Şivan Perwer ile gelmedim. Değerli sanatçı dostum kardeşim İbrahim Tatlıses ile gelmedim. Bugün buraya büyük bir açılış törenini gerçekleştirmek için geldik. Bugün bu törenle Diyarbakır’a toplamda 740 milyon liralık yatırım kazandırıyoruz, eski rakamla 740 trilyonluk.

Yarın önce Bismil’e ardından Ergani’ye geçiyoruz. Açacağımız eserlerle birlikte bir seferde Diyarbakır’a 880 trilyon kazandırıyoruz.

10) Kürdistan ve Türkiye bayrakları beraber dalgalandı -17.11.2013
Diyarbakır'da Kürdistan ve Türkiye bayrakları miting alanında birlikte yer aldı.

.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani'nin birlikte katıldığı toplu temel atma töreninde Kürdistan ve Türkiye bayrakları miting alanında birlikte dalgalandı.

.

Alana gelenlere ücretsiz dağıtılan Türk bayraklarının yanı sıra Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan yönetimi bayrakları da alanda yer aldı.

.

11) Buldan'dan Barzani'ye: Kapıları yüzümüze kapattın -17.11.2013

Çözüm sürecinin başından beri İmralı'ya giden BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Kürt lider Mesut Barzani ziyaretine twitter'dan tepki gösterdi.

Günlerdir ziyarete ilişkin bir açıklama yapmayan Pervin Buldan bugün sessizliğini twitter 'da bozdu. Pervin Buldan'ın o tweetleri şöyle:

Pervin BULDAN ?@PervinBuldan2 dk Barış sürecini desteklemeye geldiğini söyleyen Sn.Barzani dün Hewler'de bütün kapıları yüzümüze kapattın.

Pervin BULDAN ?@PervinBuldan2 dk Kandil'e giderken tüm arama noktalarında araçlarımız durduruldu saatlerce arandı.

Pervin BULDAN ?@PervinBuldan1 dk Sırrı Süreyya Önder VİP salonuna alınmadı.Kendisine kapıda araç verilmedi.Vekilimiz Cizre minübüsüne binerek kapıdan geçti.

12) -17.11.2013
Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses

kalan insanların özgürlüğüne kavuştuğu bir ortamda beraber halaya durmayı arzu ettiğini ifade ederek şunları kaydetti: "Hasretim sadece iki günlüğüne Amed kentini ziyaret etmekle bitmez, özlemim cenazesine dahi gidemediğim annemin mezarını ziyaret etmek, aile ve dostlarımla hasret gidermek, vatanımın en ücra köşesine kadar gidip bütün halkımla kucaklaşmaktır. Bu özlemimin kısa bir süre içinde gerçekleşeceğine inanıyor ve halkımızla hep beraber kucaklaşma isteğimi özellikle ifade etmek istiyorum." "HERHANGİ BİR SİYASİ PARTİYE DESTEK İÇİN GELMİYORUM" Perwer, Amed'e gelişinin siyasi bir partiye destek olarak sunulmasının doğru olmadığını vurgulayarak, "Oraya ani gelişimin herhangi bir siyasi partiye veya harekete karşıt veya destek olarak sunulması doğru değildir. Amed şehrinin seçilmiş temsilcileri ve sivil toplum kurumlarını da zamanım elverdikçe ziyaret etmek gündemimdedir" diye konuştu. PROVOKASYON UYARISI Halka provokasyonlara gelmeme çağrısı yapan Perwer, şunları kaydetti: "40 yılı aşkındır sanatımla, sesimle halkıma hizmet ettim. Zulme karşı isyan çığlığı olduğum gibi barış, hoşgörü ve sevgi içinde stranlarımı söylemeye ve halkıma bağlılığımdan hiçbir ödün vermeyeceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın ve kimse halkım ile aramıza husumet sokmaya çalışmasın. Bu süreçte Türkiyede'ki bütün sanatçı ve aydınların barış sürecine destek olması benim en büyük arzumdur. Bu ziyaret sonrası pek yakında Amed başta olmak üzere vatanımın her köşesinde halkım için konser vermek ve stranlarımı onlarla beraber söylemek istiyorum. Fedakar halkımın evlatlarının beni anlayacaklarına ve provokasyonlara gelmeyeceklerine inancım tamdır."

13) Kürdistan ve Türkiye bayrakları beraber dalgalandı -17.11.2013
Diyarbakır'da Kürdistan ve Türkiye bayrakları miting alanında birlikte yer aldı.

.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani'nin birlikte katıldığı toplu temel atma töreninde Kürdistan ve Türkiye bayrakları miting alanında birlikte dalgalandı.

Alana gelenlere ücretsiz dağıtılan Türk bayraklarının yanı sıra Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan yönetimi bayrakları da alanda yer aldı.

.

14) Megri (Ağlama)
- Erdoğan'ı ağlatan şarkının sözleri şöyle: 17.11.2013

Perwer ve Tatlıses: Biz barışa geldik

Megri Dayê Megri!

Serê çiyan bi dûman e berxê min
birîn kûrin bê derman e bavê min
gelo çima em hawa ne megrî,megrî
de menale megrî,megrî
ev çı hal e megrî,megrî
şîn zewal e megrî,megrî

vê tariyê biçirîrin berxê min
van dîrokan bidirinin bavê min
rastiya gelê xwe em bibînin
megrî,megrî,megrî
de menale megrî,megrî
ev çı hal e megrî,megrî
şîn zewal e megrî,megrî

Dağların başı dumanlıdır kuzum
yara derindir dermansızdır benim babam
biz niye böyleyiz ağlama ağlama
artık inleme ağlama ağlama
bu ne haldir ağlama ağlama
matem zavallılıktır ağlama ağlama

bu karanlılığı yırtın kuzum
bu tarihlari yırtın benim babam
halkımızın doğruluğunu görelim
ağlama ağlama ağlama
artık sızlama ağlama ağlama bu ne haldir ağlama ağlama
matem zavallılıktır ağlama ağlama

15) ORAL ÇALIŞLAR:Kürtler ne kazandılar, ne kaybettiler? -17.11.2013
Kürt sorununda, yasal değişiklikler, idari uygulamalar küçümsenmemeli. Yetersiz de olsa epeyce adım atıldı.

Barzani’nin Diyarbakır’a üst düzey bir davetle gelmesi, Türkiye Kürtleri için bir kazanç mıdır, kayıp mı?
Kısa vadeye odaklı bakarsanız, örneğin, ‘BDP yaklaşan yerel seçimlerde bu durumdan olumsuz yönde etkilenecekmiş’ gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Bu gerçekçi olur mu? Bence hayır. Çünkü sonuç olarak, Barzani bir Kürt toplumunun, özerk bir yönetimin lideri.

Bölgenin en deneyimli ve temsil kabiliyeti yüksek Kürtlerinden birisinin, daha düne kadar Kürt sözcüğünün yasak olduğu Türkiye’de saygıyla ağırlanması, kardeş olarak dünyaya ilan edilmesinden söz ediyoruz... Buradan Türkiye Kürtlerinin aleyhine bir duruş, ‘cephe alış’ çıkarımı yapmak, ‘orantısız analiz’e giriyor.

Türkiye Kürtlerinin elde etmekte olduğu ve etmeye devam edeceği kazançları görebilmek için biraz uzun vadeye odaklanmak yeterli... Onlar, bu noktaya bileklerinin hakkıyla geldi... Dört ülkeye zorla bölünmüş Kürtlerin kaderi giderek daha da yoğun bağlarla birleşiyor. Kürt dinamiği, ülke sınırlarını aşarak yeni bir dinamizm elde ediyor.

Öcalan: Meşru muhatap

Bir başka polemik konusu ise ‘çözüm süreci’nden Kürtlerin bir şey kazanıp kazanmadığı... Bir yıl öncesine gidelim. Öcalan, en ağır ifadelerle hakarete uğruyordu. Adını anmak, ‘Sayın’ demek bile suç kapsamı içindeydi.

Şu an gelinen noktada, Abdullah Öcalan, barış sürecinin merkezindeki ‘meşru aktör’. Yalnızca Kürtler değil, Türkiye’nin batısı, yani Türklerin önemli bir kesimi de, onun oynadığı ‘rol’e daha sıcak bakmaya başladı.

Yine bir yıl öncesini hatırlayın: Bölgede PKK’lılarla karşılaşıp onlarla el sıkıştıkları için,

BDP’li milletvekilleri, neredeyse hapse atılmak üzereydi. Şimdiki durum: BDP milletvekilleri İmralı’da Öcalan’la görüşüyor, görüşmeleri paylaşmak amacıyla Kandil’e, (yani yolda karşılaşıp el sıkıştıkları) gerillaların liderlerine gidiyor, orada birlikte fotoğraflar çektiriyorlar. Bu fotoğraflarda ortaya çıkan görüntülerle, bu gelişmelerle; Türkiye’nin batısında da, bazı iniş-çıkışlara rağmen, ciddi bir ‘normalleşme’ eşiğine geliniyor.

Kürt sorununda, yasal değişiklikler, idari uygulamalar küçümsenmemeli. Yetersiz de olsa epeyce adım atıldı. Yetersiz kalan noktalar, Kürt tarafının eleştirilerine, tepkilerine ve siyaseten zaman zaman gerginliklere neden oluyor. İmralı ve Kandil’in ‘çözüm süreci’nin meşru aktörleri olarak kamuoyunca kabul görmesi, bu kanunlardan daha önemli ve kalıcı bir kırılma.

Böylesine devasa bir süreçte, ‘sorunun karşı tarafı’nın da psikolojik olarak, moral olarak hazır hale gelmesi belirleyicidir: Türkiye’nin batısının, Kürtlerin hak ve hukukunun tanınması konusunda ikna edilmesinin önemi büyük.

Toplumsal psikolojideki kırılma Abdullah Öcalan’ın tecrübeli bir siyasetçi olarak izlediği esnek ve etkileyici çizgi, değişimin ana dinamiklerinden birisi olarak kabul edilebilir. ‘Türklerin algısı’nı iyi yönetirken Kürtleri de ikna edebilecek bir olgunlukla meseleleri kademeli olarak yönlendirebiliyor.

Başbakan Erdoğan da, yaklaşan seçimler nedeniyle zaman zaman esneklikten uzaklaşan tutumlar sergilese bile, sürecin kazasız belasız yürümesi noktasında özenini koruyor.

Sonuç olarak, bir yıldır, çocuklarımızın ölmediği, iki tarafın da barış içinde diyaloğa daha hazır hale geldiği bir ortamın içindeyiz. Kürtler, haklılıklarını ifade etmek ve hak talep etmek konusunda inisiyatifi ele geçirmiş durumdalar. Evrensel düzeyde, dünyanın kabul edebileceği bir zeminde siyaset yapma bilincine sahipler. Bunun ötesinde, süreçten Türkiye’nin bütününün kazançlı olduğu ve kazanımların genişleyeceğini görebiliyoruz.

Barzani’nin gelişini, bölgede oluşan samimi atmosferi, ‘Kürtlerin onca kazancının gerçeğe dönüşmesinin sembolik bir görünüşü’ olarak okumaktan yanayım.

16) Baydemir'den Erdoğan'a: Ben giderken geldiniz! -17.11.2013

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Erdoğan'la görüşmesinde, "Sayın Başbakan keşke daha önce gelseydiniz, sizden birkaç proje alırdık" dediğini açıkladı.

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 11 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde ilk kez ziyaret ettiği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Osman Baydemir'le yaptığı görüşmede ilginç bir diyalog yaşandı.

Başbakan'ın ayrılmasının ardından Belediye Başkanı Baydemir, gazetecilere görüşmeyi anlattı. Hoş bir sohbetlerinin olduğunu belirten Baydemir, ''Milletvekillerimizle birlikte karşıladık. İçerde son derece verimli, hoş, esprili bir sohbetimiz oldu. Diyarbakır halkımız açısından da önemli bir görüşme oldu. Umarız bu buluşma hepimizin acil ihtiyaç duyduğu eşitlik, özgürlük, kardeşlik hukuku temelinde nihai bir barışa da katkı sunmuş olur. Ben çok teşekkür ediyorum.

Sayın Başbakan ile aramızda şöyle bir espri de geçti. 'Ben giderayak siz geldiniz sayın Başbakanım' dedim, 'Daha önce gelseydiniz birkaç proje alırdık sizden' dedim. Dicle Vadisi ve raylı sistem projesini görüştük. Bizden sonrakilere kapı açmış olduk." Gazetecilerin Baydemir'in yaptığı espriye Başbakan Erdoğan'ın ne yanıt verdiğini sorması üzerine Baydemir, "Esprili bir yanıt verdi" ifadesini kullandı.

17) Barzani: Yaşasın Türk ve Kürt kardeşliği -17.11.2013
Haber: RIFAT BAŞARAN / TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr

Başbakan Erdoğan, toplu açılış törenini gerçekleştireceği Kantar Kavşağı'nda Barzani ile el ele halkı selamladı. Barzani konuşmasında çözüm sürecine destek istedi.

DİYARBAKIR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Diyarbakır'daki programı kapsamında toplu açılış töreninin gerçekleştireceği Kantar Kavşağı'nda hazırlıklar tamamlandı.

Vatandaşlar arama yapıldıktan sonra tören alanına alındı. Gelenlere Türk ve Ak Parti bayrağı verildi. Kuzey Irak’ın geleneksel kıyafetlerini giyenlerin çokluğu dikkat çekti. Kürtçe ve Türkçe pankartlar da alandaydı. Bazı pankartlar şöyleydi: “Bu topraklar ne krallar ne şahlar ne başkanlar gördü ama sen bambaşkasın…”

“Diyarbakır bir oldu kardeşliğe koşuyor bir sen eksiksin gözler seni arıyor. Çözüm sürecinin ve kardeşliğin mimarı Recep Tayyip Erdoğan” Saat 13.30'da miting alanına gelen Başbakan Erdoğan ve Barzani platforma çıkarak halkı selamladı ve daha sonra yan yana oturdular. Selamlama sırasında Barzani, "Irak Kürdistan Yönetimi Başkanı" olarak anons edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Emine Erdoğan da sahnede iki liderin yanında yer aldı. Şivan Perwer de iki liderin ardından alana geldi.

Törende ilk olarak söz alan Barzani, yaşanan 'tarihi buluşma'nın ilk olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Erbil'e gelişi ile başladığını Türkiye ile karşılıklı olarak kardeşlik hisleriyle bağlı olduklarını söyledi. Artık Ortadoğu halklarının birlikte yaşama zamanı geldiğini, savaşların denendiğini ancak kimsenin savaştan bir yarar görmediğini belirten Barzani artık Türk ve Kürt gençlerinin birbirlerinin kanını dökmemesi gerektiğini ifade etti. Barzani ayrıca 'barış yolunu açtığı için' Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, "Türk ve Kürt kardeşlerim bu sürece destek versin" dedi.

15-20 sene önce Diyarbakır'a gelip böyle bir konuşma yapmasının hayal bile edilmeyeceğini belirten Barzani, bunun barış sayesinde mümkün olduğunu ifade ederek son sözlerini Türkçe, "Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği" sözleriyle tamamladı.

18) DİYARBAKIR'DA BARZANİ PANKARTI -17.11.2013

Mesut Barzani için Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nde ise Kürdistan Gençlik Harekit Derneği, Kuzey Irak'ta kullanılan Kürdistan bayrağı asarken, Devrimci Demokrat Kürt Derneği ise Kürtçe, "Kürdistan bölgese sayın Mesut Barzani Kuzey'deki vatanınıza hoşgeldiniz' yazılı pankart astı.

Barış ve mağlubiyet arasındaki çizgi - apolytica

barıştan ziyade milyon şehit veren ve savaşı kaybeden bir ülkenin karşı tarafın(apo,barzani) binbir şartıyla ateşkes çabalarını görüyorum. nitekim meydandaki kürt bayrakları ve başbakanın zorla koluna girmeye çalıştığı barzaninin meydanda el sallaması herşeyi açıklıyor. kimse kusura bakmasın. milyon şehit veren biz, gönül almaya çalışan yine biz... Keşke ben de bu ülkenin kalanı gibi padişahım çok yaşa deyip polyannaya bürünüp, mezarlarında yatan şehitlerimizi unutabilseydim. Malesef vicdanım buna elvermiyor.

ACABAMA BU DEFA? - karaman2001

Allahim bu defa samimi olunsun, Osmanli oyunu olmasin. Baris, Kardeslik, Esitlik, Herkese ozgurluk gelsin. Illaki kan lazimsa can lazimsa, (yukardakiler olsun olmeden goreyim) benim kanim aksin, benim canim gitsin...AMIN

Temel atma töreni! - Gılgameş

Acaba neyin temeli atılıyor. Kimse Kürtlerle barış içinde yaşanacak bir dünyanın demesin. Çünkü bunun birinci şartı Kürtleri bir halk olarak kabul etmektedir. Bunun yolu ise Kürtlerin haklarının Anayasa'da garanti altına alınmasıdır. Böyle bir şey yapıldı mı? HAYIR. Öylesel iktidar başka bir şeyin temelini atıyor. Temeli sağlam olmayan şeyleri yıkacak sismik bir bölgede yaşadığımızı unutmayalım.

BAŞBAKANIN MİTİNGLERİNDE MERAK ETTİKLERİ. İnsanlar kendiliğinden mi geliyor? Devlet gücü ile mi getiriliyor? Bu pankartlardaki yazıları insanlar kendileri mi yazıyor? AKP pankartları yazdırıp insanların eline mi veriyor? İnsanlar başbakanı sevdiklerinden içlerinden gelerek mi slogan atıyor? Sloganı kadrolu elemanlar mı atıyor?

BAŞBAKAN ZİYARET EDİYORSA NEDEN HER GİRENE AK PARTİ BAYRAĞI VERİLİYOR? - Wookiert

Seyahat parti bütçesinden mi karşılanıyor yoksa devlet bütçesinden mi? Ziyaret eden parti başkanı mı başbakan mı? Önce kimin ziyaret ettiğini bilelim de şizofrenik bir durum çıkmasın ortaya.

AMED'DE TARİHİ DAMGA, BARZANİ ve ERDOĞAN

19)Dört başlıkta mutabakat iddiası -17.11.2013

Türkiye Başbakanı Erdoğan ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani´nin Dîyarbekîr´de dün akşam saatlerinde 1 saat 20 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdiği, toplantıda, Türk ve Kürd tarafının dört başlıkta mutabakata vardığı iddia edildi.

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan ile Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani´nin Dîyarbekîr´de akşam saatlerinde 1 saat 20 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdiği, toplantıda, Türk ve Kürd tarafının dört başlıkta mutabakata vardığı iddia edildi.

Radikal´de TARIK IŞIK imzasıyla verilen haberde şunlar kaydedildi: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani bugün Diyarbakır’da birlikte katıldıkları nikah töreninin ardından, akşam saatlerinde 1 saat 20 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın katıldı.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, liderler toplu açılış töreninde verdikleri mesajları değerlendirdi. Toplantıda, Türk ve Kürt tarafının dört başlıkta mutabakata vardığı da belirtildi. Mutabakata varılan başlıklar şöyle:

1- Barzani, çözüm sürecine destek vermeye devam edecek.
2- Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) PYD’nin kurmak istediği de facto yönetime Kuzey Irak Kürt Yönetimi müsaade etmeyecek.
3- Kürt petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya pazarlayacak boru hattından petrol en geç 1-1.5 ay içinde akmaya başlayacak.
4- Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı 1 ay içinde açılacak.

‘KÜRDİSTAN’A AÇIKLAMA Öte yandan hükümet kaynakları, Erdoğan’ın bugün ilk defa kullandığı “Kürdistan” ifadesine de sınırlı bir açıklama getirdi. Kaynaklar, Irak anayasasında bölgenin bu şekilde adlandırıldığını ve Erdoğan’ın bu nedenle “Kürdistan” ifadesini kullandığını söylediler.“

20)Barzani, Baydemir'i makamında ziyaret etti-17.11.2013
DİYARBAKIR

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

İki gündür Amed'de bulunan ve T.C. Başbakanı Erdoğan'ın yaptığı miting ve açılışlara katılan Mesud Barzani, bugün kaldığı otelden Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na geldi. Barzani ve beraberindekileri burada Başkan Osman Baydemir ve Milletvekilleri karşıladı.

Barzani ile Baydemir ve Milletvekillerinin görüşmeleri devam ediyor.

***

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

02) -16.11.2013

01) -16.11.2013


YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN

Ek.Tarihi Sun Nov 17, 2013 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Siyaset
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Siyaset:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution