Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Güçlü:Şerê xendekan: Şerê wekaaletê ye û rewşa kurdan xerabtir kir   HÊMİN EBDULLAH:PKK yapma   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Ortaş:Akıllı Telefon İnsanı Yaşamdan Koparıyor Mu?-   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Mim Yavuz Binbay:Kamu Görevi – Reddi Miras ve çocuklarının ebeveyn suçlarındaKİ
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Medya


Mim Yavuz Binbay:REZALETİ MARİFET DİYE SUNMAK!-01.05.2018
Türkiye siyaseti her yönüyle sorunlu bir başlangıçla sorunlara çözümler üretemeden bu güne kadar arttırarak getirdi. Türkiye siyasetinin en belirgin özelliklerden biri şabloncu oluşunun yanı sıra manipülasyonu bir ilke olarak benimsemesidir.

Bu manipülasyon geneli hedeflediği gibi kendi kitlesini de etkili bir biçimde hedeflemesidir. İşin en ilginç yanı siyasi partilerin kitleleri de bu manipülasyona açık olduğu gibi can siparane savunucusu olmasıdır.

Tüm bunların etkisiyle yalan, saldırganlık, hakaret siyasetin argümanlarına dönüşmüştür. Rakiplerini düşman görerek, toplumu karşıtlık algısıyla kamplara bölerek basit yöntemlerle kontrol edilebilen edilgen bir konuma getirilmektedir. Karşıtlık politikaları çözüm üretmeyen, uzlaşmaz ve çatışmacı bir ortam yaratmaktadır. Bu ortamda politikacılar kendi çıkarları etrafında uzlaşmakta ancak topluma yansımasına baktığımızda çatışmacı, uzlaşmaz çelişkileri körükleyerek derinleştirmektedir. Rakiplerine en ağır suçlamalar ve hakaretler yöneltilerek taraftarlarına karşılığı olmayan bu tür söylemleri bir başarı ve güç gösterisi olarak sunmaktadırlar.

İletişimlerinin merkezine manipülasyonu koyarak, Haklılık propagandası algısı üzerinden toplum manipüle edilerek çözümsüzlük gizlenmektedir. Sürekli karşılığı olmayan ajitatif söylemlerle bu toplumsal algı canlı tutulmaya çalışılmaktadır.

Tüm bunların sonucunda hamasetin, karşılıklı hakaretlerin siyaseti esir aldığını görüyoruz. Siyasi kurumlar Türkiye için neyin iyi olduğunu konuşmak yerine kişiler üzerinden saldırılarla meşgul.

Toplumsal yapılanmada farklı fikirler üreterek iktidarı dengeleyecek önemli bir göreve sahip olan Muhalefetin iktidarı dengeleyecek fikirler üreterek alternatif bir vizyona sahip olması bir yana durumu içler acısı bir görünüm arz etmektedir.

Ülkemizin kuruluşundan bu yana sol bir muhalefetten yoksun oluşu en büyük talihsizliği ve eksikliğidir. Ülkemizde tüm iktidarlar ve siyasi partiler sağ tandanslı partilerdir. Türkiye’de Sol siyaset hep manüpüle edilerek sol görünümlü siyasi partilerin güdümünde siyaset yapmaya zorlanmıştır.

Günümüz siyasal yapısı sağ siyasetin değişimine veya eski konseptine direnme olarak yansımaktadır. Siyasal yapıya yansıyamayan sol da bu girdaba kapılarak sağ siyasetin tercihlerinden birini seçmek zorunda bırakılarak taraftar durumunda edilgen bir görünüm arz etmektedir.

Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçime bakacak olursak tartışılan tüm adaylar sağ tandanslı adaylar üzerinden gelişmiştir. Tartışmanın hiçbir evresinde sağ adaylara alternatif bir sol aday tartışılmamıştır. Bu tartışmalarda sol hep silik bir kimlikle hatta kimliksiz yansımıştır.

Daha baştan beri, Recep Tayyip Erdoğan, yol arkadaşı Abdullah Gül, ilhan kesici, İlker Başbuğ, Meral Akşener vd. kerhen Selahattin Demirtaş’ın ismi tartışılmasına rağmen sol tandanslı bir isim tartışılmamıştır.

Tartışmaların her safhasında Abdullah Gül’ün hatta Meral Akşener’in isimleri ortak adaylar arasında tartışıldı. Bu tartışmaların en hamasetli savunucuları sol tandanslı guruplar oldu. Erdoğan’ın yerine AKP’den oy alacak Gül ! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi? Aslı dururken neden kopyaya bel bağlansın?

Ortak aday adayı Gül’ün profiline bakacak olursak, Erdoğan'ın halktaki güçlü karşılığına rağmen, AK Parti'nin ilk TBMM Grup Başkanı. AK Parti'nin ilk Başbakanı. AK Parti'de aynı anda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı. AK Parti'nin ilk Cumhurbaşkanı olan bir isim. İlkeleri ve değerleri esas alırsak, 2007’deki 367 garabeti orada dururken ve CHP’nin o zihniyeti de değişmemişken Gül’ün kimlerle hangi ilkesellikte buluşabileceği ciddi soruları ortada değil miydi? Arayış, "mevcut iktidara alternatifse" ise bu mücadele CHP, İyi Parti, SP ve HDP hangi ortak paydada buluşabilecekti? Sol ve Kürtler bu ortak paydanın neresinde olacaktı?

Bu bağlamda MHP’den ihraç Meral Akşener’i varsın okuyucu, sol, Kürt ve Arap seçmenler değerlendirsin diye düşünüyorum.

Bu iki adaya Kürt seçmeni, sol seçmen neden oy versin? Bu garabet ötesi rezalet değil mi? Peki bunu bizlere marifet diye sunanlara ne demeli!

Bundan bir yıl önce Belgrad’da bir gurup arkadaşla bu konuyu konuştuğumuzda bugünkü profili dillendirmiştim ve sol siyasal yaşamda rüştünü ispatlamak ve kendini yansıtabilmesi için sahip çıkabileceği kendi oyu olarak kabul edeceği, benim diyeceği %1 oy alsa dahi kendi adayını çıkarması bu cesareti göstermesi gerektiğini söyleyince benden kim? diye sorduklarında masadaki birinin adını söyledim gülüştüler ama ben ciddi olduğumu ilgili kişinin tüm vasıflarının adaylığa uyduğunu ve gönül rahatlığıyla, onurla, solun böylesi profiline sahip çıkabileceğini söyledim. Ancak sol öyle bir basiret gösteremedi malumu ilan ederek edilgenliğe devam etti. Sonuçta bu seçimlerde de her seçimde olduğu gibi sol politika gene olmayacak.

Ana muhalefet partisi olarak başı çeken CHP Sivas katliamı failleri arasında adı geçen Temel Karamollaoğlu’nun öncülüğü ve garantörlüğüyle ilkokulda bizlere armutla elma toplaması çelişkisi önermesine bile aykırı düşecek kavun, ananas, ceviz toplamasını andıran ittifaklar önermeleriyle vizyonsuz bir manipülasyon girdabına soktu. Son aşamada bu projeler ilkokul öğrencisinin onayından geçmedi ve hala bir aday gösteremedi. Öyle gözüküyor ki son aşamada Ekmelettin İhsanoğlu misali bir adayı dayatacak. Bu da vizyonsuz karşıtlığa (muhalefet diyemeyeceğim çünkü muhalif olmak fikir sahibi olmaktır.) sadece seçimlerde görünmek için bir argüman olacak.

Sahi muhalefet diye adlandırılan kesimin bugünkü sorunların müsebbibi olan eski rejime dönme dışında bir program sundu mu?

Önümüzdeki süreçte ülkemizde istikrarın ve güçlü bir demokrasinin dengesini sağlayacak fikir sahibi, sorunlara farklı fikirlerle çözüm üreten gerçek anlamda muhalif muhalefetlerin oluşması ve Rezaletlerin Marifet olarak sunulmaması umuduyla.

Mim Yavuz Binbay
araskem@gmail.com

Ek.Tarihi Tue May 01, 2018 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 6


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution