Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   PRESSEMITTEILUNG/Nordsyrien: Erdogan droht mit neuem Krieg   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Çavuşoğlu’dan ‘Dunford’un YPG açıklamasına’ yanıt: Göz yumamayız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASET HABER KARIŞIK, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Medya


01)IMF'DEN BAĞDAT'A: KÜRDİSTAN'A 8 MİLYAR DOLAR ÖDEYİN-05.02.2018
Uluslararası Para Fonu (IMF) merkezi Irak hükümetinden Federal Kürdistan'a 10 trilyon dinar (yaklaşık 8 milyar 64 milyon 500 bin dolar) ödemesini talep etti.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, 3 Şubat'ta Bağdat'ta Irak Parlamentosu'ndaki Kürt gruplarla bir araya geldi.

Rûdaw'ın haberine göre Irak Parlamentosu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Erefat Kerem, “Kürdistan Bölgesi'ndeki havalimanlarında dış uçuşların başlatılması ve memur maaşlarının ödenmesi konusunda bir tarih belirlenmesini talep ettik ancak İbadi söz veremeyeceğini söyledi” dedi.

Erefat Kerem, IMF'nin Haydar İbadi'den 2018 bütçesi kapsamında Kürdistan Bölgesi'ne 10 trilyon dinar (yaklaşık 8 milyar 64 milyon 500 bin dolar) ödemesini talep ettiğini ifade etti.

Irak Parlamentosu Değişim Hareketi (Goran) Parlamenter Mesud Haydar, Bağdat'ın IMF'nin talebine olumlu yanıt vermemesi halinde Irak'ın bütçesinin IMF tarafından onaylanamayacağını ifade ederek, “Bu durumda ekonomik olarak Irak değer kaybeder. Uluslararası şirketler ve bankalar Bağdat ile çalışamayacak” ifadelerini kullandı.

Irak'ın IMF'den 7 milyar dolar borç talep ettiğini hatırlatan Mesud Haydar, “Irak, IMF'nin taleplerine olumlu yanıt vermezse bunun bedelini ağır öder” diye konuştu.

88 milyar dolar olarak tahmin edilen Irak'ın 2018 bütçe yasa tasarısında Federal Kürdistan'ın payı yüzde 17'den yüzde 12.67'ye düşürülmüş durumda.

Irak Parlamentosu Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) Grup Başkanı Musena Emin, Haydar İbadi'den defalarca Kürdistan Bölgesi'ndeki memur maaşlarını göndermesini talep ettiklerini belirterek, “İbadi, 'Memur listelerinin inceleme raporlarını görmeden maaşları göndermem' diyor. Konu maaşlara gelince İbadi hesap makinasını çıkararak 'olamaz' diyor” dedi.

02) MESRUR BARZANİ: KERKÜK İŞGAL EDİLMİŞ BİR KENTTİR -05.02.2018

Federal Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Kerkük’ün işgal edilmiş bir kent olduğunu belirterek, kentin yönetimi konusunda Bağdat yönetiminin hakkaniyet dışı tüm önerilerini reddettiklerini açıkladı.

Barzani Yardım Vakfı’nın yıllık konferansının çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Federal Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, “Kerkük işgal edilmiş bir şehir ve kentteki görev makamları dağılımları ile ilgili önerileri ret ediyoruz” dedi.

Hewler ile Bağdat arasındaki sorunlara ilişkin soruları da yanıtlayan Federal Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı, “Kürdistan hükümeti zaten diyaloğa hazır. Kürdistan halkının anayasal haklarının uygulanmasını talep ediyoruz.

Özelikle tartışmalı bölgeler olarak tanımlanan Kürdistan idaresi dışındaki Kürt bölgelerinde anayasanın 140'ıncı maddesinin uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

03) Federal Mahkemeden 'Kerkük'te Kürdistan Bayrağı' kararı -05.02.2018

Irak Federal Mahkemesi, Kerkük'te Kürdistan Bayrağı'nın göndere çekilmesinin yasal olduğuna karar verdi.

Irak Federal Mahkemesi Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük'te Kürdistan bayrağının resmi dairelere ve hükümet kurumlarına asılmaması yönündeki başvurusunu reddettiği bildirildi.

Mahkeme Kürdistan bayrağının hükümet kurum ve resmi dairelerinde asılmasının yasal olduğuna karar verdi.

Geçtiğimiz yıl Kerkük Valisi Necmedin Kerîm, Kerkük'e Irak bayraklarının yanısıra Kürdistan bayrağının resmi dairelere asılmasını kararlaştırmıştı. Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebuwar Talabani başkanlığında toplanan il meclisi bu kararı resmileştirmişti.

Nerina Azad

04) Erbil-Bağdat krizinde çözüm Bağdat ziyaretinde -05.02.2018

Başbakan Neçirvan Barzani’nin, Irak Başbakanı Haydar Abadi ile uzlaşmak üzere önümüzdeki günlerde Bağdat’a gideceği bildirildi.

Kanun Devleti Grubu’ndan Irak Parlamentosu Üyesi Abbas Beyati, Başbakan Neçirvan Barzani ile Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin daha önce gerçekleştirdikleri görüşmeleri bir sonuca bağlamak üzere önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceğini söyledi.

Kurdistan24’e açıklamalarda bulunan Abbas Beyati, Başbakan Neçirvan Barzani’nin önümüzdeki günlerde Bağdat’ı ziyaret edeceğini, daha önce yapılan görüşmelerin de gerçekçi ve somut meseleler üzerine yapıldığını belirtti.

Başbakan Neçirvan Barzani’nin önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği Bağdat ziyaretinde sınır kapıları, havalimanları ve bütçe konusu ve Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözüme bağlanacağını kaydeden Abbas Beyati, görüşmenin önceki görüşmeleri tamamlayıcı nitelikte olacağını ifade etti.

K24

05) AFRİN’DEN ABD, AB VE BM’YE ÇAĞRI -05.02.2018

Afrin yerel yönetimi, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu durdurması için ABD, AB ve BM’ye çağrı yaptı.

Suriye'nin Afrin bölgesindeki yerel yönetim, Türkiye’nin bölgeye yönelik sürdürdüğü operasyonu sonlandırması için uluslararası güçlere çağrıda bulunurken, bölgede yaşanan ölümlerden Rusya’yı da sorumlu tuttu.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan haber şöyle:

Afrin’deki yerel yönetimden yapılan açıklamada ABD, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyondan "Türkiye’nin saldırısını durdurması için acilen müdahale etmesi” çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), “Zeytin Dalı” adı verilen harekat ile 20 Ocak'tan bu yana Afrin bölgesinde Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) karşı askeri bir operasyon yürütüyor. Türkiye bu operasyon ile amacının güney sınırını korumak olduğunu söylüyor.

Rusya'ya "Türkiye desteğini" çekmesi için çağrı

Türkiye'nin bu operasyon kapsamında sivilleri de hedef aldığını söyleyen Afrin yerel yönetimi, Rusya’nın da bu ölümlerde sorumluluğunun olduğunu belirtti.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu'nun, Türkiye devletinin Afrin halkına yönelik terörüne verdiği desteği çekmesini istiyoruz” denildi.

Suriye savaşında 2015 senesinden bu yana Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yanında yer alan Rusya, Afrin bölgesinde konuşlu askeri birliklerini Türkiye'nin operasyona başlamasıyla birlikte çekmişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Twitter üzerinden dün yaptığı açıklamada sivillerin hedef alındığına yönelik açıklamalara tepki göstermiş ve Türkiye'ye iftira atıldığını belirtmişti. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Türkiye’nin bölgedeki atışları sonucunda 21'i çocuk olmak üzere 68 sivil öldü.

Afrin'de Türkiye'nin harekatına karşı düzenlenen protesto eylemine binlerce kişi katıldı.

Uluslararası haber ajansı AFP’nin geçtiği habere göre ayrıca binlerce kişi Türkiye’nin Zeytin Dalı operasyonuna karşı Pazar günü Afrin'de yürüyüş yaptı. Ellerinde YPG bayrakları, Abdullah Öcalan posterleri ve bölgenin sembollerinden zeytin dalları ile yürüyen eylemciler Türkiye'nin Afrin operasyonuna karşı çıkan dövizler taşıdı.

06) Rus basını: 'İdlib'de uçağımızı Türkiye yanlısı militanlar düşürdü' -05.02.2018

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye'nin İdlib bölgesinde Cumartesi günü Su-25 tipi bir savaş uçağının düşürülmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Peskov, Suriyeli muhaliflerin omuzdan atılan füzeleri kullanmasının tüm devletler için büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

Peskov, "Uçağı vuran isyancılara silah sistemlerini kimin sağladığını söylemek için erken. Ama bu tür füzelerin teröristlerin eline düşmesi çok endişe verici" dedi.

Olay Rus basınında geniş yer bulurken, yapılan bazı yorumlarda Türkiye suçlandı.

Rusya basınında çıkan yorumlar şöyle:

Nezavisimaya Gazeta- Suriye'deki savaş Moskova'nın geçen yıl bittiğini ve güçlerini azaltacağını söylemesine karşın devam ediyor. Cumartesi günü (3 Şubat) Rus Su-25 savaş uçağının İdlib bölgesindeki militanlar tarafından vurulması, hem Arap hem de Türk medya kuruluşlarının yayınları ve sosyal medyadaki bilgiler Rus jetini düşürme operasyonunun Türkiye yanlısı Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) parçası "ılımlı" Ceyş el Nasır tarafından yapıldığını gösteriyor.

Gazeteye konuşan askeri uzman Vladimir Popov konuyla ilgili "Türkiye yanlısı militanların Rus uçağını vurduğu gayet açık. Bu hamlelerin arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun ahbap çavuşları var" dedi. Popov ayrıca Türk boru hattı inşası nedeniyle Moskova'nın Erdoğan'a ekonomik anlamda bağımlı olduğunu bu yüzden de Rusya'nın Erdoğan'ı siyasi düzeyde eleştirmeyi bıraktığını söyledi.

'Rusya Savunma Bakanlığı sessiz kalmak istemedi'

Novaya Gazeta- Rus uçağının düşürüldüğünün görüldüğü videonun hemen yayımlanması, Rus Savunma Bakanlığı'nın sessiz kalmak istemediğinin bir göstergesi. Rus Su-25 savaş uçağını Türkiye'nin kontrolündeki militanlar mı yoksa kontrolden çıkanlar mı vurdu? Rus uçağının vurulması Soçi'de 29-30 Ocak'taki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin sonuçlarından memnun olmayan (ÖSO)'nun komutanlarının özel operasyonu olduğu fikri de dışlanmamalı.

Kommersant (ekonomi gazetesi)- Rusya'da Stratejiler ve Teknolojiler Analiz Merkezi uzmanlarından Konstantin Makiyenko gazeteye açıklamasında, Rusya lideri Vladimir Putin'in radikal İslamcılara karşı zafer ilan etmesinin ardından Rus hava kuvvetlerinin Suriye'de aktif operasyonların yapıldığı döneme kıyasla daha fazla hava aracı kaybettiğini söyledi. Makiyenko, "Militan grupların yenilgiye uğratıldığının farz edilmesi ve siyasi çözümün başlangıcı savaşın sonu anlamına gelmez. Savaştan çıkmak askeri operasyonların kendisinden daha zor olabilir" dedi.

Rossiyskaya Gazeta - Hem Suriyeli muhalifler hem de El Nusra Cephesi üyelerinin kontrolünde olan İdlib bölgesinde sorumluluk hudutları açık değil. Her ikisi de uçağımıza saldırmış olabilir. Ancak Savunma Bakanlığı'nın mesajından bunu yapanın "El Nusra teröristleri" olduğu anlaşılıyor. BBC

07) Efrin şehitleri sonsuzluğa uğurlandı-05.02.2018

Çağın Direnişi savaşçıları, Şehîd Avesta Xabûr Şehitliği’nde sonsuzluğa uğurlandı.

HABER MERKEZİ

Efrîn Çağın Direnişi’nde şehit düşen QSD savaşçıları Şehîd Avesta Xabûr Şehitliği’nde sonsuzluğa uğurladı.

″Mihemed Mihdî Umer (Şahîn Sundus), Abdîn Eqas (Birûsk), Hesen Hesen (Mezlûm Nesriye), Mehmûd Hisên (Deştî Amanos), Ismaîl Ismaîl (Rêdûr

Bêkes), Mihemed Hemû (Mîtan Umer), Xebat Dilşêr, Şêrzan Keferok″, YPJ savaşçıları ″Semîra Osman (Vejîn Elî Şêr) Hêvîdar Azad ve Dilxwîn Can Dijwar″,

Özsavunma Askerleri ″Ehmed Ebdo, Hesen Hemade, Ebdo Heşel, Ebdullah Şewbek, Midûr Şêxo, Kawa Elûş, Ebdulrehman Xelo″ ve Asayiş Güçleri savaşçıları ″Ehmed Silêman, Cemal Misto û Ocalan Bekir″’in cenazeleri “Şehîd Namirin” sloganları ile Kever Şilê köyünde bulunan Şehîd Avesta Xabûr Şehitliği’nde son yolculuklarına uğurlanmak üzere yola çıkıldı.

Askeri törenle başlayan merasimden sonra söz alan Şehit Aileleri Kurumu üyesi Fevzi Seydo, işgalci Türk ordusu ve çeteleri halkın iradesini ve mücadelesini kıramayacağına değindi.

Kanton Meclisi Eşbaşkanı Mustefa Hesen ise, Efrîn’in topraklarına sahip çıkan halkın ve QSD’nin direnişini selamladı. (ao)

08) İşgalci Türk devleti Heyva Sor merkezini bombaladı-05.02.2018

Heyva Sor a Kürdistanê’nın Raco’da bulunan merkezi toplarla bombalandı.

20 Ocak gününden bu yana işgalci Türk devleti ve ona bağlı çeteler Efrîn yönelik işgal saldırılarını sürdürüyor. Sivillerin hedef alındığı bombardımanlarda şu ana kadar 100 üzerinde sivil şehit düşerken, yüzlercesi de yaralandı.

İşgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin saldırılarına maruz kalan sivil halka sağlık ve ilaç yardımında bulunan tek kuruluş olan Heyva Sor a Kurdistanê’nin Efrîn’in Cindiresê ilçesinde bulunan merkezi, işgalci Türk ordusu tarafından toplarla bombalandı.

Daha önce de Heyva Sor a Kurdistanê yardım kuruluşuna ait ambulans işgalci Türk devletini tarafından bombalanmıştı.

(ao)

09) IRAK: ABD ASKER SAYISINI AZALTIYOR-05.02.2018

Irak Hükümeti Sözcüsü El Hadisi, AP ajansına verdiği demeçte, ABD'nin ülkedeki güçlerinin sayısını azaltmaya başladığını söyledi.

.

Irak'taki ABD askeri kaynaklarının ve Irak hükümetinden bazı yetkililerin "ABD, ülkedeki asker sayısını azaltıyor" iddialarına doğrulama geldi.

.

Irak Hükümeti Sözcüsü Saad el Hadisi, AP ajansına verdiği demeçte "IŞİD'le mücadele sona erdi, dolayısıyla ABD'nin ülkedeki varlığının seviyesi düşürülecek" ifadesini kullandı.

Öte yandan El Hadisi, ABD'nin asker sayısı azaltma kararının 'topyekûn bir çekilmenin başlangıcı' olmadığını vurguladı.

10) HOLLANDA, TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİNİ RESMEN GERİ ÇEKTİ -05.02.2018

Hollanda Dışişleri, Türkiye'deki büyükelçisini resmen çektiğini açıkladı. Türkiye'nin Hollanda’ya yeni bir büyükelçi atayamayacağı belirtildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki Hollanda Büyükelçisi’nin resmen çekildiğini ve Türkiye’nin de Hollanda’ya yeni bir büyükelçi atamasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’yle konu hakkındaki görüşmelerin de ‘durdurulduğu’ bilgisi verildi.

GERİLİM, REFERANDUM VE HOLLANDA SEÇİMLERİ DÖNEMİNE DAYANIYOR

İki ülke arasındaki gerilim Türkiye'de 16 Nisan’da yapılan başkanlık referandumu öncesine dayanıyor. Hollanda, Türkiyeli yetkililerin ülkede propaganda yapmasına izin verilmeyeceğini duyurmuş ve bazı etkinlikleri iptal etmişti. İptal edilen etkinler arasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da ziyareti de vardı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya da bu süreçte karayoluyla Hollanda’ya girmeye çalışmış ancak buna izin verilmeyince iki ülke arasında kriz yoğunlaşmıştı.

11) ERDOĞAN, PAPA FRANCİSCUS İLE GÖRÜŞTÜ -05.02.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile baş başa görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, San Damaso Kapısı'nda Papalık İkametgah Valisi Başpiskopos Georg Ganswein tarafından karşılandı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus ile baş başa görüşmenin yapılacağı yere geçti.

Törende, Vatikan'ı ve Papa'yı korumakla görevli İsviçreli muhafızlar da hazır bulundu.

Papa, Apostol Sarayı'nda, konuklarını ağırladığı Kütüphane Salonu'ndaki görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşıladı.

İtalyanca "Buongiorno" diyen Papa'ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan da "How are you" sözleriyle karşılık verdi.

"Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Papa da ziyaretinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, basın mensupları önünde el sıkışarak, baş başa görüşmenin yapıldığı Kütüphane Salonu'na geçti.

Erdoğan-Papa Franciscus görüşmesi bir saat sürdü

Papa Franciscus, Apostol Sarayı'nda, konuklarını ağırladığı Kütüphane Salonu'ndaki görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşıladı. TSİ 11.53'te başlayan baş başa görüşme 12.54'te sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beraberindeki heyet Papa'ya takdim edildi.

Heyette, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -05.02.2018

02) -05.02.2018

Ek.Tarihi Mon Feb 05, 2018 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution