Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Güçlü:Şerê xendekan: Şerê wekaaletê ye û rewşa kurdan xerabtir kir   HÊMİN EBDULLAH:PKK yapma   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Ortaş:Akıllı Telefon İnsanı Yaşamdan Koparıyor Mu?-   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Mim Yavuz Binbay:Kamu Görevi – Reddi Miras ve çocuklarının ebeveyn suçlarındaKİ
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Schriftsteller
Siyaset


Mim Yavuz Binbay:DİPLOMASİ SAVAŞ VE BARIŞ !-05.04.2018
Diplomasi, tarih boyunca ve günümüzde devletlerarası ilişkilerde önemli etkinliğe sahip bir kavram olmuştur. Bu ilişkilerde diplomasi tıkandığı zaman sertlik, çatışma, savaş çığırtkanlığı eşliğinde sağırlar diyalogu bașlar.

Bu dönemlerde toplumsal yapıda konumları bakımından, pervasız olan siyasetçiler ve varlık nedenleri sertlik olan askeri güçler ön plana çıkarlar. Böylesi durumların bedelini toplumlar tarih boyunca her zaman savaşların yıkımı olarak çok ağır ödemişlerdir.

Diplomasinin günümüz sisteminde önemli bir yeri var. Seçimlerden sonra seçilen başbakan veya devlet başkanından hemen sonra dışişleri bakanının kim olacağı merak edilir. Deyim yerindeyse dışişleri bakanlığı başbakanın veya devlet başkanının uluslararası ilişkilerde devlet sözcüsü olarak balans ayarıdır.

Son dönemde askeri vekâlet savaşları ABD’nin provokasyonları ve aldığı pervasız kararlar sonucunda ekonomik savaşlara ve en sonunda devletlerarası ilişkilerde diyalog kapısı olarak adlandırılabilecek diplomasiyi hedef alarak diplomatik savaş başlatmıştır. Rusya’nın Ankara büyükelçisi Karlov’un suikast sonucu öldürülmesi bu alanda tam bir kırılma etkisi yaratmıştı. İngiltere’de eski bir ajanın öldürülmesi ise peş peşe yapılan radikal propakasyonların tutmaması üzerine, bu olay bahane edilerek mevcut savaşlara birde diplomasi savaşı ekleyerek diyalog kanallarının kapatılması hedeflenerek bir dünya savaşı ihtimalini arttırmıştır.

İngiltere’deki ajanın öldürülmesinin hemen ardından bașta İngiltere ve ABD olmak üzere bazı devletler peş peşe Rusya’nın elçilerini sınır dışı ettiler. Rusya’da buna aynı şekilde karşılık verdi. Mahalle çocuklarının güç gösterisi kavgasını andıran bu tasarruflar sorunun çözümü konusunda bir katkıda bulunabilir mi?

Peki devletlerin diyalog kurumları olan elçilikler kapanınca bu sorunu kim ve nasıl çözecek? Bir seçim kazanabilmek veya biraz oy devşirebilmek için Pervasızlıkta sınır tanımayan Politikacılar mı yoksa tek varlık nedenleri savaş olan askerler mi?

Diplomasi sorunu bu iki kuruma devredilmeyecek kadar hassas ve önemli bir konudur. Geçen yüzyılda iki defa bu hataya düşüldü veya bilerek kurgulandı ve insanlık bunun bedelini iki dünya savaşının yıkımı, katliamları ve acılarıyla ödedi!

Tarihi tecrübelerle sabittir ki, gerek iki devlet arasında gerekse dünya devletleri arasında başlayacak bir savaştan önce diplomatik kanallar kapanır! Sonra duyulan ise savaş barbarlığının naraları ve insanların çaresizliğinin çığlıklarıdır.

Günümüzde Diplomatik kanalların açık tutulması ve işletilmesi gezegenimizde barışın hatta yaşamın devam edebilmesinin emniyet sigortasıdır. Çünkü çıkabilecek bir dünya savaşı gezegendeki tüm yaşamı yok edeceği için böyle bir savaşın kazananı da olmayacaktır.

Mim Yavuz Binbay
http://beyt-nahreyn.com/?p=1407
araskem@gmail.com

Ek.Tarihi Fri Apr 06, 2018 2:22 am Gön: Oezer

"Schriftsteller" | Giriş Yap/Hesap aç | 0 Yorumlar
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Siyaset
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Siyaset:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 2


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution