Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Prof. İbrahim Ortaş:İnsanın Geçmiş Kısa Tarihi ve Yaratığı Teknoloji İle Karşı K   Ömer Özmen:ANLAMAKTA ZORLANDIGIM BIR DURUM   Xâlıt Cotkâr:ANLAMAKTA ZORLANDIGIM BIR DURUM   DEDIKODU; ÇEKEMEMEK   Sami Kohen:Trump bu, saçmalar!   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (11) HER BÎJI KURDİSTAN   ROJBAŞ, MERAKLILAR
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

 
Medya


01)Leyla Zana:Tekrar yemin etmeyeceğim, bazı şeyler değişmeli-13.01.2018
'Ben yemin töreninden sonra konuşmam gereken şeyleri konuştum, başka bir yorum yapmak istemiyorum" diyen Zana, söz konusu konuşmasında "Bazı şeylerin değişmesi gerek. Kesinlikle tekrar yemin etmeyeceğim' ifadelerini kullanmıştı.

HDP'de milletvekillikleri düşürülen Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Besime Konca'dan sonra son olarak dün HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği düşürüldü.

Zana, 1991 yılında DEP milletvekili iken Meclis'te yemin krizi yaşanmış, Zana'nın Kürtçe ifadelerle metin dışına çıkması nedeniyle yemini kabul edilmemişti. Sonra, 1994 yılında Zana, "Terör örgütü propagandası" gerekçesiyle diğer DEP'lilerle birlikte milletvekilliği düşürüldükten sonra gözaltına alınmıştı.

1 Kasım 2015 seçimleri sonrası milletvekili yemini etmek için kürsüye çıkan Zana, hükümet sıralarına doğru bakarak, “Biji aşiti. Bi hevîya aşitîyeke bi rûmet Û mayînde..” (Yaşasın barış. Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla) dedikten sonra yemini okumuştu. Zana, yemin metninin sonundaki, “Büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” ifadesi yerine “Büyük Türkiye milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim”i kullanmıştı.

Milletvekiliği yemini ‘eksik olduğu için’ geçerli sayılmayan Zana, aynı gün, “Bazı şeylerin değişmesi gerek. Kesinlikle tekrar yemin etmeyeceğim” demişti.

Zana, Diyarbakır Silvan’daki köyünde hayatını sürdürüyor ve kamuoyu önündeki sessizliğini korumaya devam ediyor.

DHA’nın haberine göre basının sorularını yanıtlamayan Zana yakınlarına “Ben yemin töreninden sonra konuşmam gereken şeyleri konuştum, başka bir yorum yapmak istemiyorum” ifadesini kullanmış.

02) ABD Dışişleri heyetinden Rojava'ya üst düzey ziyaret -13.01.2018
Görüşmede PYD'nin, Amerikalı yetkililere Suriye'de federal sistem kurulması taleplerini yinelediği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı heyetinin, Batı Kürdistan bölgesinde PYD'yi ziyaret ederek üst düzey görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

Max Martin başkanlığındaki ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti dün PYD'nin eşbaşkan yardımcısı Aldar Halil ve beraberindekilerle görüştü. Görüşmede PYD'nin, Amerikalı yetkililere Suriye'de federal sistem kurulması taleplerini yinelediği bildirildi.

Kobani, Grî Spî ve Rakka meclis üyeleriyle de bir araya gelen ABD heyeti, harabeye dönen Rakka'nın yeniden inşasını da görüştü.

ABD heyetinin başkanlığını yapan Max Martin, Rusya ve Türkiye'nin inisiyatifiyle düzenlenen Astana toplantılarında temsil eden Amerikan heyetinde yer almış ancak son toplantıya katılmamıştı.

03) Erbil'den Bağdat'a heyet -13.01.2018

Kürdistan İçişleri Bakanı Kerim Şengali başkanlığındaki bir heyetin Bağdat’a gideceği bildirildi

Kürdistan Bölgesi havaalanlarının açılması ve sınır kapılarının idaresini görüşmek üzere bugün Bağdat’ta gideceği bildirildi.

Bağdat’ta giden heyete Kürdistn Bölgesi İçişleri Bakanı Kerîm Şingalî başkanlık ediyor. Kerîm Şingalî’nin Irak İçişleri Bakanı ve bazı yetkililer ile görüşeceği kaydedildi.

Bağdat-Erbil hükümet yetkililerinin Erbil,Süleymaniye havaalanlarının yeniden açılması ve sınır kapılarının idaresi konularının masaya yatırılması bekleniyor.

25 Eylül'de Kürdistan Bölgesi'nin referandumunun ardından Bağdat hükümeti, havaalanlarının uluslararası uçuşlara kapatılmasının da içerisinde yer aldığı bir dizi karara gitmişti.

Nerina Azad

04) Papa: Kürdistan’a destek vermeye hazırız -13.01.2018

.

Başbakan Neçirvan Barzani, Vatikan’da Papa Francesco ile Erbil-Bağdat arasında yaşanan sorunlar, Kürdistanlı Hristiyanların durumu ve Kürdistan’la ilgili diğer güncel gelişmeleri konuştu.

Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürdistan heyetinin Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ile görüşmesi sona erdi.

Görüşme ardından görüşmeyle ilgili Kurdistan24’e açıklamalarda bulunan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Papa Francesco’nun Kürdistanlı Hristiyanlar ve Kürdistan hükümetine destek sunmaya hazır olduğunu söylediğini söyledi.

Görüşmede Erbil ile Bağdat ilişkileri ve iki taraf arasında yaşanan sorunlarla ilgili çözüm önerileri, Kürdistan’lı Hristiyanlar ile terör örgütü IŞİD’le savaştan dolayı Kürdistan’a sığınan 2 milyona yakın göçmenin durumu ve Kürdistan’daki diğer güncel gelişmelerin konuşulduğunu ifade eden Fuad Hüseyin, Papa’nın Vatikan’ın Kürdistan’a destek vermeye hazır olduğunu söylediğini aktardı.

05)DEMİRTAŞ:14 AYDIR İLK KEZ DURUŞMADAYIM -13.01.2018

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava kapsamında bugün duruşmaya çıkarıldı. Salonda alkışlarla karşılanan Demirtaş'ın bir sonraki duruşması 17 Mayıs'ta görülecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava kapsamında bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Duruşma öncesi çok sayıda insan adliye önünde toplandı. Adliye önünde bekleyenlerin "Selahattin Demirtaş yalnız değildir" sloganları ve zılgıtların sesi ikinci kattaki mahkeme salonuna kadar geliyordu. Aile, vekil, avukat ve basın dışındakiler içeri alınmadı.

Demirtaş duruşma salonunda

Demirtaş duruşma salonuna getirildi. İzleyenlerden alkışlarla karşıladı. Demirtaş'ın etrafına jandarma etten duvar ördü. Duruşma salonunun camlarında dahi askerler bekledi.

HDP'li Hüda Kaya "Silahları izliyoruz" diyerek salondaki asker ve polis yoğunluğuna tepki gösterdi. Salondan Demirtaş'ın etrafının kapatılmasına karşı sesler yükselince avukatların da müdahalesiyle jandarmaların bir kısmı geri çekildi.

"Eşim burada o bilir"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki avukatı da salonda hazır bulunuyor.

14.45 itibariyle duruşma başladı. Kimlik tespiti yapılan Demirtaş'a evinin tam adresi soruldu. "Eşim burada o bilir" dedi. Hakim "Cep telefonunuz varsa söyleyin" dedi. Demirtaş "Dışarıda kaldı" diye yanıtladı.

"Ciddi usulsüzlük iddialarınız var. Bunun için bir ara karar vermeniz gerekecek. O yüzden iddianame okunmadan avukatlarımın ve benim beyanlarımın tutanağa geçmesini istiyoruz" diye talepte bulunan Demirtaş'a mahkeme başkanı "İddianame okunmadan mı" diye sordu. Demirtaş, "İddianamenin okunamayacağını iddia ediyoruz zaten" diye yanıtladı.

Demirtaş savunmasını sunuyor

Demirtaş'ın beyanı SEGBİS ile kayıt altına alınıyor. Beyanını sunmaya "İlk söylediklerim tutanağa yazılsın" diyerek başladı:

"Duruşmada sanık sıfatıyla yargılanıyor olmama rağmen tutuklu olarak savunmamı hazırladım. Adil yargılanma hakkının açık ihlalidir. Bugüne kadar hakkımda açılan 20'den fazla davada 14 aydır ilk kez hakim huzurunda savunma yapma fırsatı buluyorum. Hakkımda tam 97 duruşma yapıldı. Bunların tamamı ya gıyabımda oldu ya da SEGBİS'le ifade alınması dayatıldı. Şimdi iddianamenin doğrudan yüzüme okunmayacağına dair iki itirazımız var. Birincisi dokunulmazlığımızın devam ettiği, ikincisi anayasanın 83/1 maddesinde düzenlenen mutlak dokunulmazlık.

“Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için yasama dokunulmazlığının usulüne uygun kaldırılması gerekiyor. AYM'ye yapılan denetim talebi bir denetim yapılmadan dokunulmazlığı kaldıran madde denetime tabi tutulmadı.

“Dokunulmazlık ancak meclis kararı ile kaldırılabilir. Bir yasa değişikliği ile kadırılamaz. Meclis kararı olmadığı için dokunulmazlığın kaldırılması usulüne uygun olmamıştır. Dokunulmazlığın kaldırılması anayasada düzenlenmiştir.

"Dokunulmazlık kamu yararına konulmuş bir haktır"

“Yasama faaliyeti yürütürken herhangi bir baskı altında kalmasın, ciddiyeti olmayan fezlekeler TBMM'yi meşgul etmesin diye düzenleme yapılmıştır. Bunun yanında milletvekilinin kendini savunması için bu düzenleme yapılmıştır. Kamu yararına konulmuş bir haktır. Dokunulmazlığın nasıl bir hak olduğu AİHM tarafından belirtilmiştir.

“Hazırlık komisyonuna sevk edilmesi, komisyonun herkesi dinlemesi, bunu değerlendirmesi ve komisyon 83/1'deki maddelere uygun mudur? Bunların tespit edilmesi gerekir. Karma komisyonda iddia ciddi bulunursa genel kurula sevk edilir. Fezleke oylamasında savunma yapacak milletvekiline savunma süresi bile verilmemiştir.

“Her fezleke, milletvekilinin yargılanmasının ilk aşamasıdır. Bizlerin savunma hakkı ortadan kaldırılmıştır. Bu usul yerine getirilseydi her milletvekili ayrı ayrı AYM'ye başvuru yapabilirdi ancak yasa düzenlemesi ile yapıldığı için 110 imza toplanması şartı oluştu.

“Dokunulmazlık kaldırılırken dönem sonuna kaldırılır. İster bir fezlekesi olsun ister bin fezlekesi olsun. Dokunulmazlığı kaldırılacaksa dönem sonuna kadar kaldırılır. Milletvekili yargıya gittiği zaman dokunulmazlığının kaldırılması gerekir. Dokunulmazlığı olduğu zaman kaçsa dahi bir şey yapamaz mahkemeler.

"Tamamen kaldırılsın dedik, iktidar istemedi"

“Dokunulmazlık öyle kaldırılmaz dedik, 83/2'nin tamamıyle kaldırılmasını istedik. İktidar kendisine dokunmak istemediği için yapmadı.

“Benim şu anda dokunulmazlığım var mı yok mu? Binali yıldırım kadar dokunulmazlığım var. Ben size şimdi hakaret etsem fezleke hazırlayıp meclise gönderirsiniz. Düzenlemeyi geriye dönük kaldırdılar. Bizim referandum süreci dışında tutabilmek için hukuksal ve siyasi olarak rezil bir karar çıkardılar. Mustafa Şentop inkar etti. Genel başkan bizden istedi biz de düzenleme yaptık dedi.

“Dokunulmazlığın kaldırılması uyduruk bir şey değil. Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır. Sizin burada yapmanız gereken dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeniz ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmanız gerekir.

“Bu tür davalarda sorumluluk ağır. Suçun yükü ağır ceza ve asliye ceza mahkemelerin atılmaz. MİT ve Genel kurmay başkanları gibi yargılamalar yüksek mahkemede yapılmalı. Milletvekillerini de kapsayacak şekilde AYM'de yargılamanın yapılabileceği şekilde düzenleme yapılmalı. Yasanın düzeltilmesi amacıyla AYM'ye götürmenizi isteyeceğiz."

Demirtaş: Bir sonraki duruşmada burada bulunmak isterim

Heyet başkanı, taleplerin değerlendirilmesine bu sebeple her iki tarafa da yazılı beyanlarını bildirmesi için süre verilmesine karar verdi.

Bu karar üzerine Demirtaş söz alıp "Bu celsede karar vereceksiniz. Ben de avukatlarım da hazırlıklıyız. Bu talepleri ciddiye alıyorum değerlendirmek istiyoruz gibi alıyorum bu ara kararınızı. Doğru mu?" dedi.

Heyet başkanı "Doğru, evet" diyerek yanıt verdi.

Mahkeme ara kararında sanığın iddianameye ilişkin yaptığı beyanların AYM’ye gönderilmesine ve ayrıntılı değerlendirmesine karar verdi.

Avukatları Demirtaş'ın sonraki duruşmaya getirilmesini talep etti. Heyet başkanının bu talebe yanıtı "Duruşma öncesinde karar veririz" şeklinde oldu.

Demirtaş söz aldı ve "Sonraki celse SEGBİS ile karar bildirecekseniz ben savunma yapmadım o yüzden burada bulunmak isterim" dedi.

Bir sonraki duruşma 17 Mayıs'ta

Mahkeme ara kararında, Demirtaş ve avukatlarının anayasaya aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine bu sebeple her iki taraf avukatlarına da yazılı beyanlarını bildirmeleri için süre verilmesine, SEGBİS kaydının dökümünün yaptırılmasına, Demirtaş’ın bir sonraki celse hazır bulunması için cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına, bu nedenle duruşmanın 17 Mayıs’a ertelenmesine karar verdi.

Uluslararası temsilciler izledi

Basın mensupları duruşma salonuna alındı. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da salonda yerini aldı. Duruşmayı izleyenler arasında HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Nihat Akdoğan, Garo Paylan, Mizgin Irgat, Saadet Becerikli, Celal Doğan, Hüda Kaya, Mehmet Emin Adıyaman, Pervin Buldan, Ahmet Yıldırım, Mahmut Toğrul, Ayşe Acar Başaran, Dilan Dirayet Taşdemir, Ertuğrul Kürkçü, Mahmut Celadet Gaydalı ve Mahmut Nadir Yıldırım, CHP milletvekilleri Hilmi Yarayıcı ve Sezgin Tanrıkulu, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Demirtaş'ın ailesi, İsviçre Başkonsolosu Therese Hyden, İsviçre Konsolosluğu’ndan Nathalie Marti, Kanada Başkonsolosu Ulric Shannon, Norveç Büyükelçisi, Danimarka Başkolosu Jesper Kamp, Danimakarka Konsolosluğu yetkileri ve çok sayıda konsolosluğu yetkilileri vardı.

ÖHP, ÇHD, EHB, Adalet Nöbeti, İstanbul Barosu, Diyarbakır Barosu, Ankara Barosu, İzmir Barosu başta olmak üzere yüzü aşkın avukat yine duruşma salonunda. Demirtaş'ı savunmak için 1300 avukatın mahkeme heyetine vekalet verdiği belirtildi.

06)ABDULLAH GÜL: GAZETECİLER TUTUKSUZYARGILANMALI -13.01.2018

Cuma namazı sonrası açıklama yapan Abdullah Gül, AYM'nin kararına dair 'Gazetecilerin tutuksuz yargılanmasının doğru olduğunu düşünüyorum' dedi. Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesinin Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında 'hak ihlali' kararına dair "Gazetecilerin tutuksuz yargılanmasının Türkiye'nin imaji açısından doğru olduğunu düşünüyorum" dedi.

Gül ayrıca OHAL'in 6. kez uzatılmak üzere Mecliste görüşülmesi için "Umarım bu son olur" değerlendirmesi yaptı. Gül kendisi hakkındaki açıklamalara dair de "Polemiğe girmek istemiyorum" yorumunda bulundu.

'GAZETECİLER TUTUKSUZ YARGILANMALI'

Abdullah Gül, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın "AYM çizgisini aşmıştır" yorumuna neden olan gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki 'hak ihlali' kararına dair "Biliyorsunuz ben Cumhurbaşkanıyken de ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanmasının hem adalet açısından hem de Türkiye'nin imajı açısından doğru olduğunu söylemişimdir. Bugün de aynı görüşteyim. Türkiye'nin rahatlaması ve Türkiye'nin imajının iyileşmesi açısından da gezetecilerin, yazarların, çizerlerin tutuksuz olmasının doğru olduğu kanaatimi her zaman söyledim" dedi.

'UMARIM OHAL SON KEZ UZATILIR'

OHAL'in 6. kez uzatılmak üzere Meclis Genel Kurulunda oylanmasına ilişkin soru üzerine Abdullah Gül "Umarım son kez uzatılır" temennisinde bulundu. OHAL'in son kez uzatılmak üzere Meclise getirildiği kanaatinde olduğunu belirten Gül "Türkiye'nin dünyaya artık demokratik nizama geçtiğini, özgürlükçü bir yolu izlediğini, tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesinin, hem özgüveni itibarıyla hem Türkiye'nin dış ilişkileri itibarıyla hem Türk ekonomisi itibarıyla hem de diğer birçok konuda çok doğru olacağını düşünüyorum. Tabii ki çok olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye. Bunların kontrol altına alınması için bunlar gerekliydi. Ama artık her şeyin normalleştirilmesi ve Türkiye'de demokrasinin bütün fonksiyonlarıyla işlediğinin gösterilmesi Türkiye'ye çok büyük iyilik olur. Herkes için de büyük bir ümit olur kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

07) Son dakika… Kuzey Kore ve Güney Kore 15 Ocak’ta görüşecek -13.01.2018

Kore Yarımadası’nın düşman kardeşlerinin 15 Ocak’ta Tongil’de görüşecekleri duyuruldu. Dünya şimdi Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in bir araya gelip gelmeyeceğini merak ediyor

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, Kore Yarımadası’nın düşman kardeşlerinin 15 Ocak’ta Tongil’de görüşeceklerini son dakika haberi olarak duyurdu.

9 Ocak’ta ünlü sınır köyü Panmunjom'da iki yıl sonra üst düzey yetkilileri aynı masa etrafında buluşturan görüşme sonucunda, Kuzey Koreli sporcuların Güney Kore'deki Kış Olimpiyat Oyunları'na gitmelerine karar verilmişti. Atletlerle birlikte üst düzey bir yetkililer de Güney Kore'ye seyahat edecek.

Güney Kore'nin Pyeongchang kentinde 9 Şubat'ta başlayacak Kış Olimpiyat Oyunları, 25 Şubat tarihinde sona erecek. Ayrıca iki ülke arasındaki askeri acil hat telefonu yeniden açılmıştı.

Kim Jong-un'un yeni yıl mesajı ilişkileri düzeltti

2017'de 20'den fazla füze deneyerek dünyayı titreten Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl mesajında Güney Kore'ye diyalog teklif etti ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Seul yönetiminin olumlu yanıtının ardından taraflar Panmunjom'da buluşmak için anlaştı.

Güney Kore’den Kim Jong-un’la görüşme sinyali

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Koreler arası ilişkileri geliştirmeye ve Kuzey'in nükleer programının yol açtığı gerilimi çözümlemeye yardımcı olması halinde Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmeye açık olduğunu söylemişti.

Koreler arası ilişkilerin, Kuzey'in nükleer programının durdurulması konusunda ilerleme kaydedilmediği sürece gelişemeyeceğine dikkati çeken Moon, provokasyonlara yeniden başlaması halinde Kuzey Kore'nin daha sert uluslararası yaptırım ve baskılarla karşılaşacağını savunmuştu.

3. fotoğraf gelecek mi?

08) İran: ABD kırmızı çizgiyi aştı, misilleme yapacağız -13.01.2018

ABD'nin İran'daki yargı erki başkanını ambargo listesine eklemesine tepki gösteren İran, misillemeyle karşılık vereceğini duyurdu.

Tahran, ABD'nin İran'daki yargı erki başkanını ambargo listesine eklemesine tepki gösterdi.

İran, ABD'nin bu adımla 'kırmızı çizgiyi aştığını' belirtti ve buna misillemeyle karşılık vereceğini duyurdu. Misilleme açıklamasını yapan İran Dışişleri Bakanlığı, bununla birlikte ABD'ye nasıl bir karşılık verileceğini belirtmedi.

ABD Cuma günü, ambargo listesine 14 kişiyi daha ekledi. Bu kişiler arasında İran'daki yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani de bulunuyor.

Cuma günü ABD, İran'la nükleer anlaşmasının son bir kez daha uzatılacağını da açıkladı.

ABD, nükleer anlaşma ardından İran'a yönelik ambargoları askıya almış olsa da; terörizm, insan hakları ve balistik füze sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgili olarak İran'a yönelik cezalandırıcı tedbirlerine devam ediyor.

ABD Maliye Bakanlığı, Laricani'nin mahkûmlara yönelik işkence ve kötü muameleden sorumlu olduğunu belirtti.

İran: Trump düşmanca tutumunu sürdürüyor

İran Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Trump rejiminin (Laricani'ye yönelik) düşmanca adımı uluslararası toplum yönetimindeki tüm kırmızı çizgileri aşmış ve uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Bu kesinlikle, İslam Cumhuriyeti tarafından ciddi bir tepkiye karşılanacaktır" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, 'ABD Başkanı Trump'ın İran halkına yönelik düşmanca tutumuna devam ettiği ve birçok kez başarısızlığa uğrayan tehditlerini sürdürdüğü' belirtildi.

ABD Başkanı Trump nükleer anlaşmayı başından bu yana eleştiriyor.

Son uzatma kararına göre, anlaşmada 120 gün içinde anlaşmada bir değişiklik yapılmazsa ABD tek taraflı olarak anlaşmadan çekilecek.

2015 yılında ABD'nin eski başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşma ile İran'ın uranyum zenginleştirme programının 2025 yılına kadar ertelenmesi kararı alınmıştı.

09) ABD'den İran kararı -13.01.2018

ABD Başkanı Trump, İran'la nükleer anlaşmayı uzatma kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzatma kararı aldı.

Trump'ın imzalayacağı feragat ile İran'a uygulanan yaptırımların 120 gün daha ertelenmesi söz konusu olacak.

Trump yönetiminden bir yetkilinin açıklamasına göre eğer 120 gün içinde anlaşmada bir değişiklik yapılmazsa ABD tek taraflı olarak anlaşmadan çekilecek.

Nerina Azad

10) Bağdat’tan Belçikalı Bakana Kürdistan engeli -13.01.2018

Irak hükümetinin, Belçika Savunma Bakanı Steven Vandeput’un Kürdistan Bölgesi’ne gelmesini engellediği bildirildi.

Kürdistan Bölgesi Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, “Belçika Savunma Bakanı Steven Vandeput, ülkesinin Bağdat ile Erbil’deki konuşlanmış güçlerini ziyaret edecekti. Ancak Irak hükümeti, Vandeput’un Erbil’i ziyaret etmesini engelledi” dedi.

Dilawer Ajgeyi, “Irak’ın Balçikalı bakanı engellemesinin ardından, Bakan Vandeput, Irak ziyaretini de erteledi” diye konuştu.

Bağdat’ın, söz konusu tavrının Belçika yönetimini rahatsız ettiğini belirten Dilawer Ajgeyi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belçika hükümeti, konuya açıklık getirilmesi için Irak’ın Belçika Büyükelçisi’ni çağırdı. Bununla birlikte Belçika medyasında Bağdat’ın tavrına yer verildi.”

Irak Başbakanı Haydar Abadi, geçen yılın 23 Kasım’ında Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Kürdistan Bölgesi’ne yapmayı düşündüğü gezisini diplomatik olmayan bir biçimde engellemişti.

Alman Bakan Gabriel ise resmi ziyaretlerini bütünüyle iptal etmeyi tercih etmişti.

Kürdistan Bölgesi’nde geçen yılın 25 Eylül’ünde yapılan bağımsızlık referandumunun ardında, Bağdat Erbil’e karşı bir takım siyasi ve ekonomik yaptırım kararı almıştı.

Bağdat, yaptırımlar kapsamında Kürdistan Bölgesi’nin hava sahasını dış hatlara yasaklamıştı.

11) Bitlis'in ardından, Varto'da da mezarlık tahrip edildi -13.01.2018

Muş Varto'da 27 PKK'linin mezarının bulunduğu alan yıkıldı. (Fotoğraf: Mezarlık 2015 yılında da tahrip edilmişti.)

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan sonra Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde bulunan “İsmail Ronahi Mezarlığı” da yıkıldı. Cenazelerin yerinde olup olmadığı bilinmiyor.

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı, iş makineleriyle yıktırılarak 267 cenaze ailelerden habersiz İstanbul Adli Tıp Kurumu'na götürülmüştü. Şimdi de Muş Varto’da benzer bir olay yaşandı.“İsmail Ronahi Mezarlığı” mezarlığı yerle bir edildi.

Mezopotamya Ajansı, köylülere dayandırdığı haberinde mezarlığın iş makineleriyle yıkıldığını aktardı.

27 PKK’linin mezarı bulunan mezarlık, 2015 yılında da tahrip edilmişti. 27 cenazenin yerinde olup olmadığı veya taşınıp taşınmadığı hakkında bilgi edinilemedi.

'CENAZELERİN ORADAN ALINDIĞINI GÖRMEDİK'

İsmini vermek istemeyen bir köylü şunları iddia etti: “10 Ocak gecesi köyde çok yoğun bir askeri hareketlilik gözlemledik. Köyün tüm yollarını kapattılar. Sabaha doğru ise mezarlığın yanında 2 kepçe, 2 kamyon ve mezarlıktan uzak bir noktada ise 1 ambulans gördük. İki gün boyunca oradaki tüm mezarlık yerle bir edildi. Hatta hafriyatları bile taşınarak, mezarlık tamamen yok edildi. O mezarlıktan cenazelerin götürülüp götürülmediğini bilmiyoruz. Ama ambulansa hiçbir cenazenin taşındığını görmedik. Ambulans zaten mezarlığa uzak bir yerde duruyordu. Cenazelerin çıkarılıp çıkarılmadığını ya da oradan alınıp alınmadığını bilmiyoruz. Çünkü oraya ulaşmamız şu an mümkün görünmüyor. Bu mezarlık 2014 yılında yapılmıştı.” (HABER MERKEZİ)

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (09) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -13.01.2018

02) -13.01.2018

Ek.Tarihi Sat Jan 13, 2018 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution