Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   PRESSEMITTEILUNG/Nordsyrien: Erdogan droht mit neuem Krieg   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Çavuşoğlu’dan ‘Dunford’un YPG açıklamasına’ yanıt: Göz yumamayız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASET HABER KARIŞIK, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Köşe Yazıları

Kutbettin Özer:SEKİZ MART KADINLAR GÜNÜ:08.03.2017

Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da kadınlar günü kutlanılıyor. Medeniyetin uygar çağında kadınlar hala kendi çelişkileriyle baş başa kalmış durumundalar.

Kadın âlemi daha yüz yıl tarihini geçirseler bile kadın hakları denilen sorunlar sermaye ile emek çelişkilerden dolayı sorun bitmeyecektir. Ortadoğu’da kadınların yeri, Din, Mezhep, Tarikat ve Dindarların vermiş olduğu haklara göre Kadınlar özgürlüğünü kullanabilir. Ne yazık ki, erkek istediği hakkı kadına verir istemediğini vermez diye bir gelenek, örf-adet İslam aleminde etkindir.

Ortadoğu ülkelerinde

‘’Cennet kadınların ayağı altındadır’’ kadın isterse cenneti de evlayı da bulur, istemedikten sonra hiçbir hak yerine gelmez. Ortadoğu’da en örgütlü kadınlar ülkesi, ülkesi olmayan Kürdistan kadınlarıdır. Egemen ve ilhakçı Türk Meclisinde Dil ve Ulusların haklarına eşitlik hakları için yemin devrimini yapan Sayın sevgili DEP + HDP Milletvekili Leyla Zana T.C devletin Anayasasına hançer vurdu-yaraladı ve cezasını çekti. Siyasi adayların en çoğu Kürdistanlı kadınlardır. Kürdistan dağ çiçekleri, Kürt Gerilla kadın savaşçı savunmacılarından süslenmiştir.

Dünya ülkelerine bakıldığı zaman, yıllardır ulus-devlet adına kurulmuş ülkelerde, kadınların sorunu her zamanki gibi gündemdedir. T.C’inin Hazırladığı Anayasalarında kadın hakları hiç yoktur, Kadın hakları olmuş olsaydı, her gün kadınlar taciz edilmezdi ve öldürülmezdi. Saat ücretleri erkeklerin saat ücretlerinkinden azdır. İş yerleri sınıflandırılmıştır. Kadın gerektiği yerde azarlanıyor. Ki, kadınlar hala ayakta dimdik muhafazakâr değiller.

Avrupa ülkelerinde de bürokratik katmanlarda bile kadınların sayısı sayılacak kadar çok azdır. Güney Kürdistan bürokratik mercilerde kadın sayısı, Türkiye’sinden sayısal olarak çok fazladır. Ayrıca Güney Kürdistan Federal devlet bölgesi’ndeki Milletvekillerinin sayısı diğer Ortadoğu ülkelerinkinden ve Türkiye’deki milletvekillerinden farklı ve kültür seviyeleri daha yüksektir. Başka yanın özelliği ise, Güneydeki Kürt Milletvekillerin her biri, birkaç dile sahip ve daha çok yönlü kültüre maliktirler.

Ülkesiz bir vatan Kürdistan’ın kadınları evinde söz sahibi ve politiğe ferman okumuş aşağı yukarı her yerde söz sahibi ve tartışmalara hazır, görüşlerinde de nettirler. Kürdistan’ın kadınları bölgeye göre kadın hakları değişik platformlara ele almak gerekir. Politiğin girmediği alanlarda Kadın hakları oldukça kıstastır. Siyasetin girdiği bölgelerde, yedi yaşından tutun yetmiş yaşına kadar günlük konularını ve Kürt hareketi üzerinde bilgi sahibidirler.

T.C devletin derin devleti Ergenekoncuları, kendi ürettiği ( Örgütlediği) JİTEM, TİM ve karanlık güçlerin zorunlu dayatmalarıyla Türk metropollerine sürgün edilen Kürd ailelerin kadınların eli kolu bağlı, işsizliğe terk edilerek bir ekmek dilimine muhtaç edilmişlerdir. Aç kalan insan elbette kendi dilinden, kültüründen örf ve adetlerinden mahrum kalır. İş ve aş kazanma olanakları sıfıra indirilmiş perişan durumları var.

Kadınlar adeta eşya gibi kullanılıyor, insanlık namına haklardan mahrum ve hak, adalet, hukuk ve sosyal yaşam denilen konsepten hiçbir zaman bahsedilemez. Kadın hakları ülkenin yerel ekonomi koşullarının konumuna bağlı ve devletin ekonomi ve iktisadi yapısına bağlıdır. Devlet modern bir uygar çağı yakalamışsa, orada kadın hakları ve insan hakları vardır, yoksa ne kadın haklarından ve ne de insan haklarından bahsedilir. Hele Türkiye derin devletin karanlık güçlerinin cirit attığı bir ülkede kadın hakları ne arasın…

Kürtler, İslam dini Zerdüşt’en sonra, İslamlaştırılarak Kürtlerin genel sosyal konumu allak bulak ettiler. İslam dini ve mezhepleri daha çok hayalperest rüyalarla Kürt halkının dilini, kültürünü ve sosyal yaşam birliğini birbirlerinden kopartarak kendilerine yabancılaştırdılar.

Kürtler İslamlaşınca kendi aralarında çelişkiler gün gittikçe çoğaldı ve Kürt kadınları İslam şeriat sistemi baskıları uyguladı. İnsan haklarından tamamen mahrum bırakıldı. Kadın hakları bütün İslam ülkelerinde aynı benzer metotlarla uygulanıyor ve uygulamaktadır.

Hala İslam şeriatına göre,

Bir erkeğin dört kadınla evlenme hakkı var ve karar alma uygulaması geçerlidir. Bunun yanında, Kadın ve erkek bugün Hoc nikahını kıyıyor, yarından sonra tekrar boşuyor.

Aksini düşünecek olursak, Kadınlar da beş erkekle evlenirse ne olur?

Kadınların hak ve hukuk alanı daraldıkça, kadınlar ister istemez gözü, isteği, arzuları dışarıya kayar ve cinsel ilişkiler perde arkasında baş başa kalır.

Kürt kadınlarda eş cinsel ilişkiler dışarıya ses çıkartılmaması için, 13–14 yaşlarında fiziki yapısı itibarı ile derhal evlenmeye itilerek evlendirilirdi, günümüzde hala bu görenek uygulanmaktadır. Cinsel sorunlarını çözmek için birçok kadın-genç kız ve genç erkekler ‘’seksolog’’ bulma imkânı bulamayınca gizliliğin yalnızlıklarıyla binlerce genç kızlarımız kendilerini intihara teşebbüsten dolayı yok etmeye denerler. Kürt insanları genelde sekse düşkün bir millettir, seksi severler. Bir Anne’nin 29 çocuk yaptığını biliyorum. Bütün çocukların sağ olduğunu da biliyorum. Anne ve babalarıyla oturup uzun sohbetimiz olmuş. Kürt Baba’nın anlattığına göre en büyük gıdasını ‘’SEKS’’ ile iştahla anlattığını hatırlıyorum. Maalesef Ortadoğu erkekleri ‘’Kadın’’ cinsel birleşmede hazır olmasa dahi istediği zaman karısıyla cinsel ilişkiye geçebiliyor. Bu noktada kadının kendini savunma hakkını bulamadığı için, savunma hakkını kullanamıyor ve kocasına hayır’’ ben istemiyorum diyemiyor. AKP iktidarı ve ‘’TEK ADAM’’ iktidarı olma konumunda kadınları yalnızlığa ve savunmazsızlığa götürüyor. 16 Nisan Referanduma ‘’EVET’’ diyenler de sadece sahte dindarlık vasfı adı altında meseleyi anlamadıklarından dolayı ’’EVET’’ diyenlerdir.

İslam medeniyetinde kadın hakları yoktur ve köle gibi kullanırlar. İslam’da kadınların seks ihtiyacı gizli karanlıklarda tartışılır. Öyle ki, zina ve taciz cinayet işlemeler en yoğun İslam ülkelerinde görülmektedir. Bir tarafta hacı-fetvası’’ bir taraftan da Oruç-Namaz ve boş zamanlarını cinsi sapık olaylarla, zaman harcamaktadırlar. Türkiye’de en çok patlak olay cinsi taciz olayları yaşanıyor ve bu tür olaylar güncel haberlerin arasındadır.

Kürt gelenekleri Kürdistan ülkesinde ve Avrupa’da hala eski kör gelenekler korunuyor. Alevi ( İmam-i Caferi) mezhebinde olanlar veya Suni olanlar kız ve erkeklerini birbirlerine vermezler. Gençler isteseler bile sosyolojik ve psikolojik savaşı dayatarak gençler, aşk ve sevda sevgilerini engellemeye çalışırlar. Daha da ilerleyerek, Ebeveynler elinde gelen bütün imkânlarını kullanarak gençlerin sevgilerini-aşklarını parça etmelerinden geri kalmazlar. Eskide Kürt sunilerde yoğundu, günümüzde de Alevi Kürtlerde oldukça sosyal kısıtlanmalar ve frenlemeler yoğun olarak devam ediyor.

Kürt kadınları bu son zamanlarda dekolteli giysilere çok özen göstermektedirler. Bazı erkeklerimiz kadınlarının dekolte giysilerini kıskanır ve kıskaçlığını bazen gizler bazen de kadının üzerine sopayla yürürler. Kızım ört göğsünü, ört bacaklarını, ört çıplak kollarını kapat gibi sürtüşmeler sebepsiz yerde devam edip duruyor.

Newroz’larda Kürt kadınların daha dekolteli şöhretli giysileriyle salonları renklerle billurlaştırıyor ve kıskanan kocaların kafalarında soru işareti bırakıyor. Aksine kocaları, başka dekolteli kadınların giysilerini gördüğünde o kadına bakmasını ister.

Kadınlar haklarını iş, aş ve çalışma mekânlarını eşit ücret, eşit meslek dallarında hak isterken, bir taraftan da kendi özelliğinde olan sosyal hakkını da beğendirmek ister. Başka kadınlara karşı kendi özelliğini ondan daha üstün olmasını arzular. Hele annenin kendisinden daha güzel kızı varsa onun gibi olmasına özen gösterir. Yani bütün kadınların yaşam birliğindeki sosyal yaşantılarında da kavgaları bitmez.

Kadınların sosyal ve hukuki hakları, bu yerel kürenin şartlarına göre insan olarak ‘’kadın’’-Alt-Kimlik olarak kalmasını istemez. Bir ‘’Kadın kendi rolünü istediği yerde ve bütün alanlarda erkeklerle eşit hakların sahibi olabilir. Aynı zamanda Kadınlar Erkeklerin yapamadığını kadınların yapabilecek güce sahip.

Bu saatten sonra kadın hakları uluslar arası arenada güncelleşmiş ve hızlı bir şekilde tartışılıyor. Türkiye’de İslam inancından daha ziyade modacılık ve taklit sosyal yaşam vardır. Ciddi bir inanç yoktur. Minicik kızlara başları örtülmüş ve bantlarla dua kılınarak namaz kıldırılıyor. Bu çok tehlikeli bir inanç olarak bu çocuklar büyüyünce halleri ne olacak? …

Umut ederim ki Kürdistan’da ve bütün dünya ülkelerde kadın sorunu daha üst platformlara çıksın. Şayet bu tür sorunlar karşıma bir daha çıkacak olursa, ilk erkek olarak kadınların yanında ilkelli.
Sevgi ve Selamlarımla

Kutbettin ÖZER
KutbettinO@t-online.de

Ek.Tarihi Wed Mar 08, 2017 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Köşe Yazıları
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Köşe Yazıları:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution