Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   PRESSEMITTEILUNG/Nordsyrien: Erdogan droht mit neuem Krieg   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Çavuşoğlu’dan ‘Dunford’un YPG açıklamasına’ yanıt: Göz yumamayız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASET HABER KARIŞIK, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Medya


01)TİLLERSON VE MCMASTER TÜRKİYE'YE GELİYOR-06.02.2018
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster Türkiye'yi ziyaret edecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Tillerson ve McMaster'ın gelecek günlerde Türkiye'de muhataplarıyla bir araya geleceği öğrenildi.

Kaynaklar, iki ülke yetkililerinin Tillerson ve McMaster'ın Türkiye ziyaretleri üzerinde çalıştığını bildirdi.

Tillerson'ın büyük ihtimalle gelecek hafta ortasında, McMaster'ın ise hafta sonu Türkiye'de olması bekleniyor. Tillerson, geçen yıl 30 Mart'ta Ankara'ya, 10 Temmuz'da ise İstanbul'a gelmişti.

(aa)

02) ‘Türk devleti Efrin’deki yenilgisini gizlemek için kirli oyunlara başvuruyor’-06.02.2018
EFRÎN –

Güçlerinin sivilleri asla hedef almadığını söyleyen YPG Sözcüsü Bırusk Heseke, Türk devletinin Efrin’deki yenilgisini gizlemek için kirli oyunlara başvurduğunu kaydetti.

Bugün Atme Kampı’na isabet eden toplar nedeniyle bazı göçmenler yaralandı. Türk devleti YPG güçlerinin kampa top atışı yaptığı iddiasında bulunurken, YPG Sözcüsü Bırusk Heseke konuya ilişkin yaptığı açıklamayla iddiaları yalanladı.

Bırusk Heseke, yaptığı açıklamada “YPG güçleri olarak, ilk günden beri terörist saldırıların Türk devleti ve ona bağlı grupların kirli oyunları olduğunu belirtiyoruz. Efrin’de güçlerimiz karşısındaki yenilgilerini gizlemek için bu şekilde kirli oyunlara başvuruyorlar” ifadelerini kullandı.

Sivilleri hedef almadıklarını belirten Heseke açıklamasının devamında şunları söyledi: “Güçlerimizin sivilleri alması mümkün değildir. Ancak Türk devleti ve ona bağlı terörist grupların tarihi insanlık karşıtı suçlar ve yalanlarla doludur. Bu sebeple kamuoyuna Türk devletine Efrin’deki ve Atme kampındaki sivillere uyguladığı terörü durdurması, cihatçı terörist gruplarla ilişkilerini kesmesi için baskı yapması çağırısı yapıyoruz.”

03) RUHANİ: AFRİN OPERASYONU SONA ERMELİ-06.02.2018

Türkiye’nin Afrin operasyonu sürerken İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den "Suriye’nin kuzeyindeki gerginlik kimsenin yararına değil" açıklaması geldi.

Associated Press'in İran Cumhurbaşkanlığı sitesini kaynak gösterdiği habere göre, Ruhani Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suriye'deki gelişmelere değindi. İran liderinin bu görüşmede, "Suriye’nin kuzeyindeki gerginliğin kimsenin yararına olmadığını" söylediği aktarıldı.

Bölgedeki tüm ülkelerin Suriye’nin "toprak bütünlüğüne ve egemenliğine" saygı göstermesini umduklarını söyleyen Ruhani; İran, Türkiye ve Rusya arasında cumhurbaşkanı düzeyinde yeni bir üçlü zirve gerçekleştirilmesine de sıcak baktığını sözlerine ekledi.

Ruhani ayrıca, "Daha önce de olduğu gibi, işbirliği gerekli. Bu işbirliği Suriye halkı teröristlere karşı nihai zafer kazanana kadar devam ettirilmeli ve geliştirilmeli" ifadelerini kullandı.

"Afrin operasyonu sona ermeli"

İran haber ajansı Tasnim ise Ruhani'nin Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Afrin operasyonuyla ilgili bir soru üzerine şu yanıtı verdiğini aktardı:

"Afrin operasyonu kısa süre içinde sona ermeli. Çünkü hem Türk ordusundan hem de diğer taraftan kişiler ölüyor ve bu fayda getirmeyecektir." İran lideri, "Bu, bizim tavsiyemiz ve bakış açımız" diye ekledi.

''Bir ülkenin ordusunun, diğer devletin hükümetinin ve halkının onayı olmadan o ülkeye girmesinin doğru olmadığını'' söyleyen Ruhani'nin; İran, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin önemine de vurgu yaptığı bildirildi.

04) RUS PİLOTUN CENAZESİ RUSYA'DA -06.02.2018

Rusya Savunma Bakanlığı, cumartesi günü İdlib’te düşürülen savaş uçağının pilotu Roman Filipov’un cenazesinin, Türkiye’nin yardımıyla Rusya’ya getirildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, pilotun İdlib’de silahlı isyancıların elindeki bölgede bulunan cenazesinin, Türkiyeli yetkililerin yardımıyla alındığı belirtildi.

Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmedi.

Rusya’ya ait Su-25 tipi savaş uçağı 3 Şubat Cumartesi günü, İdlib’de düşürülmüştü.

Rusya bu gelişmenin ardından, bölgedeki uçaklarının daha yüksek irtifada uçması kararı almıştı.

05) Irak Hizbullahı ABD ile savaş her an başlayabilir -06.02.2018

Irak Hizbullah'ı Askeri Sözcüsü Cafer el-Hüseyni, yaptığı basın açıklamasında, "Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir." dedi.

Irak Başbakanı Abadi, Bağdat'ta Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, ABD güçlerinin ülkeden çekileceği iddialarına karşı, "ABD güçlerinin Irak'a gelip IŞİD 'a karşı savaşa yardım etmesi eski hükümetin (Nuri el-Maliki) talebiydi. Biz de bunu genişleterek uluslararası koalisyona dönüştürdük. Koalisyon güçlerinin IŞİD sonrası Irak'tan kademeli olarak çekilmesi ve sayının düşürülmesi planımız var." dedi.

"Terör gruplarını sahada yendik ancak Suriye sınırından orayı korumamıza rağmen bize karşı tehdit devam ediyor." diyen Abadi, "Bu terör gruplarının hareketlerini izlemek için uluslararası güçlerden hava desteğine ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı. Abadi, ülkesinin yeniden imarı için Kuveyt'te gelecek günlerde düzenlenecek konferansa değinerek, Türkiye, İran, Kuveyt, Ürdün, Mısır ve diğer ülkelerle ekonomik ilişkileri geliştirdiklerini ve bunu devam ettirmek istediklerini kaydetti.

'Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir' Öte yandan Irak'ta Şii milis gücü "Irak Hizbullah"ı Askeri Sözcüsü Cafer el-Hüseyni, yaptığı basın açıklamasında, "Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir. Bu sefer hiçbir ara buluculuk Amerikalıların işine yaramayacak." diye konuştu.

06) Mesrur Barzani: Kerkük işgal altında -06.02.2018

Kürdistan Güvenlik başkanı Mesrur Barzani, Kerkük işgal edilmiş bir yer olarak “normalleşme” oluncaya kadar kentteki resmi yetkilileri tanımayacağını açıkladı.

Mesrur Barzani, düzenlediği basın toplantısında yaklaşan seçimlerle ilgili açıklamalarda bulunarak Kürt halkının hakları için tüm taraflarla seçim ittifakı yapmaya hazır olduklarını; ancak şimdiye kadar herhangi bir ittifak kararı almadıklarını söyledi.

Kerkük’teki yönetim yetkilerinin siyasi gruplar arasında paylaştırılması yönündeki teklifi olumlu karşılamadıklarını belirten Mesrur Barzani, “Kerkük bizim açımızdan işgal altında bir yerdir, bu kentteki durum normalleşinceye kadar şu an kenti yönetmekte olan tarafları tanımayacağız” dedi.

Kürdistan bölgesinin 25 Eylül 2017’de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra Irak ordusu ve İran destekli Haşdi şabi örgütü Kerkük başta olmak üzere Kürdistan topraklarının bazı bölgelerini İşgal etmişti.

07) NewYork Times: Binlerce DAIŞ üyesi Türkiye’de saklanıyor -06.02.2018

NewYork Times gazetesi DAIŞ’e ilişkin yaptığı haberde, Suriye ve Irak’taki DAIŞ’lilerin büyük çoğunluğunun öldürüldüğünü ve kaçan DAIŞ’lilerden binlercesinin ise Türkiye’de saklandığını belirtti.

NewYork Times Gazetesi, Suriye’deki DAIŞ çetelerine ilişkin yaptığı haberde çarpıcı bilgilere yer verdi. Gazete Amerika ve batılı devletlerin istihbaratlarına dayandırdığı haberinde Suriye’nin doğusundaki askeri operasyonlar sonucu binlerce DAIŞ üyesinin aileleri ile birlikte Suriye’nin batı ve güneyine doğusuna doğru kaçtığını yazdı. Ayrıca, kaçan bu teröristlerin Dimeşqê dolaylarında saklandığını ve görev beklediği de belirtildi.

Kimi teröristlerin El-Kaide gruplarına da katıldığını bildiren gazete, birçok DAIŞ çetesinin ise para karşılığı Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya geçtiğini de vurguladı.

‘Efrin saldırısı DAİŞ ile mücadeleyi olumsuz etkiliyor’

Suriye ve Irak’tan kaçan DAIŞ çetelerinin net sayısının belirlenemeyeceğini ancak binlerle ifade edilebileceğinin vurgulandığı haberde, Türk devletinin Efrin’e yönelik saldırılarına da yer verildi. ABD’nin söz konusu saldırılardan kaygı duyduğunun belirtildiği haberde, saldırıların DAIŞ’e karşı yürütülen mücadeleyi olumsuz etkilediği vurgusu yapıldı.

‘Türkiye’de saklanıyorlar’

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAIŞ karşıtı mücadelede birincil müttefik olduğunun vurgulandığı haberde, yaklaşık 120 devletten 40 bin kişinin Suriye ve Irak’a geçerek DAIŞ’e katıldığı belirtildi. Bunların bir kısmının öldürüldüğünün belirtildiği haberde, binlerce savaşçının Türkiye’ye geçerek gizlendiğini, binlercesinin ise Libya, Yemen ve Filipinler gibi yerlere giderek savaşa katıldığını duyurdu. (ao)

08) İşgalci Türk ordusu Meydanke Barajı’nı da hedef aldı-06.02.2018

İşgalci Türk ordusunun Efrin’de yüzlerce köyün su ihtiyacını karşılayan Meydanke Barajı’nı hedef alıyor. Barajın elektrik istasyonunda hasar meydana geldi.

Türk ordusunun bombardımanları nedeniyle baraj yıkılma tehlikesi ile yüz yüze. Barajın bombardımanlar nedeniyle yıkılması durumunda Turinde, Eyndara, Basuta, Burc Ebdullah, Tilselur, Mele Xelil, Mihemediye, Nisiriye köylerinin su altında kalcak ve Efrin Kantonu merkezi ile bağlı köylerine su ulaşamayacak.

ANHA’ya konuşan Efrin Kantonu Ziraat Konseyi Başkanı Eyub Mihemed, 20 Ocak’tan beri baraja on defa hava saldırısı gerçekleştiğini, bu şekilde devam etmesi durumunda barajın büyük hasar göreceğini ve birçok köyün de su altında kalacağını söyledi.

.

Uzman ekipler aralıksız bombardımanlar nedeniyle barajda hasar tespit çalışması yürütemediklerini belirtti.

(ao)

09) Efrin yürüyüşçüleri Cindires’te -06.02.2018

Cizre ve Fırat bölgesinden Efrin’e giden halk, bugün Cindires ilçesine gitti

.

İşgalci Türk ordusunun saldırılarına karşı direniş cephesine giden kitle, Cindires’te binlerce kişi tarafından karşılandı.

18’inci gününde soykırımcı Türk devletinin saldırılarına karşı Efrin halkının ÇAĞIN DİRENİŞİ sürerken, 4 Şubat’ta Cizre ve Fırat bölgesinden Efrin’e akın eden on binlerce kişi bugün sabah Efrin’den direnişin kalelerinden Cındıres ilçesine doğru yola çıkmıştı.

Efrin şehir merkezinden giden kalabalık kitle, Cindires’te binlerce kişi tarafından karşılandı.

(yş)

10) Efrin’de işgalcilere eylem: 59 Türk askeri öldürüldü -06.02.2018

QSD savaşçıları dün gece Efrîn’in birçok cephesinde, işgalci Türk ordusu ve çetelerine ağır darbeler vurmasıyla 59 Türk askeri ve çete öldürüldü.

Şera cephesi: QSD savaşçıları, Şera ilçesine bağlı Alaqina köyünde bulunan işgalci Türk ordusu ve çetelerinin noktasına düzenledikleri eylemde, 10 Türk askeri ve çetesi öldürdü.

Aynı zamanda Dikmetaş köyünde, QSD savaşçıları ile Türk ordusu ve çeteleri arasında çatışma yaşandı. Çıkan çatışmada, 35 Türk askeri ve çetesi öldürüldü.

Raco cephesi: QSD savaşçıları, Raco ilçesine bağlı Şediye köyünde bulunan Türk ordusu ve çetelerine pusu eylemi gerçekleştirdi. Yapılan eylemde, 9 Türk askeri ve çetesi öldürüldü.

Aynı zamanda, Qestel tepesinde 5 Türk askeri ve çetesi öldürüldü.

Bilbilê cephesi: QSD savaşçıları Bilbile ilçesinde, işgalci orduya ait bir BMB tipi bir tank imha etti. Şêxorzê köyünde, savaşçılar ile işgalci ordu arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. (ao)

11) 100 AP’li vekilden “Efrîn’e saldırılar dursun” çağrısı -06.02.2018

100’ün üzerinde AP milletvekili, “Barış ve diyalog için, Türkiye Efrin’e saldırılarını durdursun” başlıklı bir çağırıya imza attı. “Efrin yalnız değildir” yazılı pankart taşıyan milletvekilleri çağrıya ilişkin bir basın açıklaması da düzenledi.

Marie-Christine Vergiat, Bart Staes, Patrick Le Hyaric, Gabi Zimmer’in de aralarında olduğu 100’ün üzerinde Avrupa Parlamentosu milletvekilinin imzaladığı çağrıda şunlar belirtildi:

“Kürt tarafından herhangi bir provokasyon olmamasına rağmen, son günlerde Türk ordusu, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesi olan Efrin’e saldırarak, çok sayıda sivili öldürdü ve yaraladı.

Biz imzası bulunan Avrupalılar Avrupa Komisyonu ve üye ülkelere, Türk devletinin askeri saldırılarını bitirmesi yönündeki baskılarını iki katına çıkarmaya çağırıyoruz.

Ayrıca Suriye’ye ilişkin Cenevre’de yürütülen toplantıların yeniden aktifleşmesini ve Kürtlerin dahil edilmesini talep ediyoruz.

Kürtlerin DAİŞ’e karşı en ön cephede savaşmasının aynı zamanda Avrupa’nın güvenliği için olduğunu tanıyoruz ve Türk devletinin bölgeye yönelik saldırıları, sadece o bölgedeki istikrarsızlığa değil, genel bir güvensizlik ortamına sebep olabileceği gerçekliğini de unutmamız gerekiyor. Bu saldırılara karşı Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği’nin sessizliği bir seçenek değil. Biz imzası bulunan Avrupalı milletvekilleri Avrupa Birliğini ve Birleşmiş Milletler’i saldırıların bir an önce durması için harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Çağrıyı imzalayan milletvekilleri şunlar:

Ana Gomes (Portugal, S&D), Bodil Valero (Sweden, Greens/EFA), Josef Weidenholzer (Austria, S&D), Marie-Christine Vergiat (France, GUE/,NGL), Mark Demesmaeker (Flanders, ECR), Martina Michels (Germany, GUE/NGL), Josu Juaristi Abaunz (Basque Country, GUE/NGL), Luke Ming Flanagan (Ireland, GUE/NGL), Miguel Urban Crespo (Spain, GUE/NGL), Patrick Le Hyaric (France, GUE/NGL), Kateřina Konečná (Czech Republic, GUE/NGL), Costas Mavrides (Cyprus, S&D), Eva Joly (France, Greens/EFA), Bart Staes (Belgium, Greens/EFA), -Pierre Vieu (France, GUE/NGL), Gabi Zimmer (Germany, GUE/NGL) Sabine Lösing (Germany, GUE/NGL), Maria Arena (Belgium, S&D), Javier Couso Permuy (Spain, GUE/NGL), Takis Hadjigeorgiou (Cyprus, GUE/NGL), Eva Kaili (Greece, S&D), Barbara Lochbihler (Germany, Greens/EFA), Bernd Lucke (Germany, ECR), Julie Ward (United Kingdom, S&D), Tania González Peñas (Spain, GUE/NGL), José Bové (France, Greens/EFA), Patricia Lalonde (France, ALDE), Eugen Freund (Austria, S&D), Martina Anderson (Ireland, GUE/NGL), Matt Carthy (Ireland, GUE/NGL), Lynn Boylan (Ireland, GUE/NGL), Liadh Ní Riada (Ireland, GUE/NGL), Demetris Papadakis (Cyprus, S&D), Jude Kirton, -Darling (United Kingdom, S&D), Keith Taylor (United Kingdom, Greens/EFA), Dimitrios Papadimoulis (Greece, GUE/NGL), Max Andersson (Sweden, Greens/EFA), Merja Kyllönen (Finland, GUE/NGL), Soraya Post (Sweden, S&D), Petras Auštrevičius (Lithuania, ALDE), Lidia Senra Rodríguez (Galicia, GUE/NGL), Estefanía Torres Martínez (Spain, GUE/NGL), Karoline Graswander, -Hainz (Austria, S&D), Eleonora Forenza (Italy, GUE/NGL), Jill Evans (Wales, Greens/EFA), Nikolaos Chountis (Greece, GUE/NGL), Barbara Spinelli (Italy, GUE/NGL), Malin Björk (Sweden, GUE/NGL), Dennis De Jong (Netherlands, GUE/NGL), Anne-Marie Mineur (Netherlands, GUE/NGL), Stelios Kouloglou (Greece, GUE/NGL), Sofia Sakorafa (Greece, GUE/NGL), Branislav Škripek (Slovakia, ECR), Jordi Solé (Catalonia, Greens/EFA), Hilde Vautmans (Belgium, ALDE), Charles Tannock (United Kingdom, ECR), Tanja Fajon (Slovenia, S&D), Brando Benifei (Italy, S&D), Marita Ulvskog (Sweden, S&D), Jytte Guteland (Sweden, S&D), Jens Nilsson (Sweden, S&D), Anna Hedh (Sweden, S&D), Martin Schirdewan (Germany, GUE/NGL), Michèle Rivasi (France, Greens/EFA, Margrete Auken (Denmark, Greens/EFA) , Josep-Maria Terricabras (Catalonia, Greens/EFA)

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -06.02.2018

02) -06.02.2018

Ek.Tarihi Tue Feb 06, 2018 10:00 am Gön: Oezer

İlgili Konular

Medya

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 2
Toplam Oy: 4


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution