Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   PRESSEMITTEILUNG/Nordsyrien: Erdogan droht mit neuem Krieg   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Çavuşoğlu’dan ‘Dunford’un YPG açıklamasına’ yanıt: Göz yumamayız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASET HABER KARIŞIK, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Siyaset


01)İBADİ: YOL HARİTASI KONUSUNDA ANLAŞTIK-04.02.2018
Irak Başbakanı Haydar İbadi, Hewler ile Bağdat arasındaki sorunlar konusunda, “Davos'da Neçirvan Barzani ve Kubad Talabani ile bir yol haritası üzerinde anlaştık” dedi.

aydar İbadi, bir gazeteye verdiği röportajda, Federal Kürdistan Hükümeti ile merkezi Irak hükümeti arasındaki sorunlara değinerek şunları söyledi:

“Her şeyden önce Kürt sorunun bir bölümünün tarihi olduğunu ifade etmek istiyorum. Kürtlerin düşüncesine saygı duyuyoruz. Kürt sorunu, Irak'taki bütün hükümetlerin savaşıydı. Ayrıca bir ulusal sorun da söz konusu. Çünkü ulusal açısında onların bazı noktaları var. Petrol ve memur maaşlarının krizlerine rağmen sorunları çözmeye çalışıyoruz.”

İbadi, “Kürdistan Bölgesi'nde şeffaflık ve incelemenin eksikliğini eleştiriyoruz. Orada ki işlerin yürütülmesini reddediyoruz. Çünkü işler siyasal bir parti yöntemiyle yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

Davos'ta Neçirvan Barzani ile görüştüğünü dile getiren İbadi, “Davos zirvesi kapsamında Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ile Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü konusunda bir yol haritası üzerinde anlaştık. Umarım süreç doğru bir şekilde işler” diye belirtti.

Irak Başbakanı, "Birileri krizlerin çözülmesini istemiyor ve Kürtler için ulus bir devletin kurulmasında ısrar ediyorlar. Bu bir rüya ve arzudur. Ama biz bunu reddediyoruz. Bütün sorunların çözümü ve anayasaya bağlı kalarak federal hükümetin nüfuzunu bölgede (Kürdistan Bölgesi) uygulamaya ısrarlıyım” dedi.

Haydar İbadi, Neçirvan Barzani ve Kubad Talabani ile 24 Ocak'ta Davos'ta bir araya gelmişti.

02)Pentagon: Partnerlerimize MANPAD sağlamadık -04.02.2018

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Suriye’deki partnerlerine dair yaptığı açıklamada, onlara‘karadan havaya’ tipi silahları sağlamadıklarını ve Rus savaş uçağı Su-25’in MANPAD’dan vurulduğu haberini değerlendireceklerini söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre; ABD’nin Suriye’deki partnerlerle birlikte IŞİD’e karşı mücadeleye odaklandığını dile getiren Pahon, “ABD, Suriye’deki partner güçlere ‘karadan havaya’ tipi hiçbir silah sağlamadı ve gelecekte de bunu yapma niyetinde değil” dedi.

ABD’nin operasyonlarının coğrafi olarak Suriye’nin doğusundaki IŞİD’e karşı devam eden savaşa odaklandığını kaydeden Pahon, İdlib’de Rus savaş uçağının MANPAD ile düşürüldüğü haberleriyle ilgili olarak şunu dedi: “Koalisyondaki partnerlerimizin güvenliğini sağlamak için bu tür açıklamaların geçerliliğini değerlendireceğiz.”

Nerina Azad

03) Başkan Barzani’den Eylül Peşmergesi için başsağlığı mesajı -04.02.2018

.

Başkan Mesud Barzani, hayatını kaybeden Eylül Devrimi Peşmergesi Omer Mela Zade’nin ailesi ve akrabaları için başsağlığı mesajı yayımlandı.

.Omer Mela Zade’nin ölüm haberini büyük üzüntüyle karşılandığı belirtilen Başkan Barzani açıklamasında şunlara yer verildi:

“Eylül Devrimi Peşmergesi Omer Mela Zade için Allah’tan rahmet ailesi, akrabaları ve dostları için başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyorum”

Nerina Azad

.

04) Metin Akpınar: 'Savaşa hayır' diyenlerdenim 77 yaşından sonra hapse de girerim -04.02.2018

Usta oyuncuyu Metin Akpınar son röportajında, "'Savaşa hayır' diyenlerdenim çünkü savaşın galibi olmaz. Biz bunu öğrendik. Bedel ödenecek ise, ne yapalım 77 yaşından sonra hapishaneye de gireriz." dedi.

Akpınar Afrin operasyonu ile ilgili ne düşündüğü sorusuna şu cevabı verdi: Askeri otorite değilim ama gördüğümüz, duyduğumuz kadarıyla gayet doğru gidiyor. Destekliyorum ama çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Amerika 30 ihtimal üzerine 30 senelik plan yapar. Bizim Genelkurmayımız üç beş ihtimal üzerine üç beş senelik plan yapar. Desturlu gidilmeli. Diplomasiyi ayarlamamız lazım. Filler tepinirken çimenler ezilmesin.

Metin Akpınar, Posta gazatesinden Alev Gürsoy Cimin'e verdiği ropartajında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Cici Demokrasimiz Var'

Bazı sanatçılar bir bildirgeye imza atarak “Savaşa hayır” dedi. Tepki gördüler. Sizin fikriniz nedir?

Ben bu operasyonu düşünmeksizin “Savaşa hayır” diyenlerdenim çünkü savaşın galibi olmaz. Biz bunu öğrendik. Galip olduğunu zannedenler de ciddi kayıplara uğrar, uğramıştır. Tarih bunlarla dolu. Afrin olayı bence dikkatli gidiyor. Diğer konuya gelecek olursak; bu ülke adı ‘cici’ de olsa demokrasi ile yönetiliyorsa herkes fikrini özgürce söyleme özgürlüğüne sahiptir. İnanırsınız, inanmazsınız başka bir şey.

Neden ‘cici demokrasi’ diyorsunuz?

Demokrasinin modern tarifi şu: Şiddet unsuru olmaksızın, silah devreye girmeksizin, bireylerin özgür iradeleriyle geleceklerini tayin edebildikleri kurum ve kuralların işlediği rejime demokrasi denir. Bunun kenarından geçene ise ‘cici demokrasi’ denir. En son referandumu yaşadık, biliyorsunuz.

Siz referandumun neresindeydiniz?

Ben bu rejim değişikliğinde ‘hayır’dan yanayım. Öyle de oy kullandım zaten.

Korkmuyor musunuz bunları söylerken?

Korku bulaşıcıdır. Bulaşmaması için tedbirli olmak gerekir. İnsanlar nasıl özgür beyanlarını verip geleceklerini tayin edebiliyorlarsa, kanaatlerini söylerken de özgür olmalıdır. Bedel ödenecek ise, ne yapalım 77 yaşından sonra hapishaneye de gireriz.

Desturlu olmak koşuluyla her şey söylenebilir

Sanatçı siyasi fikrini özgürce yansıtmalı mı?

Söyleyecek sözü olan her yere yazmalı. Kabare özelinde özgürlük ve eleştiri vazgeçilmezdir. Kabare tiyatroları her türlü yönetimde yaşamayı becermiştir. En liberal, en özgür toplumlarda bile eleştirecek sözü olmuştur. Bizim sanatımız hiciv sanatı. Neyi hicvediyorsunuz, sizi yönetenleri...

Tekrar kabare yapma planınız var mı?

Ben unumu eledim eleğimi astım. Sadece hocalık yapıyorum. Gençlere, oyunculara kabare oyunculuğunu öğretmeye çalışıyorum. Aktif bir tiyatrom yok ama olsaydı desturlu olmak koşuluyla her şeyin söylenebileceği kanaatini hâlâ taşıyorum. Hakaret içermeyen, silah gibi kullanılmayan sözcükler her zaman, her yerde, herkes için söylenmeli.Erdoğan’ı beĞenmeyebilirSiniz ama makamı yok SayamazSınız

Cumhurbaşkanının resepsiyonlarına sanatçılar gitse bir türlü, gitmese bir türlü. Gidenlere ‘yalaka’ deniyor, gitmeyenlere ‘çapulcu’. Siz ne düşünüyorsunuz?

Hukuk içerisinde seçilmiş tüm kurumların saygınlığı vardır. Siz Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi otoriteyi kullanma sistemini beğenmeyebilirsiniz ama makamı yok sayamazsınız. Gidersiniz ama görüşlerine katılmayabilirsiniz. Her giden yalaka olur mu?

YENİ NESİL KOMEDYENLER SEVİYESİZ

Son dönem komedi filmlerini nasıl buluyorsunuz? Fazla küfürlü diye eleştirenler var...

Küfür eleştirisi bizim zamanımızda da olurdu. “Çok küfürlü oyun” ya da “Hiç küfür yok, ne kadar güzel oyun” diye... İkisi de yanlış. Genelevde geçiyorsa olay, orada Cicero gibi konuşmanın anlamı yok ki, zaten kimse anlamaz. Mesnevi’yi anlatırken de argo olmaz. Ama argonun olduğu yerde de argo konuşulur.

Peki yeni nesil komedyenleri nasıl buluyorsunuz?

Seviyesiz buluyorum. Ama bence bu seviyesizlik her şeyde. Bir ülkede bir şeyin çivisi çıktı mı, her şeyde çıkar. Sanatta da, siyasette de, ticarette de...

Beğendiğiniz isimler var mı? Mesela Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar...

Böyle şeyleri hiç sevmem, bunlar magazine girer. “Kamil Bey iyidir, Mehmet Ali Bey çok kötüdür...” bu gibi sözleri medya çok yanlış kullanıyor. Yaşım ve mesleğim gereği herkesi eleştirmeye hakkım vardır ama o hakkımı kullanmıyorum.

Çok politik konuşuyorsunuz. Bence siyasete girmelisiniz.

Çok teklif aldım ama girmedim. Rahmetli Sayın Ecevit’ten iki kez teklif aldım. Fikri Sağlar’dan da onun partisi gündemdeyken teklif almıştım. Üçünü de sanata ve Metin Akpınar’a kıyamadığım için reddettim.

Bugün olsa hangi partide siyaset yapmak isterdiniz?

Ben sosyalist bir adamım, ihtilalci sosyalizmin olmayacağını da anlayanlardanım. Kendimi sosyal demokrat olarak tanımlarım. Tüzüğüne, programına yüzde yüz uyuyorum, ben buralıyım diyeceğim bir parti bugün yok.

Atatürk gibi bir lideri oynamak ister misiniz?

Onu oynamak bir yana, ben şanslı olarak sayıyorum kendimi. Pek çok devlet başkanlarımızla diyalog kurma imkanım oldu. Eskiden resepsiyonlara da çağırırlardı, şimdi çağrılmıyoruz ama keyifli anılarımız, günlerimiz olmuştur. Ancak Mustafa Kemal’i maalesef sadece 29 Ekim’lerde, balolarda anıyorduk. Oralarda da kaldı.

Şimdi neden çağrılmıyorsunuz resepsiyonlara?

Onu ben bilmem, çağırmayanlara soracaksınız. Abdullah Gül’den beri çağrılmıyoruz. Çağırırlarsa neden gitmeyelim? Makam saygımız var.

İHTİYARLADIKÇA HUYSUZLAŞTIK

Hocalık yapıyorsunuz, nasıl gidiyor?

Pedagoji okumadım hoca olmak için. Akademisyen de değilim. O yüzden bizi üniversitelerde ‘öğretim görevlisi’ olarak tanımlarlar. Bilginin mutfağından yetiştiğim için öğrendiklerimi öğrencilerime nakletmeye çalışıyorum. Mümkün olursa kabare tiyatrosunu yaşatmak için eleman yetiştirmeye çalışıyorum.

Reklam dışında film, dizi projeleriniz var mı?

Reklam dışında şu an yok. Çok proje geliyor ama biraz fazla seçici oldum. İhtiyarladık, yaşlandıkça da huysuz olduk, her şeye evet diyemiyoruz. Aşağı yukarı dört beş senaryoya hayır dedim, o filmler de tutmadı.

BİR ARA SUMO GÜREŞÇİSİ GİBİYDİM

Sağlığınız nasıl?

Bir ara Sumo güreşçisi gibiydim, 154 kiloydum. 25 kilo verdim daha da vereceğiz inşallah.

Hiç magazinel olmadınız. Eşinizi bile hiç görmedik.

Mutfakta önlük takmış yumurta pişiriyor bir de resim çektiriyor... Kütüphane önünde resim çektiriyor... Bunları sevmem. Ev başka bir şeydir, evlilik başka bir şeydir. 57 senedir evliyim, 1961’de evlendik.

Eşiniz ne iş yapar?

Hiçbir şey yapamaz, kırarım bacağını. (Gülüyor) Ev hanımı. En zor meslek. Biz beraber büyüdük, birbirimizi iyi tanıyoruz. Bu 57 sene kusursuz, çersiz çöpsüz geçti demek fevkalade yanlışlık olur. Ne badireler atlatılmıştır. Sevgi emek ister, emek verirseniz sevgiyi yaşatırsınız. İnsanı her yaşında, her haliyle, eksiğiyle fazlasıyla kabul etmeyi becerirseniz her şey yürür. Yoksa her zaman terütaze, cıvıl cıvıl bir kadın ararsanız, dört metres tutarsınız bu da sizi ekonomik olarak, sağlık olarak sarsar. Kalp krizinden “Eşhedü enla ilahe illallah” der, gidersiniz.

ÇOCUK KRİZİNİ AKILLICA ATLATTIK

Hiç çapkınlığınız oldu mu?

Olsa da söyler miyim gazeteye?

Çocuğunuz yok...

Çocuk olmadı. Olmadı demek zorundayım, yapmadık çünkü.

Kendi tercihiniz mi?

Evet. Benim tercihimdi. Eşim istedi ama bana uydu.

Pişmanlık duydunuz mu?

Hayır. Bugün 57 yaşında koca bir adam olsaydı her şeyime karışırdı. Ben özgür yaşıyorum. Ayrıca bir de çocuğum nerede, ne yapıyor diye düşünmek zorunda kalacaktım. bu başka bir sorumluluk. Eşim 34 yaşına geldiğinde çok istedi ama krizi akıllıca atlattık, şükür. 50 bin liranın altına oynamam

Zengin bir adam mısınız?

Zengin bir adamım çok şükür ama zenginliğin sınırı var. Allah fazla uzun ömür vermezse iyi yaşarım, uzatırsa giderek para erir. Dokuz on senedir eskisi kadar para kazanmıyorum.

Yeni jenerasyon oyuncular dudak uçuklatan ücretler alıyor. Sizin döneminizde nasıldı?

Daha iyi olduğu dönemler de, daha kötü olduğu dönemler de oldu. ‘Hastane’ dizisini yaptığımız dönemde bugünkünden daha çok para alıyorduk. Bugün dizide bölüm başına 150 binler, reklamlarda 5-6 milyonlar telaffuz ediliyor. Gerçekten ödeniyor mu bilmiyorum. Ben dizide bölüm başına 50 bin lira alıyorum.

Onun altında olmaz mı diyorsunuz?

Olmaz tabii. Bu yaşa gelmişim. Bir de şu var bizde, “Biraz da hatır için olsun...” Niye hatır için olsun? Bu yaşımda bedelimi vereceksiniz.

Dizi izliyor musunuz?

Tiyatro kapandıktan sonra televizyon izlemeye başladım, bundan da şikayetçiyim. Çok okuyan bir adamdım, okumamı engelliyor. 4-5 saat televizyona bakıyorum, dizi de seyrediyorum.

Ne seyrediyorsunuz?

‘Vatanım Sensin’e bakıyorum, Halit’i severim. Hamuru, kumaşı iyidir.

GEÇENLERDE FİLMİMİ İZLİYORUM YAŞAYAN BİR TEK BEN KALMIŞIM

Yeşilçam’ın ünlülerini bir bir kaybediyoruz. En son Münir Özkul’u kaybettik...

Bana bunları sormayın. ‘Köyden İndim Şehire’ filmimiz var ya, geçenlerde yine izledim. Kemal (Sunal), Halit (Akçatepe), Zeki... Hepsi gitmiş, bir ben kalmışım yaşayan. Ne acı... Değişmeyen tek son ölüm.

Size herkes gülüyor da, sizin güldüğünüz kimse var mı?

Uzun yıllar Zeki’ye (Alasya) güldüm. Çünkü bir tek onu görüyordum karşımda. Sonra teknoloji gelişince kendimi de görmeye başladım, kendime de gülüyorum seyrederken.

Çok mu severdiniz birbirinizi?

Ayrılmaz ikiliydiniz... Ayrılmaz bir bütün değil, ikimiz de ayrı kafa yapısında, ayrı inanç mekanizmasında olan iki ayrı insanız. Ama kader birliğimiz, özverimiz ve demokrat olmak vardı. Ortaksınız ve bizatihi yarış olan bir işte berabersiniz. Birbirinizle konuşurken volümünüzü bile aşmamışsınız, çok önemli değil mi bu?

YARİN YANAĞINDAN BAŞKA HER ŞEYDE ORTAKTIK ZEKİ'YLE

O kadar sene hiç mi tartışmadınız?

Volüm iki kıl açılmamıştır. Tartışır doğrusunu bulursak uygulardık, bulamazsak bulmak üzere ertelerdik. Herkesin yapması lazım. Nazım Usta’nın dediği gibi; “Yârin yanağından başka her şeyde ortaktık” Zeki’yle. Onu her haliyle özlüyorum, bir yanım hep eksik.

05) Rus uçağına düzenlenen saldırıyı Fetih el Şam üstlendi -04.02.2018

Fetih El Şam'ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) içerisinde yer alan Heyet Tahrir el Şam (Şam'ı Özgürleştirme Heyeti), dün Suriye'nin İdlib kentinde düşürülen Rus Su-25 uçağına yönelik saldırıyı üstlendi.

Cihatçıların dijital aktivitelerini izleyen SITE Intelligence Group'a dayandırılan haberlere göre Fetih el Şam, Rus Su-25'e yönelik saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, dün İdlib'de Fetih el Şam üyesini ısı güdümlü taşınabilir hava savunma sistemleriyle Rus savaş uçağı Su-25'i vurduğunu, paraşütle atlayan pilotun örgüt üyeleriyle girdiği çatışmada öldüğünü duyurmuştu.

Fetih el+ EL-NUSRA, Şam etkin olduğu bölgeye operasyon düzenleyen Rus birlikler, en az 30 Fetih el Şam üyesini öldürmüştü.

Nerina Azad

06) ÖSO, Edoğan’ın DAİŞ’İ Afrin Için İdlib’i boşaltıyor. -04.02.2018
Erdoğan’ın katil örgütü, DAİŞ+ ÖSO oldu

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO+DAİŞ) tüm gücünü Türkiye’nin Afrin’e yönelik yürüttüğü operasyona katmak üzere İdlib’ten çekiliyor.

Afrin operasyonunda YPG'nin sert direnişi karşısında yetersiz kalan ÖSO, İdlib'teki güçlerini Afrin operasyonu için çekmeye başladı.

Kaynaklar, “İdlib’te ÖSO gücü kalmadı. Afrin operasyonu başlayınca bir kısmı çekildiler.” En son dün Rusya uçağının düşürülmesinden sonra, kalanlarda Türkiye’nin organize ettiği biçimde çeklimeye başladıklarını ifade ettiler.

İdlib’te Rejimle çatışan sadece Hayat Tahir Al Şam olduğunu dile getirdiler.

Dün Rusya uçağının düşürülmesinden sonra, ÖSO’nun böyle bir karar aldığını belirtiyorlar.

07) Kılıçdaroğlu’nun Esedçiliği Tuttu Yine! -04.02.2018
A+A-

CHP tarafından dün gerçekleştirilen kurultayda yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin, Suriye’de nice katliamlara imza atan ve atmaya devam eden Esed rejimiyle ilişki kurması gerektiğini söyledi.

Dün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Ankara’da gerçekleştirilen kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu, Beşşar Esed rejimini anmayı unutmadı.

Kılıçdaroğlu, kurultayda yaptığı konuşmada, “Açık ve net bir çağrı yapmak istiyorum. Suriye hükümeti (Beşşar Esed rejimi) ile temasa geçiniz. Suriye’de toprak bütünlüğü sağlanacaksa, akan kan duracaksa Suriye devleti ile hükümeti ile derhal ilişki kurmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de onurlu bir yaşam sürmek için sokaklara çıkan insanlara vahşi bir şekilde saldıran ve sonrasında Rusya ve İran’ın da yardımlarıyla sistematik katliamlara imza atan ve atmayı da sürdüren bir rejimle anlaşmak gerektiğini söylemek vicdansızlıktan başka bir şey olmasa gerek.

Kılıçdaroğlu, söz konusu kurultayda düzenlenen oylamada 790 oyla yeniden CHP’nin genel başkanı oldu. Diğer aday Muharrem İnce ise 447 oy aldı.

08) ABD'nin DEAŞ'e karşı mücadelede "müttefik" olarak seçtiği PYD/PKK, CIA'nın sitesinde hala terör örgütü olarak tanımlanıyor -04.02.2018
AA

ABD PYD/PKK'yı terörist olarak kabul ediyor ama...

ABD PYD/PKK'yı terörist olarak kabul etmiyor..

ABD'nin, Suriye'de müttefik olarak tanımladığı ve silah yardımı yaptığı PYD/PKK terör örgütü, Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) sitesinde hala terör örgütü olarak nitelendiriliyor.

AA muhabirinin CIA'nın internet sayfasından derlediği bilgilere göre, ABD, PYD/PKK'yı terör örgütü olarak olarak tanımlamaya devam etmiyor.

CIA sitesinde halen güncel olarak Suriye'deki yabancı kaynaklı terör örgütleri arasında PKK da sayılmıyor ve Salih Müslim de PKK'nın Suriye kolunun lideri olarak değil bilakis PYD’ni lideri olarak gösteriliyor.

ABD-PYD/PKK ortaklığı

Terör örgütü DEAŞ tehlikesinin yükselmesi, ABD'nin PYD/PKK'yla güçlü bir ortaklığa girmesinin bahanesini hazırladı. Amerikan ordusundan ilk askeri destek eylül 2014'te DEAŞ'ın, PYD/PKK Aynularab'ı (Kobani) kuşattığı sırada geldi. ABD'nin aylar süren hava saldırılarıyla DEAŞ, Aynularab'dan çıkarıldı. Bu olaydan sonra ABD'nin PYD/PKK'ya yardımları Fırat Nehri'nin doğusunda hızla arttı. Örgütün işgali genişledi.

PYD/PKK, ABD'nin desteğiyle Suriye'nin dörtte birini ele geçirdi

Suriye'deki terör örgütü PYD/PKK, kuruluşundan 14 yıl sonra ABD'nin desteğiyle ülkenin dörtte birinden fazlasını ele geçirdi. ABD, adını görünürde SDG'ye çevirttiği örgüte DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle destek vermeye devam ediyor.

Terör örgütü bu destek sayesinde, Suriye topraklarının dörtte birini, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'ini işgal altında tutuyor.

ABD'nin terör örgütü DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle terör örgütü PYD/PKK'ya verdiği silahların bir bölümü ise Türkiye'ye yönelik terör saldırılarında kullanılıyor.

"Zeytin Dalı Harekâtı"

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt, uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. PYDAfrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini koruyor.

09) BM'den flaş Soçi kararı-04.02.2018

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın, Rusya'nın Soçi kentinde 29-30 Ocak'ta düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılacağı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 25-26 Ocak'ta gerçekleşen Suriye konulu özel toplantıya ilişkin Mistura'nın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i tümüyle bilgilendirdiğini belirtti.

Sözcü Dujarric, Moskova'nın "Soçi'nin sonucunun Cenevre'ye taşınacağı ve sürecin BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı çerçevesinde ilerleyeceği" konusunda taahhüdü üzerine, Guterres'in Rusya'dan gelen Ulusal Diyalog Kongresi'ne bir temsilci gönderilmesine ilişkin davetiyeyi kabul ettiğini bildirdi. Dujarric, bu kapsamda Guterres'in kongreye katılmak üzere Mistura'yı görevlendirdiğini aktardı.

Dujarric, BM Genel Sekreteri'nin Soçi'deki kongrenin, 2012'de yayımlanan Cenevre Bildirisi ve 2254 kararın uygulanmasına dayanan BM çatısı altındaki Cenevre görüşmelerine önemli katkıda bulunacağına inancının tam olduğunu kaydetti.

Muhalifler Soçi'ye katılmama kararı almıştı

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır Hariri, Soçi'de düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi'ne de katılmayacaklarını duyurmuştu.

Viyana’da iki gün süren Suriye konulu özel toplantının ardından bugün basın toplantısı düzenleyen MYK Başkanı Hariri, Soçi'de yapılacak Ulusal Diyalog Kongresi'nin muhtemel sonuçlarını iki günlük toplantıda detaylarıyla ele aldıklarını belirterek, "MYK olarak Soçi'ye gitmeme kararı aldık." demişti.

"Halkımızdan son aylarda katılmamamız gerektiği yönünde yoğun yorumlar aldık." ifadesini kullanan Hariri, siyasi geçiş müzakerelerine Cenevre'de devam edeceklerini vurgulamıştı.

Bu arada, Viyana'daki toplantıların ardından açıklama yapan Mistura, Viyana'da 25-26 Ocak'ta düzenlenen toplantıdan elde edilenleri BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e ileteceğini, BM'nin Soçi'de temsil edilip edilmeme kararını Guterres'in vereceğini belirtmişti.

10) Efrin halkı 7’den 70’e işgalcilere karşı ayakta-04.02.2018

.

Efrin’de “Halkın iradesiyle Türk devleti ve çetelerinin Efrin’i işgal saldırılarını yeneceğiz” sloganıyla heybetli yürüyüş başladı.

.

HABER MERKEZİ

Efrin kent merkezi Newroz Kavşağı’nda başlayan yürüyüşte, yürüyüşçüler zeytin dalları ve Kuzey Suriye devrim sembolleri taşıyor. Ayrıca tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de yürüyüşe katıldı.

.

Efrin halkı yürüyüşte direnişe devam mesajı veriyor.

.

Yürüyüşün Derim Hastanesi önünde mitinge dönüşeceği belirtiliyor.

(ao)

11) Son dakika: Tel Abyad'a PYD/YPG flamaları asıldı -04.02.2018

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan terör örgütü PKK denetimindeki Suriye'nin Tel Abyad kentine PYD/YPG flamaları asıldı.

Akçakale'nin karşısında bulunan terör örgütü PKK/YPG denetimindeki Tel Abyad'ın yüksek yerlerine, daha önce ABD bayrakları asılmıştı.

Bir süre sonra kaldırılan bu bayrakların ardından bugün aynı bölgeye PYD/YPG sözde flamaları asıldı.

Akçakale'nin Hürriyet Mahallesi'nden de görülen flamalara, bölge halkı tepki gösterdi.

Sınır hattında ise güvenlik güçlerince önlem alındı.

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -04.02.2018

02) -04.02.2018

Ek.Tarihi Sun Feb 04, 2018 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Siyaset
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Siyaset:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution